Dla Mikołaja Kopernika przebudowali całe piętro. Ta wystawa to muzealny kosmos! [zdjęcia]
To bez wątpienia najważniejsze wydarzenie organizowane w Toruniu z okazji 550. rocznicy urodzin Mikołaja Kopernika. Na potrzeby wystawy „Misterium Słońca. Kopernik, syn renesansu" przebudowano drugie piętro Ratusza Staromiejskiego.
Właśnie tam zobaczymy niemal 650 obiektów wypożyczonych z muzeów i instytucji z Polski, Szwecji, Włoch oraz Ukrainy. – Czeka nas spotkanie z astronomem, kosmosem, podróżami oraz włoskimi miastami – zapowiada kurator ekspozycji Michał Kosiński.
Podczas konferencji prasowej dotyczącej tej wystawy padły słowa: „pomysł karkołomny", „przebudowa drugiego piętra", „całkowita likwidacja wystaw, które są tutaj ekspozycją stałą" (...).
– Niewątpliwie przygotowanie tej wystawy było dla nas jak lot w kosmos – mówi Michał Kosiński. – Bardzo duża przebudowa ratusza, ale czasowa, chociaż z drugiej strony, piękno tych dzieł, które tutaj przyjechały, niestety tylko na ponad dwa miesiące, jest niesamowite i chciałoby się, żeby te obrazy, grafiki, rzemiosło, które gości na tej wystawie zostały na dłużej. Wiele osób, które budują tę wystawę, ale które też jakoś przypadkowo się tutaj pojawiają i widzą już efekty tej naszej pracy mówią, że tak powinien wyglądać ratusz, że powinien być ozdobiony tym pięknym malarstwem renesansowym, tą grafiką na wysokim poziomie, tym rzemiosłem artystycznym, tym mnóstwem mnóstwo mebli z Zamku Królewskiego w Warszawie, z Krakowa. Eksponaty wypożyczono tylko na te kilka miesięcy, ale efekt powoli wychodzi, wyłania się z tego kurzu prac, które przez ostatnie dwa miesiące bardzo intensywnie trwały.
Motywem przewodnim ekspozycji jest wpływ młodzieńczych podróży Mikołaja Kopernika po Italii. Poszczególne pokoje poświęcone są włoskim miastom.
– To oczywiście jestem główny motyw wystawy, czyli podróż do Włoch, czy też okres biografii Mikołaja Kopernika pomiędzy między latami 1496 - 1503, kiedy przebywał we Włoszech, z krótką przerwą. I to są te miasta: Bolonia, Padwa, Rzym, Ferrara - wszystkie udokumentowane. Wenecja nie jest udokumentowana, ale świadomie o niej wspominamy na naszej wystawie, i też świadomie ma swoją część wystawy z tego względu, że Kopernik musiał być również w Wenecji (...) - wyjaśnia
Otwarcie wystawy „Misterium Słońca. Kopernik, syn renesansu" w Ratuszu Staromiejskim w Toruniu w piątek (8 września) o godzinie 17.00. Wystawa prezentowana będzie do 12 listopada.
Więcej w relacji Iwony Muszytowskiej-Rzeszotek i TUTAJ
Zobacz także
„Człowiek jest drogą Kościoła i społeczeństwa”. O nauczaniu Jana Pawła II w Toruniu
2023-07-31, 20:07Przedstawiciele świata nauki i Kościoła dyskutowali w Toruniu o nauczaniu społecznym św. Jana Pawła II. Złoty medal „Zasłużony dla Edukacji' przyznano prof. Alicji Grześkowiak. Czytaj dalej »
Wojskowi złapali za instrumenty i zagrali z myślą o Koperniku
2023-07-28, 21:21„Kopernik i jego planety” to tytuł płyty nagranej przez Wojskową Orkiestrę z Torunia. Na krążku znalazły się popularne przeboje oraz utwory napisane specjalnie dla zespołu. Czytaj dalej »
Siedem historii z życia Torunia prezentują na wieloportretach. Wystawa w Krzywej Wieży
2023-07-26, 09:21- To pewna opowieść fotograficzna, ale bardziej przypominająca film, sekwencje filmowe o danym człowieku w danym miejscu czy sytuacji - tłumaczą Jadwiga i Marek Czarneccy. Na wystawie w Krzywej Wieży można zobaczyć zdjęcia prezentujące… Czytaj dalej »
Przepisy z czasów Kopernika. Toruńskie lokale przygotowały menu z okazji jego urodzin
2023-07-12, 17:13Dań inspirowanych dawną sztuką kulinarną można skosztować w toruńskich restauracjach. Specjalną ofertę przygotowywano z okazji 550. rocznicy urodzin Mikołaja Kopernika. Czytaj dalej »
Z pomnika na korytarz akademika! Finał konkursu na mural z Mikołajem Kopernikiem
2023-07-10, 17:00Znamy zwycięskie projekty murali konkursu pt. „Mikołaj Kopernik - buntownik z wyboru'. Prace ozdobią korytarz kamienicy przy ulicy Mickiewicza 124 w Toruniu, gdzie powstaje prywatny akademik. Projekt wpisuje się w obchody 550. rocznicy… Czytaj dalej »
Pomnik, ławeczka, a teraz mural. Grudziądz upamiętnia Mikołaja Kopernika
2023-07-10, 07:51Postać Mikołaja Kopernika niedługo pojawi się na ścianie jednej z kamienic przy ulicy Starej w Grudziądzu. Mural ma przypomnieć o związkach wielkiego Polaka z miastem, będzie też atrakcją turystyczną. Czytaj dalej »
Kopernik oczami ludowych twórców z lat 70. Powrót historycznej wystawy [zdjęcia, wideo]
2023-06-28, 19:25Wystawa „Kopernik na ludowo. Sztuka artystów nieprofesjonalnych” to nowa propozycja Muzeum Etnograficznego w Toruniu. Większość prac jest efektem ogólnopolskiego konkursu „Kopernik w sztuce ludowej” zorganizowanego przez Muzeum… Czytaj dalej »
Na pokładzie z Sokratesem i Einsteinem. Plenerowe widowisko „Kopernik Odkrywca”
2023-06-27, 06:45Parada ulicami miasta, spektakl w wykonaniu 40 aktorów, a także animacje na budynkach - w toruńskim Teatrze Baj Pomorski trwają ostatnie przygotowania do plenerowego widowiska „Kopernik Odkrywca”, które zostanie zaprezentowane w najbliższy… Czytaj dalej »
Łączy ich Kopernik. W Toruniu trwa zlot szkół, którym patronuje słynny astronom [zdjęcia]
2023-06-18, 11:10Ogólnopolski Zlot Szkół Kopernikańskich potrwa jeszcze w niedzielę. W programie jest m.in zwiedzanie miasta i gra terenowa. Wydarzenie obywa się z okazji 550. rocznicy urodzin Mikołaja Kopernika. Czytaj dalej »
Jak leczyć książki i wykonać unikalne zakładki? To pokazał rodzinny piknik Książnicy Kopernikańskiej
2023-06-04, 09:05Warsztaty komiksowe, wizyta w książkowej lecznicy, gry i zabawy - tak było podczas Rodzinnego Pikniku z SuperKopernikiem. Zorganizowała go Książnica Kopernikańska w Toruniu. Czytaj dalej »
Czasy Kopernika, epoka renesansu, obfitowała w geniuszy. Ludzi, jak sławny torunianin, którzy zmienili życie przyszłych pokoleń, ale osiągali oszałamiające sukcesy w wielu dziedzinach. Kopernik staje tu w jednym szeregu z Leonardem da Vinci czy Michałem Aniołem.
„Pozycja Kopernika w historii nauki, a jeszcze bardziej w historii cywilizacji jest szczególnie istotna. Można by zaryzykować twierdzenie, że ze względu na historyczną wartość naukowych idei i ich oddziaływanie na społeczeństwo czasy dzielą się na przed i po Koperniku” - uważa ksiądz Robert Janusz, profesor Akademii Ignatianum w Krakowie.