Huczne świętowanie na UMK w Toruniu! Przyznano uroczyste odznaczenia i tytuły
Były podziękowania, kilkadziesiąt nagród, życzenia i plany na przyszłość. Oczywiście pod hasłem uczelni: „We wszystkim szukać prawdy”. Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu obchodził dziś swoje święto. W towarzystwie polityków, przedstawicieli władz województwa, miasta, służb mundurowych oraz młodych i starszych naukowców.
– Wspólnie wzmacniamy pozycję jedno z pięciu najlepszych uniwersytetów w Polsce. Jako jedyna uczelnia w kraju dołączyliśmy do stowarzyszenia Young European Research University Network. Dzięki czemu będziemy mogli uczestniczyć w kształtowaniu polityk europejskich w zakresie badań innowacji i Edukacji – powiedział prof. Andrzej Sokala, rektor uczelni.
Podczas poniedziałkowych uroczystości wręczono też tytuły ambasadora UMK, Złote i Srebrne Krzyże Zasługi, oraz pozostałe medale i dyplomy.
– Jestem zaprawdę zaszczycony, chcę z tego miejsca podziękować wszystkim, którzy byli zaangażowani w przygotowanie tej uroczystości – powiedział prof. Jan Reedijk z Uniwersytetu w Lejdzie, który odebrał tytuł doktora honoris causa UMK.
Wyróżnienie przyznano naukowcowi w dowód uznania dla jego wkładu w tworzenie i rozwój badań z zakresu chemii bionieorganicznej.
Nagrodę naukową Ratio et Spes otrzymał ks. prof. Michałowi Hallerowi. Jest ona przyznawana wspólnie od 2020 r. przez Uniwersytet Mikołaja Kopernika i Watykańską Fundację Joseph Ratzinger-Benedetto XVI za wybitną interdyscyplinarną publikację naukową lub cykl publikacji mieszczących się w corocznie określanej problematyce.
Zobacz także
W Toruniu podsumowano ubiegłoroczny sezon turystyczny.
2013-04-19, 12:30Jak pokazują badania przeprowadzone przez Ośrodek Informacji Turystycznej gród Kopernika odwiedziło w 2012 roku 1 mln 657 tys. osób. Czytaj dalej »
UMK zamknie swoją filię w Grudziądzu
2013-04-16, 20:09Powód - brak pieniędzy i kadry, która mogłaby wykładać w stu tysięcznym mieście. Czytaj dalej »
Czasy Kopernika, epoka renesansu, obfitowała w geniuszy. Ludzi, jak sławny torunianin, którzy zmienili życie przyszłych pokoleń, ale osiągali oszałamiające sukcesy w wielu dziedzinach. Kopernik staje tu w jednym szeregu z Leonardem da Vinci czy Michałem Aniołem.
„Pozycja Kopernika w historii nauki, a jeszcze bardziej w historii cywilizacji jest szczególnie istotna. Można by zaryzykować twierdzenie, że ze względu na historyczną wartość naukowych idei i ich oddziaływanie na społeczeństwo czasy dzielą się na przed i po Koperniku” - uważa ksiądz Robert Janusz, profesor Akademii Ignatianum w Krakowie.