„Kino na księżycu”. Przegląd filmowy w rocznicę urodzin Mikołaja Kopernika
Przegląd filmowy „Kino na księżycu”, przygotowany z okazji 550. rocznicy urodzin Mikołaja Kopernika, rozpocznie się w piątek (17 lutego) w kinie Camerimage w Toruniu. Zaprezentowane zostaną obrazy inspirowane księżycem, kosmosem i odkryciami wybitnego astronoma.
Rocznica urodzin autora dzieła „De revolutionibus orbium coelestium” („O obrotach sfer niebieskich”) przypada w niedzielę. Projekcje filmów w ramach toruńskiego festiwalu odbywać będą się zabytkowym budynku Fundacji Tumult na Rynku Nowomiejskim. Pierwszego dnia przeglądu pokazany zostanie jeden z najwybitniejszych filmów opowiadających o podboju nieba – „Pierwszy krok w kosmos” z 1983 roku, w reżyserii Filipa Kaufmana, ze zdjęciami Caleba Deschanela i Edem Harrisem przed kamerą. Film zdobył cztery Oscary i osiem nominacji do tej nagrody.
W sobotę organizatorzy przeglądu najpierw zapraszają młodych widzów na pokaz filmu animowanego „Gwiazda Kopernika” w reżyserii Zdzisława Kudły i Andrzeja Orzechowskiego, opowiadającego o losach młodego astronoma. Później odbędzie się projekcja obrazu „Podróż na księżyc” w reżyserii Georges’a Meliesa, po której Piotr Majewski – dziennikarz Polskiego Radia PiK i popularyzator wiedzy o kosmosie opowie o tym, co łączy tę niezwykle ważną i pionierską w dziejach kina produkcję z odkryciami Kopernika.
W niedzielę widzowie będą mogli przenieść się w czasy kina niemego, gdy pokazom filmów towarzyszyła muzyka grana na żywo. Na ekranie pojawi się film Fritza Langa „Kobieta na Księżycu”, a o oprawę muzyczną zadba toruński pianista Igor Nowicki.
Szczegółowy program znajduje się TUTAJ.
Zobacz także
Zjazd absolwentów Uniwersytetu Mikołaja Kopernika
2013-09-07, 14:49Prawie 250 absolwentów Uniwersytetu Mikołaja Kopernika spotkało się na XIX zjeździe w Toruniu. Przyjechali goście z całej Polski i zagranicy. Czytaj dalej »
Kopernikańskie Seminarium Doktoranckie
2013-06-19, 19:17W Toruniu rozpoczęło się w środę trzydniowe VII Kopernikańskie Seminarium Doktoranckie. Bierze w nim udział 200 doktorantów z całej Polski. Czytaj dalej »
Dobiega końca Zjazd Szkół Kopernikańskich z regionu
2013-06-16, 10:45Uczniowie i nauczyciele z dwudziestu szkół uczestniczyli od piątku w różnych wydarzeniach związanych z Mikołajem Kopernikiem. Czytaj dalej »
Konferencja Kopernikańska w Toruniu
2013-06-07, 08:36Astronomowie i historycy oraz przedstawiciele innych dziedzin nauki będą prelegentami podczas otwartej dla wszystkich dwudniowej Konferencji Kopernikańskiej, która odbędzie sie 7 i 8 czerwca w Toruniu. Czytaj dalej »
Deszczowy "Słoneczny Piknik Kopernikański" w Toruniu
2013-05-25, 15:12Na scenie koncerty, a na zielonej trawie, która pojawiła się na Rynku Staromiejskim w Toruniu - stoiska ekologiczne. Czytaj dalej »
Słoneczny Piknik Kopernikański w Toruniu
2013-05-24, 18:13Zabawy dla dzieci, pokazy cyrkowe, warsztaty rzemieślnicze, zielarskie i jarmark ekologiczny - to tylko część atrakcji Słonecznego Pikniku Kopernikańskiego, który rozpocznie się w sobotę i potrwa do niedzieli. Czytaj dalej »
Dwa pikniki ekologiczne w Toruniu?
2013-05-10, 21:08Czy miasto powinno organizować imprezy podobne do tych, które wcześniej wymyślił ktoś inny? Czytaj dalej »
"Kopernik. Komiks i okolice"
2013-05-10, 12:03Toruńskie Planetarium otworzy w piątek nietypową wystawę. Na kilkudziesięciu planszach będzie można zobaczyć komiksy i rysunki pokazujące Mikołaja Kopernika. Czytaj dalej »
Szczepan Twardoch w Toruniu.
2013-05-07, 14:00Szczepan Twardoch tegoroczny laureat Paszportu 'Polityki' w kategorii literatura, odwiedzi dziś Toruń. Czytaj dalej »
O prywatnym życiu Mikołaja Kopernika
2013-05-06, 09:45Czym na co dzień zajmował się Mikołaj Kopernik? Jak udawało mu się łączyć naukową pasję z przyziemnymi obowiązkami? Kim była dla niego młodsza o 30 lat Anna Schilling? I wreszcie - jakim był człowiekiem? Odpowiedzi na te pytania… Czytaj dalej »
Czasy Kopernika, epoka renesansu, obfitowała w geniuszy. Ludzi, jak sławny torunianin, którzy zmienili życie przyszłych pokoleń, ale osiągali oszałamiające sukcesy w wielu dziedzinach. Kopernik staje tu w jednym szeregu z Leonardem da Vinci czy Michałem Aniołem.
„Pozycja Kopernika w historii nauki, a jeszcze bardziej w historii cywilizacji jest szczególnie istotna. Można by zaryzykować twierdzenie, że ze względu na historyczną wartość naukowych idei i ich oddziaływanie na społeczeństwo czasy dzielą się na przed i po Koperniku” - uważa ksiądz Robert Janusz, profesor Akademii Ignatianum w Krakowie.