Przepisy z czasów Kopernika. Toruńskie lokale przygotowały menu z okazji jego urodzin
Dań inspirowanych dawną sztuką kulinarną można skosztować w toruńskich restauracjach. Specjalną ofertę przygotowywano z okazji 550. rocznicy urodzin Mikołaja Kopernika.
Takie potrawy są między innymi w menu restauracji „4 pory roku”. – Pochodzę z Argentyny, mieszkam już tutaj, w Polsce, 12 lat – mówi tutejszy szef kuchni Ariel Gomez Carusso. – Mikołaj Kopernik to ikona, w szkołach w Argentynie również o nim uczą. Nigdy nie myślałem, że będą mieszkał w miejscu, w którym się urodził – uśmiecha się.
Co z czasów Kopernika znalazło się w ofercie lokalu? – Gęś duszona z szafranem, cebulką, pierogi leniwe, purée z buraka z szafranem – wylicza.
– Akademia oraz Lokalna Organizacja Turystyczna w Toruniu, my w branży kulinarnej, gastronomicznej, postanowiliśmy świętować urodziny Kopernika jedzeniem z jego czasów – mówi Agnieszka Michałowska z Akademii Kulinarnej Studio A. – Wszystko za sprawą prof. Jarosław Dumanowskiego i książki kucharskiej „Kuchmistrzostwo” z 1540 roku. Myślę, że dzięki temu na naszej Starówce odkrywanie smaków sprzed kilkuset lat jest naprawdę wyjątkowe – dodaje.
W planach jest stworzenie toruńskiego szlaku kulinarnego. Przystąpią do niego restauracje, które będą serwować również dania z późniejszych czasów.
Więcej w relacji Michała Zaręby. Dania na zdjęciach są podpisane i pochodzą z restauracji: monka, Spichlerz, Restauracja Hotelu Filmar.
Zobacz także
W Toruniu podsumowano ubiegłoroczny sezon turystyczny.
2013-04-19, 12:30Jak pokazują badania przeprowadzone przez Ośrodek Informacji Turystycznej gród Kopernika odwiedziło w 2012 roku 1 mln 657 tys. osób. Czytaj dalej »
UMK zamknie swoją filię w Grudziądzu
2013-04-16, 20:09Powód - brak pieniędzy i kadry, która mogłaby wykładać w stu tysięcznym mieście. Czytaj dalej »
Czasy Kopernika, epoka renesansu, obfitowała w geniuszy. Ludzi, jak sławny torunianin, którzy zmienili życie przyszłych pokoleń, ale osiągali oszałamiające sukcesy w wielu dziedzinach. Kopernik staje tu w jednym szeregu z Leonardem da Vinci czy Michałem Aniołem.
„Pozycja Kopernika w historii nauki, a jeszcze bardziej w historii cywilizacji jest szczególnie istotna. Można by zaryzykować twierdzenie, że ze względu na historyczną wartość naukowych idei i ich oddziaływanie na społeczeństwo czasy dzielą się na przed i po Koperniku” - uważa ksiądz Robert Janusz, profesor Akademii Ignatianum w Krakowie.