Wojskowi złapali za instrumenty i zagrali z myślą o Koperniku
„Kopernik i jego planety” to tytuł płyty nagranej przez Wojskową Orkiestrę z Torunia. Na krążku znalazły się popularne przeboje oraz utwory napisane specjalnie dla zespołu.
Kompozycje dedykowane są Mikołajowi Kopernikowi oraz generałowi Józefowi Hallerowi. Więcej o projekcie opowiedziała porucznik Joanną Krause, która od trzech lat jest kapelmistrzem orkiestry.
– Wyboru dokonaliśmy już ponad pół roku temu, kiedy powstał pomysł powstania tej płyty i już wtedy zaczęliśmy się zastanawiać, w jaki sposób moglibyśmy pokazać walory brzmienia orkiestry wojskowej. Ona już wcześniej nagrywała płyty, jednak były to utwory typowo marszowe, ale też ze znajomymi utworami muzyki klasycznej i teraz postanowiliśmy, że zahaczymy o inny nurt. Tym razem rozrywkowy, ale nie tylko, bo powstały dwa nowe utwory, właśnie specjalnie na tę płytę. To są utwory instrumentalne – wyjaśniła Joanna Krause.
Wspomniała nieco więcej o kompozycji dotyczącej Mikołaja Kopernika. – To jest wyjątkowa kompozycja, stworzona przez kompozytora Piotra Flisa. Jest to uwertura „kosmiczna”, która zawiera elementy moderny. Tak naprawdę jest utrzymana w stylu neoklasycznym. Ten utwór jest wyjątkowy, ponieważ ma charakter muzyki ilustracyjnej. Elementy tej kompozycji mają nawiązywać i pokazywać do nie tylko samego Mikołaja Kopernika, bo wiem, że przecież był wybitnym astronomem, ekonomem, lekarzem, ale też był wybitnym strategiem wojskowym. Również do tego poniekąd nawiązuje ten utwór.
Więcej w rozmowie Iwony Muszytowskiej-Rzeszotek z Joanny Krause.
Zobacz także
Nowe logo UMK nie wszystkim się podoba
2015-04-03, 17:43Nowy symbol toruńskiej uczelni wzbudza wiele emocji. Internauci porównują go m.in. do sadzonego jajka lub logo galerii handlowej. Zarzucają, że to brak szacunku dla tradycji. Czytaj dalej »
Grudziądz przez dwa dni stolicą polskiej astronomii
2015-03-20, 11:25W mieście rozpoczęło się Ogólnopolskie Młodzieżowe Seminarium Astronomiczne. Kilkudziesięciu młodych pasjonatów astronomii omawia przygotowane wcześniej prezentacje. Czytaj dalej »
43. Grudziądzkie Dni Kopernikowskie
2015-02-27, 10:59Rozpoczynają się 43. Grudziądzkie Dni Kopernikowskie, w ramach których odbędzie się pokaz pt. 'My, muzyka i gwiazdy'. W trakcie seansu w grudziądzkim Planetarium zabrzmi muzyka elektroniczna, której towarzyszyć będą projekcje gwiazd… Czytaj dalej »
Grudziądz świętował imieniny Mikołaja Kopernika
2014-12-06, 14:186 grudnia, w samo południe mieszkańcy Grudziądza zebrali się przed Planetarium i Obserwatorium Astronomicznym im. Mikołaja Kopernika, by świętować imieniny patrona placówki. Czytaj dalej »
Leszek Miller w Bydgoszczy
2014-10-27, 14:12Leszek Miller przebywa z wizytą w Kujawsko-Pomorskiem. Przewodniczący Sojuszu Lewicy Demokratycznej wsparł lokalnych kandydatów w wyborach samorządowych. Czytaj dalej »
Rozpoczął się dwudniowy "Kujawsko-Pomorski Salon Maturzystów"
2014-09-09, 11:31Kilkanaście uczelni z całej Polski promuje się w Toruniu podczas 'Kujawsko-Pomorskiego Salonu Maturzystów'. Czytaj dalej »
Piknik naukowy i rodzinny na bydgoskim Starym Rynku
2014-05-31, 17:27Piknikiem Naukowym i Rodzinnym kończy się Bydgoski Festiwal Naukowy. Czytaj dalej »
Toruński pomnik Kopernika w bydgoskiej koszulce
2014-05-27, 16:40W koszulkę z logo Bydgoszczy 'ubrano' pomnik Mikołaja Kopernika w Toruniu. To finał prezydeckiego zakładu o frekwencję w wyborach do Parlamentu Europejskiego. W Bydgoszczy była wyższa o 0,1 proc. Czytaj dalej »
Europejska Noc Muzeów w Toruniu pełna atrakcji
2014-05-17, 14:27Wejście na wieżę ratusza i spotkanie z siostrą Mikołaja Kopernika, to tylko niektóre atrakcje sobotniej Nocy Muzeów w Toruniu. Czytaj dalej »
Prelekcja Kopernikańska w Unisławiu
2014-05-12, 09:27'Jak Kopernik odkrył niebo?' dowiedzą się w poniedziałek mieszkańcy Unisławia. W auli Zespołu Szkół w Unisławiu rozpocznie się o godz. 18.00 Prelekcja Kopernikańska. Czytaj dalej »
Czasy Kopernika, epoka renesansu, obfitowała w geniuszy. Ludzi, jak sławny torunianin, którzy zmienili życie przyszłych pokoleń, ale osiągali oszałamiające sukcesy w wielu dziedzinach. Kopernik staje tu w jednym szeregu z Leonardem da Vinci czy Michałem Aniołem.
„Pozycja Kopernika w historii nauki, a jeszcze bardziej w historii cywilizacji jest szczególnie istotna. Można by zaryzykować twierdzenie, że ze względu na historyczną wartość naukowych idei i ich oddziaływanie na społeczeństwo czasy dzielą się na przed i po Koperniku” - uważa ksiądz Robert Janusz, profesor Akademii Ignatianum w Krakowie.