Siedem historii z życia Torunia prezentują na wieloportretach. Wystawa w Krzywej Wieży
– To pewna opowieść fotograficzna, ale bardziej przypominająca film, sekwencje filmowe o danym człowieku w danym miejscu czy sytuacji – tłumaczą Jadwiga i Marek Czarneccy. Na wystawie w Krzywej Wieży można zobaczyć zdjęcia prezentujące wybrane baśnie i historie związane z Toruniem, wykonane w technice wieloportretu.
– Technika wieloportretu powstała 15 lat temu, początkowo była wykonywana na slajdach panoramicznych, to było wtedy olbrzymie wyzwanie – później już za pomocą fotografii cyfrowej – tłumaczy Marek Czarnecki.
– Wybraliśmy siedem historii do tego projektu. Uwzględniliśmy powstanie miasta Torunia i pierwszy i drugi rozbiór Polski, a zakończyliśmy to okresem, kiedy Toruń kwitł, czyli okresem międzywojennym, lata dwudzieste-trzydzieste, i tutaj park na Bydgoskim, który się specjalnie nie zmienił (są fragmenty, które nadal mówią o tamtej historii) idealnie nam się wpasował w ten projekt – dodaje Jadwiga Czarnecka.
Wystawa „Historie miasta Kopernika i baśnie o Toruniu w wieloportretach Jadwigi i Marka Czarneckich” prezentowana będzie w Krzywej Wieży w Toruniu do końca roku.
Więcej w rozmowie Iwony Muszytowskiej-Rzeszotek z Jadwigą i Markiem Czarneckimi.
Zobacz także
W Toruniu podsumowano ubiegłoroczny sezon turystyczny.
2013-04-19, 12:30Jak pokazują badania przeprowadzone przez Ośrodek Informacji Turystycznej gród Kopernika odwiedziło w 2012 roku 1 mln 657 tys. osób. Czytaj dalej »
UMK zamknie swoją filię w Grudziądzu
2013-04-16, 20:09Powód - brak pieniędzy i kadry, która mogłaby wykładać w stu tysięcznym mieście. Czytaj dalej »
Czasy Kopernika, epoka renesansu, obfitowała w geniuszy. Ludzi, jak sławny torunianin, którzy zmienili życie przyszłych pokoleń, ale osiągali oszałamiające sukcesy w wielu dziedzinach. Kopernik staje tu w jednym szeregu z Leonardem da Vinci czy Michałem Aniołem.
„Pozycja Kopernika w historii nauki, a jeszcze bardziej w historii cywilizacji jest szczególnie istotna. Można by zaryzykować twierdzenie, że ze względu na historyczną wartość naukowych idei i ich oddziaływanie na społeczeństwo czasy dzielą się na przed i po Koperniku” - uważa ksiądz Robert Janusz, profesor Akademii Ignatianum w Krakowie.