Dla Mikołaja Kopernika przebudowali całe piętro. Ta wystawa to muzealny kosmos! [zdjęcia]
To bez wątpienia najważniejsze wydarzenie organizowane w Toruniu z okazji 550. rocznicy urodzin Mikołaja Kopernika. Na potrzeby wystawy „Misterium Słońca. Kopernik, syn renesansu" przebudowano drugie piętro Ratusza Staromiejskiego.
Właśnie tam zobaczymy niemal 650 obiektów wypożyczonych z muzeów i instytucji z Polski, Szwecji, Włoch oraz Ukrainy. – Czeka nas spotkanie z astronomem, kosmosem, podróżami oraz włoskimi miastami – zapowiada kurator ekspozycji Michał Kosiński.
Podczas konferencji prasowej dotyczącej tej wystawy padły słowa: „pomysł karkołomny", „przebudowa drugiego piętra", „całkowita likwidacja wystaw, które są tutaj ekspozycją stałą" (...).
– Niewątpliwie przygotowanie tej wystawy było dla nas jak lot w kosmos – mówi Michał Kosiński. – Bardzo duża przebudowa ratusza, ale czasowa, chociaż z drugiej strony, piękno tych dzieł, które tutaj przyjechały, niestety tylko na ponad dwa miesiące, jest niesamowite i chciałoby się, żeby te obrazy, grafiki, rzemiosło, które gości na tej wystawie zostały na dłużej. Wiele osób, które budują tę wystawę, ale które też jakoś przypadkowo się tutaj pojawiają i widzą już efekty tej naszej pracy mówią, że tak powinien wyglądać ratusz, że powinien być ozdobiony tym pięknym malarstwem renesansowym, tą grafiką na wysokim poziomie, tym rzemiosłem artystycznym, tym mnóstwem mnóstwo mebli z Zamku Królewskiego w Warszawie, z Krakowa. Eksponaty wypożyczono tylko na te kilka miesięcy, ale efekt powoli wychodzi, wyłania się z tego kurzu prac, które przez ostatnie dwa miesiące bardzo intensywnie trwały.
Motywem przewodnim ekspozycji jest wpływ młodzieńczych podróży Mikołaja Kopernika po Italii. Poszczególne pokoje poświęcone są włoskim miastom.
– To oczywiście jestem główny motyw wystawy, czyli podróż do Włoch, czy też okres biografii Mikołaja Kopernika pomiędzy między latami 1496 - 1503, kiedy przebywał we Włoszech, z krótką przerwą. I to są te miasta: Bolonia, Padwa, Rzym, Ferrara - wszystkie udokumentowane. Wenecja nie jest udokumentowana, ale świadomie o niej wspominamy na naszej wystawie, i też świadomie ma swoją część wystawy z tego względu, że Kopernik musiał być również w Wenecji (...) - wyjaśnia
Otwarcie wystawy „Misterium Słońca. Kopernik, syn renesansu" w Ratuszu Staromiejskim w Toruniu w piątek (8 września) o godzinie 17.00. Wystawa prezentowana będzie do 12 listopada.
Więcej w relacji Iwony Muszytowskiej-Rzeszotek i TUTAJ
Zobacz także
Bydgoski "elektronik" najlepszym technikum w Polsce wg "Perspektyw"
2017-01-10, 11:06Technikum Elektroniczne w w Bydgoszczy jest najlepszym polskim technikum - tak wynika z ogólnopolskiego rankingu szkół ponadgimnazjalnych. Ranking po raz 19. przygotował miesięcznik 'Perspektywy'. Czytaj dalej »
Imieniny Mikołaja Kopernika w Grudziądzu
2016-12-06, 13:19Grudziądzanie po raz kolejny uczcili imieniny Mikołaja Kopernika. Świętujący zgromadzili się przy pomniku Mikołaja Kopernika, na którym pojawiła się też mikołajkowa czapka. Czytaj dalej »
W trakcie prac remontowych ukradli portret wielkiego astronoma
2016-11-24, 21:21Mieli remontować aulę toruńskiego UMK, a - jak ustalili toruńscy śledczy - przy okazji wykonywania prac ukradli z budynku wykonany na blasze portret Mikołaja Kopernika, autorstwa Stefana Knappa. Czytaj dalej »
Kryminalne spotkanie autorskie w Książnicy Kopernikańskiej
2016-10-04, 13:53Robert Małecki dołączy dziś do grona toruńskich pisarzy. W Książnicy Kopernikańskiej odbędzie się spotkanie z autorem kryminału pt. 'Najgorsze dopiero nadejdzie'. Czytaj dalej »
Wojewódzka Książnica Kopernikańska w Toruniu upomni się o swoje książki
2016-06-17, 13:12Przetrzymałeś książki z biblioteki? W Toruniu zapuka do Ciebie firma windykacyjna. Wojewódzka Książnica Kopernikańska domaga się zwrotu wypożyczonych z jej zbiorów pozycji. Czytaj dalej »
O rzymski inkunabuł wzbogaciła się Książnica Kopernikańska
2016-06-09, 12:34Książnica Kopernikańska w Toruniu wzbogaciła się o kolejną cenną i unikatową księgę. Jest to inkunabuł rzymskiego pisarza Gaiusa Suetoniusa. Wart 120 tys. zł zakup sfinansowała firma Cereal Partners Poland Toruń-Pacific i samorząd… Czytaj dalej »
Krzysztof Varga w Książnicy Kopernikańskiej
2016-04-25, 12:49Krzysztof Varga będzie dziś gościem spotkania w toruńskiej Książnicy Kopernikańskiej. Varga debiutował zbiorem opowiadań 'Pijany anioł na skrzyżowaniu ulic', ale w autoryzowanych bibliografiach podaje, że wszedł do literatury… Czytaj dalej »
Święto Uniwersytetu Mikołaja Kopernika
2016-02-19, 14:26UMK obchodzi Święto Uniwersytetu. W 543. rocznicę urodzin patrona uczelni, Mikołaja Kopernika, odbyła się tradycyjna uroczystość. Czytaj dalej »
Jak przetrwać sesję egzaminacyjną?
2016-02-02, 15:55Kawa i gorzka czekolada to sposób studentów toruńskiego Uniwersytetu Mikołaja Kopernika. Sesja oficjalnie rozpoczęła się dziś, a to jak długo potrwa, zależy od przygotowania studentów. Czytaj dalej »
Wirtualny spacer po toruńskich fortach
2016-01-20, 10:33Dlaczego warto odwiedzać toruńskie forty? Co się w nich znajduje? Jakie trapią je problemy? Miłośnicy toruńskich fortyfikacji opowiedzą o tym dziś podczas spotkania z cyklu 'Toruń Miasto Zabytków'. Czytaj dalej »
Czasy Kopernika, epoka renesansu, obfitowała w geniuszy. Ludzi, jak sławny torunianin, którzy zmienili życie przyszłych pokoleń, ale osiągali oszałamiające sukcesy w wielu dziedzinach. Kopernik staje tu w jednym szeregu z Leonardem da Vinci czy Michałem Aniołem.
„Pozycja Kopernika w historii nauki, a jeszcze bardziej w historii cywilizacji jest szczególnie istotna. Można by zaryzykować twierdzenie, że ze względu na historyczną wartość naukowych idei i ich oddziaływanie na społeczeństwo czasy dzielą się na przed i po Koperniku” - uważa ksiądz Robert Janusz, profesor Akademii Ignatianum w Krakowie.