Kopernik symfonicznie i kosmicznie! TOS zaprasza na urodzinowy koncert astronoma
Muzyka ilustrująca nasz wszechświat zabrzmi podczas niedzielnego koncertu Toruńskiej Orkiestry Symfonicznej. „Muzyka i kosmos” to projekt przygotowany z okazji 550. rocznicy urodzin Mikołaja Kopernika.
Spotkanie rozpocznie się w iście hollywoodzkim stylu, a zakończy utworem skomponowanym na specjalne zamówienie orkiestry. O czym Iwona Muszytowska-Rzeszotek rozmawia z Przemysławem Kempińskim, dyrektorem Toruńskiej Orkiestry Symfonicznej.
- Utwory, które zagramy podczas tego koncertu, w bezpośredni lub pośredni sposób są powiązane są z kosmosem - zaznacza Przemysław Kempiński. - Wart podkreślenia jest fakt, że w czasie koncertu będziemy świadkami światowej prapremiery kompozycji Adama Wesołowskiego, znakomitego i bardzo płodnego młodego kompozytora z Katowic, który na nasze takie trochę specjalne życzenie z okazji 550. rocznicy urodzin Mikołaja Kopernika, postanowił stworzyć dzieło na orkiestrę symfoniczną. Dzieło to wypełnione jest ogromną symboliką dotyczącą życia Kopernika, dotyka wielopłaszczyznowej działalności Kopernika, będąc nawiązaniem do jego działalności naukowej, astronomicznej, prawniczej, czy lekarskiej. Zwróćmy uwagę, że na przykład czas trwania tego utworu to 15 minut i 43 sekundy, co się składa w datę 1543, a jest to rok opublikowanie dzieła „De revolutionibus...", czyli największego dzieła Mikołaja Kopernika „O obrotach sfer niebieskich" (...).
Koncert „Muzyka i kosmos” Toruńskiej Orkiestry Symfonicznej odbędzie się w niedzielę (19 lutego) o godzinie 17:00 w Auli UMK w Toruniu. Spotkanie poprowadzi dyrektor artystyczny zespołu Dainius Pavilionis.
Wystąpią:
Toruńska Orkiestra Symfoniczna
Dainius Pavilionis - dyrygent
Piotr Majewski, Jerzy Rafalski - multimedia, narracja
Urszula Guźlecka - prowadzenie
W programie:
R. Strauss - Tako rzecze Zarathustra op. 30, cz. I Wschód słońca
L. van Beethoven, arr. J. Kowalewski - Sonata księżycowa
G. Holst, arr. P. Pietruszewski - Planety op. 32 (muzyce będzie towarzyszyć narracja wraz z prezentacją multimedialną)
A. Wesołowski - Taniec sfer niebieskich - utwór z okazji 550. rocznicy urodzin Mikołaja Kopernika
Więcej w relacji Iwony Muszytowskiej-Rzeszotek i TUTAJ
Zobacz także
Jakie urodziny, taki prezent! Rowerzyści przejadą 500 kilometrów dla Kopernika! [wideo, zdjęcia]
2023-05-25, 14:07Rowerowa Sztafeta Kopernikowska wystartowała w czwartek (25 maja) spod Urzędu Marszałkowskiego w Toruniu. Wydarzenie zorganizowano z okazji 550. rocznicy urodzin Mikołaja Kopernika. Trasa biegnie przez województwa: kujawsko-pomorskie… Czytaj dalej »
O marzeniach i zabawach małego Mikołaja Kopernika. Spektakl dla dzieci w KPCK
2023-05-20, 10:50„Kula. Dzieciństwo Mikołaja Kopernika” - tak zatytułowany spektakl dla dzieci pokaże w Kujawsko-Pomorskim Centrum Kultury bydgoski Teatr Śmigło. Czytaj dalej »
Korespondent wojenny opowie o Ukrainie. Spotkanie w Książnicy Kopernikańskiej
2023-05-17, 11:04Gościem Książnicy Kopernikańskiej będzie w środę (17 maja) Sebastian Tomasz Płocharski. Toruński fotoreporter i reportażysta opowie o wojnie w Ukrainie. Czytaj dalej »
Czy Kopernik widział na niebie to samo, co my? W cyklu prelekcji odpowie Piotr Majewski!
2023-04-14, 12:45W jaki sposób Kopernik prowadził obserwacje? Jakimi narzędziami się posługiwał? Jak wyglądało niebo w czasach, kiedy żył? Na te pytania odpowie nasz redakcyjny kolega Piotr Majewski w ramach projektu „Niebo Kopernika” - cyklu… Czytaj dalej »
Kwiecień
2023-04-12, 07:08Rok 2023 to „Rok Kopernika”, którym uczcić chcemy 550. rocznicy urodzin naszego największego uczonego. Również kolejny odcinek „Radia z Historią” będzie „kopernikański”. Sięgamy po historię zapisaną mikrofonem dawno… Czytaj dalej »
Biegną dla zdrowia, zabawy i zapraszają innych! Międzyszkolny Bieg Kopernikański
2023-04-01, 15:17I młodsi, i starsi - różni uczestnicy przyłączyli się Międzyszkolnego Biegu Kopernikańskiego w toruńskim parku Glazja. Organizatorzy już zapraszają na kolejne soboty! Czytaj dalej »
Tu można wypożyczać i oddawać książki. Księgodzielnia Kopernikańska w Toruniu [zdjęcia]
2023-03-29, 17:37Marszałkowska Księgodzielnia Kopernikańska cieszy się coraz większym zainteresowaniem czytelników. Z jej zasobów można korzystać od poniedziałku do soboty. Czytaj dalej »
„Smartfon wyzwaniem dla rodziny” – ważny temat Dysput Kopernikańskich
2023-02-28, 08:40Gościem spotkania poświęconego wpływowi nowoczesnych mediów na życie rodzinne będzie pedagog Małgorzata Więczkowska. Czytaj dalej »
Weź sobie książkę albo zostaw ją dla kogoś. Księgodzielnia Kopernikańska w Toruniu
2023-02-26, 16:37Marszałkowska Księgodzielnia Kopernikańska oficjalnie otwarta została w Toruniu. Punkt wymiany książek znajduje się w pawilonie przed budynkiem Urzędu Marszałkowskiego. Czytaj dalej »
Wszyscy przepisywali „De revolutionibus” Kopernika. I pobili rekord Polski!
2023-02-26, 15:20484 ochotników wzięło udział w ustanowieniu rekordu Polski w jednoczesnym przepisywaniu dzieła naukowego - fragmentu „De revolutionibus' Mikołaja Kopernika - w Urzędzie Marszałkowskim w Toruniu. Czytaj dalej »
Czasy Kopernika, epoka renesansu, obfitowała w geniuszy. Ludzi, jak sławny torunianin, którzy zmienili życie przyszłych pokoleń, ale osiągali oszałamiające sukcesy w wielu dziedzinach. Kopernik staje tu w jednym szeregu z Leonardem da Vinci czy Michałem Aniołem.
„Pozycja Kopernika w historii nauki, a jeszcze bardziej w historii cywilizacji jest szczególnie istotna. Można by zaryzykować twierdzenie, że ze względu na historyczną wartość naukowych idei i ich oddziaływanie na społeczeństwo czasy dzielą się na przed i po Koperniku” - uważa ksiądz Robert Janusz, profesor Akademii Ignatianum w Krakowie.