Korespondent wojenny opowie o Ukrainie. Spotkanie w Książnicy Kopernikańskiej
Gościem Książnicy Kopernikańskiej będzie w środę (17 maja) Sebastian Tomasz Płocharski. Toruński fotoreporter i reportażysta opowie o wojnie w Ukrainie.
Niezależny dokumentalista wojenny od 2015 relacjonuje wojnę w Donbasie, a od lutego 2022 - rosyjską inwazję na Ukrainę. - Od kiedy jestem na chwilę w Toruniu, wszyscy mnie pytacie, czasami gdzieś przypadkowo na ulicy: co u mnie? Przede wszystkim o moją pracę w Ukrainie – pisze Sebastian Tomasz Płocharski na swoim profilu na Facebooku. - Zazwyczaj nie mam siły każdemu z osobna przekazać tego, co bym chciał i mógł. Teraz nareszcie będę mógł się wygadać i zaspokoić Waszą ciekawość – dodaje zapraszając na środowe spotkanie.
Płocharski jest również reżyserem - obecnie w produkcji znajdują się dwa jego filmy dokumentalne o wojnie na Ukrainie: „Czarna kawa zamieszana kałasznikowem" i „Królowie Donbasu”. Jest także autorem fotograficznych portretów mieszkańców Donbasu pt. „Przedśmiertne Portrety mieszkańców wojny Rosyjsko-Ukraińskiej" (2020-2023).
Spotkanie rozpocznie się o godz. 18.00 w Książnicy Kopernikańskiej w Toruniu (ul. Juliusza Słowackiego 8). Poprowadzi je Jarek Jaworski. Wstęp wolny.
Zobacz także
W Toruniu podsumowano ubiegłoroczny sezon turystyczny.
2013-04-19, 12:30Jak pokazują badania przeprowadzone przez Ośrodek Informacji Turystycznej gród Kopernika odwiedziło w 2012 roku 1 mln 657 tys. osób. Czytaj dalej »
UMK zamknie swoją filię w Grudziądzu
2013-04-16, 20:09Powód - brak pieniędzy i kadry, która mogłaby wykładać w stu tysięcznym mieście. Czytaj dalej »
Czasy Kopernika, epoka renesansu, obfitowała w geniuszy. Ludzi, jak sławny torunianin, którzy zmienili życie przyszłych pokoleń, ale osiągali oszałamiające sukcesy w wielu dziedzinach. Kopernik staje tu w jednym szeregu z Leonardem da Vinci czy Michałem Aniołem.
„Pozycja Kopernika w historii nauki, a jeszcze bardziej w historii cywilizacji jest szczególnie istotna. Można by zaryzykować twierdzenie, że ze względu na historyczną wartość naukowych idei i ich oddziaływanie na społeczeństwo czasy dzielą się na przed i po Koperniku” - uważa ksiądz Robert Janusz, profesor Akademii Ignatianum w Krakowie.