Przepisy z czasów Kopernika. Toruńskie lokale przygotowały menu z okazji jego urodzin
Dań inspirowanych dawną sztuką kulinarną można skosztować w toruńskich restauracjach. Specjalną ofertę przygotowywano z okazji 550. rocznicy urodzin Mikołaja Kopernika.
Takie potrawy są między innymi w menu restauracji „4 pory roku”. – Pochodzę z Argentyny, mieszkam już tutaj, w Polsce, 12 lat – mówi tutejszy szef kuchni Ariel Gomez Carusso. – Mikołaj Kopernik to ikona, w szkołach w Argentynie również o nim uczą. Nigdy nie myślałem, że będą mieszkał w miejscu, w którym się urodził – uśmiecha się.
Co z czasów Kopernika znalazło się w ofercie lokalu? – Gęś duszona z szafranem, cebulką, pierogi leniwe, purée z buraka z szafranem – wylicza.
– Akademia oraz Lokalna Organizacja Turystyczna w Toruniu, my w branży kulinarnej, gastronomicznej, postanowiliśmy świętować urodziny Kopernika jedzeniem z jego czasów – mówi Agnieszka Michałowska z Akademii Kulinarnej Studio A. – Wszystko za sprawą prof. Jarosław Dumanowskiego i książki kucharskiej „Kuchmistrzostwo” z 1540 roku. Myślę, że dzięki temu na naszej Starówce odkrywanie smaków sprzed kilkuset lat jest naprawdę wyjątkowe – dodaje.
W planach jest stworzenie toruńskiego szlaku kulinarnego. Przystąpią do niego restauracje, które będą serwować również dania z późniejszych czasów.
Więcej w relacji Michała Zaręby. Dania na zdjęciach są podpisane i pochodzą z restauracji: monka, Spichlerz, Restauracja Hotelu Filmar.
Zobacz także

Laptopy i teleskopy dla najlepszych. Konkurs Wiedzy o Koperniku w Toruniu
2022-06-21, 06:51Ogólnopolski Konkurs Wiedzy o Mikołaju Koperniku zapowiedzieli prezydent Torunia Michał Zaleski i Kujawsko-Pomorski Kurator Oświaty Marek Gralik. Wydarzenie wpisuje się w przypadającą w przyszłym roku 550. rocznicę urodzin wielkiego… Czytaj dalej »

Książnica Kopernikańska w Toruniu zaprasza na Kiermasz Książki Regionalnej
2022-06-14, 06:50Piętnastu wystawców, debata i wykłady - to wszystko już we wtorek (14 czerwca) w Książnicy Kopernikańskiej, gdzie odbędzie się VIII Toruński Kiermasz Książki Regionalnej. Czytaj dalej »

Lekarze z toruńskiego oddziału hematologii negocjują umowy. Pacjenci się niepokoją [aktualizacja]
2022-06-10, 09:00Podopieczni Oddziału Hematologii i Transplantacji Szpiku Szpitala Miejskiego w Toruniu obawiają się, czy ich lekarze pozostaną na swoich stanowiskach. Kontrakty kończą się im w czerwcu. Szybko rozniosła się wieść, że część lekarzy… Czytaj dalej »

Udało się obronić cenny manuskrypt. Kodeks Korwina zostaje w Toruniu?
2022-04-08, 20:27Bezcenny manuskrypt ze zbiorów toruńskiej Książnicy Kopernikańskiej najprawdopodobniej pozostanie w kraju. Rada ds. Narodowego Zasobu Bibliotecznego pozytywnie zarekomendowała wniosek o zaliczenie cymelium do swoich zbiorów. Czytaj dalej »

Samorządowcy i przedstawiciele UMK podpisali listy pod pomnikiem Kopernika. Chodzi o szlak słynnego astronoma
2022-03-24, 20:45Współpracy i utworzenia kujawsko-pomorskiego odcinka Szlaku Kopernikowskiego dotyczyły dwa listy intencyjne podpisane pod pomnikiem Mikołaja Kopernika w Toruniu. Czytaj dalej »

Grudziądz, Kopernik i... pieniądze. O nich słynny astronom mówił 500 lat temu
2022-03-21, 20:5521 marca minęło 500 lat od wygłoszenia przez Mikołaja Kopernika na Sejmiku Prus Królewskich w Grudziądzu traktatu „De aestimatione monetae” („O szacunku monety”). Na tę okoliczność Mennica Polska, na zlecenie Polskiego Towarzystwa… Czytaj dalej »

Tras jest pięć, a wszystkie łączy postać Kopernika. Harcerze „lecą" w kosmos!
2022-02-26, 18:26500 harcerzy z całego kraju przyjechało do Torunia. Biorą udział w 39. Ogólnopolskim Rajdzie Kopernikańskim. To impreza podczas której skauci wspólnie świętują urodziny patrona hufca i najbardziej znanego torunianina - Mikołaja… Czytaj dalej »

Wicemarszałek: Zabytkowy Kodeks Macieja Korwina musi zostać w Toruniu
2022-02-23, 21:00- Mamy prawo do XV-wiecznego Kodeksu Macieja Korwina - mówił podczas środowej konferencji prasowej wicemarszałek województwa Zbigniew Ostrowski. Czytaj dalej »

O Kodeksie Korwina w Sejmie: „Oddanie go to zbrodnia na kulturze polskiej”
2022-02-22, 14:46- Konstytucja broni Kodeksu Macieja Korwina. W naszej kulturze jest wpisane, aby nie pozbywać się lekkomyślnie zabytków - podkreślali eksperci podczas wysłuchania w Sejmie. Czytaj dalej »

W przyszłym roku cały świat będzie się kręcić wokół Kopernika! [wideo]
2022-02-20, 18:20Światowy kongres kopernikański to najważniejsze wydarzenie, które Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu planuje na przyszły rok z okazji 550. rocznicy urodzin swojego patrona. Czytaj dalej »
Czasy Kopernika, epoka renesansu, obfitowała w geniuszy. Ludzi, jak sławny torunianin, którzy zmienili życie przyszłych pokoleń, ale osiągali oszałamiające sukcesy w wielu dziedzinach. Kopernik staje tu w jednym szeregu z Leonardem da Vinci czy Michałem Aniołem.
„Pozycja Kopernika w historii nauki, a jeszcze bardziej w historii cywilizacji jest szczególnie istotna. Można by zaryzykować twierdzenie, że ze względu na historyczną wartość naukowych idei i ich oddziaływanie na społeczeństwo czasy dzielą się na przed i po Koperniku” - uważa ksiądz Robert Janusz, profesor Akademii Ignatianum w Krakowie.

