Przyjechali na Kongres Kopernikański. Zagraniczni ministrowie zwiedzali Młyn Wiedzy
Ministrów i wiceministrów edukacji m.in. z Iraku, Gruzji i Ukrainy oprowadził po Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy w Toruniu minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek. Zaprezentowano im również trójwymiarowe widowisko historyczne „Kartka z powstania”.
W wizycie w Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy wzięli udział m.in. wiceszef ministerstwa szkolnictwa wyższego i nauki Iraku Hayder Abed Dhahad Al-Rubaye, minister edukacji i nauki Gruzji Mikheil Chkhenkeli, wiceminister edukacji i nauki Ukrainy Oleksii Shkuratov. Przebywają oni w Toruniu w związku z Światowym Kongresem Kopernikańskim, który rozpoczął się w niedzielę i potrwa do wtorku. - Nowoczesność musi wchodzić do polskich szkół, oczywiście w rozsądny sposób i w rozsądnych dawkach. Tutaj pokazujemy film „Kartka z powstania" w nowej technologii VR. Cieszę się, że oglądają go ministrowie edukacji z Gruzji, Ukrainy, ze Słowacji, ze Sri Lanki. Mamy tutaj gości międzynarodowych - powiedział dziennikarzom szef MEiN.
Czarnek dodał, że na Światowym Kongresie Kopernikańskim „chcemy pokazać, w jaki sposób dzisiaj podchodzimy do nauczania historii, ale także innych przedmiotów przy pomocy nowoczesnych technik, nowoczesnego sprzętu, który jest dzisiaj w szkołach dzięki „Laboratoriom przyszłości+”. Przypomniał, że widowisko jest dostępne w różnych miejscach w Polsce - obecnie prezentowane jest do wtorku właśnie w Toruniu. - W tym momencie już ponad 25 tys. dzieci ten film obejrzało. To jest naprawdę przeniesienie się wprost do powstania warszawskiego - dodał.
„Kartka z Powstania” to fabularyzowane widowisko historyczne zrealizowane w technologii wirtualnej rzeczywistości. Opowiada autentyczną historię jednego z powstańców warszawskich, kpt. Władysława Sieroszewskiego „Sabały". Dzięki słuchawkom i specjalnym goglom widzowie będą mogli poznać realia powstańczej Warszawy. Reżyserem filmu jest Tomasz Dobosz.
Wiceminister edukacji i nauki Ukrainy Oleksij Shkuratov powiedział po prezentacji widowiska, że utwierdził się w przekonaniu, że Polacy i Ukraińcy są bratnimi narodami. - Dla Polaków i Ukraińców wolność i wola są kluczowymi wartościami i dla tych wartości są zdolni walczyć - podkreślił.
Zobacz także
Grudziądz świętuje imieniny Mikołaja Kopernika
2015-12-06, 10:26Specjalna czapka, tort i kwiaty - tak grudziądzanie świętują dzisiaj imieniny niezwykłego Mikołaja - Mikołaja Kopernika. Punktualnie w południe przy pomniku wielkiego astronoma mieszkańcy Grudziądza złożyli jemu imieninowe ży… Czytaj dalej »
Wystawa pocztówek z miast związanych z Mikołajem Kopernikiem
2015-09-22, 12:04'Pocztówki kopernikańskie ' - wystawę pod takim tytułem będzie można oglądać od dziś (wtorek, 22.09) w Domu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Czytaj dalej »
Seniorzy do piór!
2015-09-11, 16:32Na literacki debiut nigdy nie jest za późno - przekonują organizatorzy trzeciej edycji warsztatów twórczego pisania. Czytaj dalej »
Ponad 100 kierunków mają do wyboru przyszli studenci UMK
2015-07-01, 15:28Nowe kierunki i specjalności - tym Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu chce przyciągnąć tegorocznych maturzystów. Będzie też więcej kierunków anglojęzycznych. Czytaj dalej »
III Międzynarodowy Festiwal Chóralny im. Mikołaja Kopernika "Per Musicam Ad Astra"
2015-06-26, 08:44Chóry i zespoły wokalne z Litwy, Niemiec, Polski, Puerto Rico, Republiki Południowej Afryki, Singapuru i Węgier - to uczestnicy III Międzynarodowego Festiwalu Chóralnego im. Mikołaja Kopernika 'Per Musicam Ad Astra'. Czytaj dalej »
Grudziądz będzie miał ławeczkę z Mikołajem Kopernikiem
2015-06-24, 10:39Chełmno ma ławeczkę zakochanych, Grudziądz będzie miał ławeczkę z Mikołajem Kopernikiem. Turystyczna atrakcja jeszcze w tym roku stanie na grudziądzkim rynku. Czytaj dalej »
Prezentacja zabytkowych zbiorów w Książnicy Kopernikańskiej
2015-06-10, 13:01Dzieła Gutenberga, Mikołaja Kopernika, Adama Mickiewicza czy Marii Pawlikowskiej - w Książnicy Kopernikańskiej w Toruniu nie tylko do obejrzenia, ale też do dotykania i powąchania. Czytaj dalej »
Kopie zabytkowych zbiorów na wystawie w Książnicy Kopernikańskiej
2015-06-09, 10:41Dzieła Gutenberga, Mikołaja Kopernika, Adama Mickiewicza czy Marii Pawlikowskiej - tylko w środę, 10 czerwca w Książnicy Kopernikańskiej w Toruniu. I to nie tylko do obejrzenia. Czytaj dalej »
Tajemnice cegieł i drewna - konferencja w Książnicy Kopernikańskiej
2015-05-09, 11:05Co kryją ściany z cegieł i drewna, tak charakterystyczne m.in. dla Bydgoskiego Przedmieścia w Toruniu? Tego dowiedzą się mieszkańcy miasta, którzy przyjdą na konferencję o murze pruskim do Książnicy Kopernikańskiej. Czytaj dalej »
O Podgórzu na spotkaniu w toruńskiej Książnicy Kopernikańskiej
2015-04-17, 19:23Historia, zabytki oraz ciekawostki dotyczące lewobrzeżnej dzielnicy Torunia poznać można było podczas spotkania z cyklu 'Toruń miasto zabytków', które odbyło się w Książnicy Kopernikańskiej. Czytaj dalej »
Czasy Kopernika, epoka renesansu, obfitowała w geniuszy. Ludzi, jak sławny torunianin, którzy zmienili życie przyszłych pokoleń, ale osiągali oszałamiające sukcesy w wielu dziedzinach. Kopernik staje tu w jednym szeregu z Leonardem da Vinci czy Michałem Aniołem.
„Pozycja Kopernika w historii nauki, a jeszcze bardziej w historii cywilizacji jest szczególnie istotna. Można by zaryzykować twierdzenie, że ze względu na historyczną wartość naukowych idei i ich oddziaływanie na społeczeństwo czasy dzielą się na przed i po Koperniku” - uważa ksiądz Robert Janusz, profesor Akademii Ignatianum w Krakowie.