To najsłynniejsze dzieło Kopernika! Specjalna wystawa zbiorów w Ratuszu Staromiejskim
Na całym świecie jest ich 280, w polskich instytucjach 14. Wszystkie toruńskie egzemplarze można oglądać po raz pierwszy na wspólnej wystawie „Ze wszech miar godna przeczytania. Wokół De revolutionibus”. Na ekspozycji w Ratuszu Staromiejskim prezentowane są najstarsze wydania dzieła astronoma ze zbiorów Książnicy Kopernikańskiej, Biblioteki Uniwersyteckiej oraz Muzeum Okręgowego.
– Interesujące jest drugie wydanie bazylejskie z książnicy, zespolone z rękopiśmiennymi materiałami. Najcenniejsze jest zestawienie dwóch pierwszych wydań „De revolutionibus” z 1543 roku, tych norymberskich. Prawdopodobnie są pokazywane w jednym miejscu po raz pierwszy od 1973 roku – podkreśla Michał Kłosiński, kierownik Domu Mikołaja Kopernika w Toruniu.
– Ten egzemplarz jest jednym z najładniejszych, jakie w ogóle mamy w polskich zbiorach. Mamy ich łącznie 14. Obok tych krakowskich, na pewno toruński jest wyjątkowo piękny. Warto wymienić jego podstawowe walory: ma oryginalną, XVI-wieczną oprawę z epoki, dodatkowo egzemplarz uniwersytecki ma erratę. To dość rzadkie, mniej więcej co czwarte wydanie ją posiada. Oprócz tego, z erraty naniesiono korektę w całym egzemplarzu. Dlatego można go uznać za wyjątkowo ciekawy – mówił dr Krzysztof Nierzwicki, dyrektor Biblioteki Uniwersyteckiej w Toruniu.
Wystawa „Ze wszech miar godna przeczytania. Wokół De revolutionibus” w Ratuszu Staromiejskim w Toruniu czynna będzie od wtorku, 22 lutego do 7 maja. Na ekspozycji prezentowane są także licznie dzieła przed i po „erze Kopernika”, a także grafiki portretów toruńskiego astronoma.
Zobacz także
W Toruniu podsumowano ubiegłoroczny sezon turystyczny.
2013-04-19, 12:30Jak pokazują badania przeprowadzone przez Ośrodek Informacji Turystycznej gród Kopernika odwiedziło w 2012 roku 1 mln 657 tys. osób. Czytaj dalej »
UMK zamknie swoją filię w Grudziądzu
2013-04-16, 20:09Powód - brak pieniędzy i kadry, która mogłaby wykładać w stu tysięcznym mieście. Czytaj dalej »
Czasy Kopernika, epoka renesansu, obfitowała w geniuszy. Ludzi, jak sławny torunianin, którzy zmienili życie przyszłych pokoleń, ale osiągali oszałamiające sukcesy w wielu dziedzinach. Kopernik staje tu w jednym szeregu z Leonardem da Vinci czy Michałem Aniołem.
„Pozycja Kopernika w historii nauki, a jeszcze bardziej w historii cywilizacji jest szczególnie istotna. Można by zaryzykować twierdzenie, że ze względu na historyczną wartość naukowych idei i ich oddziaływanie na społeczeństwo czasy dzielą się na przed i po Koperniku” - uważa ksiądz Robert Janusz, profesor Akademii Ignatianum w Krakowie.