Co by było, gdyby nie odkrycie Kopernika? Toruński teatr pyta o to w musicalu [wideo]
– W centrum zamiast Słońca postawimy Mikołaja Kopernika i to właśnie wokół niego zakręci się cały świat – zapowiadają twórcy spektaklu „Kręci się?!” w Teatrze Muzycznym w Toruniu. Sobotnia (18 lutego) premiera wpisuje się w obchody 550. rocznicy urodzin astronoma.
– To historia z humorem – dla młodzieży i dorosłych. Może trzeba spojrzeć na Kopernika i jego odkrycie z perspektywy czasu – czy rzeczywiście jego teoria miała tak duże znaczenie? (...) Dlaczego płaskoziemcy nie mają racji? A co z plotkami o jego partnerce i rodzinie? – czytamy w opisie spektaklu. – Takie właśnie pytania stawiamy sobie i widzom – podkreśla reżyser Agnieszka Płoszajska.– Punktem wyjścia są urodziny Mikołaja Kopernika i taka fantazja, co by było, gdyby ten przewrót Mikołaja Kopernika nie miał miejsca – tłumaczą twórcy spektaklu.
– Chcieliśmy zrobić komedię o dzisiejszej rzeczywistości (…). Ten człowiek spędzał czas na obserwacjach, używając bardzo prymitywnych narzędzi dokonał przewrotu na skalę światową. A my, mając w kieszeni narzędzie, z którego moglibyśmy czerpać wiedzę dotyczącą całego świata, scrollujemy na przykład Facebooka przez trzy godziny i tracimy na to swoje życie – mówi Płoszajska.
Premiera musicalu „Kręci się?!” w Teatrze Muzycznym w Toruniu odbędzie się w sobotę 18 lutego. Kolejne przedstawienia kilka razy dziennie prezentowane będą do 22 lutego.
Więcej w relacji Iwony Muszytowskiej-Rzeszotek.
Zobacz także
W Toruniu podsumowano ubiegłoroczny sezon turystyczny.
2013-04-19, 12:30Jak pokazują badania przeprowadzone przez Ośrodek Informacji Turystycznej gród Kopernika odwiedziło w 2012 roku 1 mln 657 tys. osób. Czytaj dalej »
UMK zamknie swoją filię w Grudziądzu
2013-04-16, 20:09Powód - brak pieniędzy i kadry, która mogłaby wykładać w stu tysięcznym mieście. Czytaj dalej »
Czasy Kopernika, epoka renesansu, obfitowała w geniuszy. Ludzi, jak sławny torunianin, którzy zmienili życie przyszłych pokoleń, ale osiągali oszałamiające sukcesy w wielu dziedzinach. Kopernik staje tu w jednym szeregu z Leonardem da Vinci czy Michałem Aniołem.
„Pozycja Kopernika w historii nauki, a jeszcze bardziej w historii cywilizacji jest szczególnie istotna. Można by zaryzykować twierdzenie, że ze względu na historyczną wartość naukowych idei i ich oddziaływanie na społeczeństwo czasy dzielą się na przed i po Koperniku” - uważa ksiądz Robert Janusz, profesor Akademii Ignatianum w Krakowie.