Oni zmienili bieg historii! Książnica Kopernikańska robi podcasty o bohaterach
Podcasty Kopernikańskie to nowa propozycja Książnicy Kopernikańskiej w Toruniu. Pierwszy sezon projektu „Wielcy znani/nieznani z Kujaw i Pomorza" oparty został o serię komiksów wydanych przez Urząd Marszałkowski. W kolejnych odcinkach pojawiać się będą ludzie nauki, sztuki, sportu pochodzący z Torunia, Bydgoszczy, Kcyni, Lipna, czy Aleksandrowa Kujawskiego.
Bohaterami projektu zostali m.in. Edward Stachura i Pola Negri – o której w podcaście opowiada dr Krzysztof Trojanowski z Instytutu Literaturoznawstwa UMK.
– Podcast przybliża Polę Negri jako artystkę, aktorkę, ale też człowieka o niezwykłej biografii. Była świetną aktorką, tancerką, ale też pieśniarką. Nagrała płytę, występowała z koncertami, angażował się bardzo intensywnie w działalność charytatywną. To wszystko chciałem zawrzeć w podcaście, ale temat jest szeroki i bogaty. Warto do niego wracać – mówi dr Krzysztof Trojanowski.
– Gdy w podcaście prowadzący zapytał, czy dzisiaj tę postać (Edwarda Stachurę - przyp. red.) można by zaktualizować, powtórzę właściwie to, co wtedy przyszło mi do głowy, że mimo że nie jestem wielbicielem twórczości takich artystów, jak na przykład Sanah, to wyobrażam sobie, że ktoś taki mógłby niektóre teksty Stachury zaśpiewać. I wydaje mi się, że to mogłoby być ciekawe i wartościowe – mówi dr hab. Dariusz Pniewski, prof. UMK, wykładowca na Wydziale Humanistycznym.
Na liście podcastowych bohaterów są takie nazwiska jak: Helena Grossówna, generał Elżbieta Zawacka, Marian Rejewski i Jan Czochralski. Odcinki dostępne są na Spotify i YouTube.
Więcej w relacji Iwony Muszytowskiej-Rzeszotek.
Zobacz także
Pracownia konserwatorska Książnicy Kopernikańskiej coraz lepiej wyposażona
2021-12-07, 18:15Prawie 100 tysięcy złotych - tyle toruńska Książnica Kopernikańska otrzymała i wydała w tym roku na doposażenie pracowni konserwatorskiej. Dzięki temu znacząco rozszerzyła zakres prac. Czytaj dalej »
Wystawa: oni pochodzili stąd! Ich wynalazki zmieniły świat i bieg historii [wideo]
2021-09-17, 18:47Bez nich nie byłoby lotów w kosmos, komórek, czy prognozy pogody - na bydgoskim pl. Teatralnym stanęła wystawa prezentującą sylwetki światowych naukowców pochodzących z Bydgoszczy i regionu. Ekspozycja poprzedza 47. Zjazd Fizyków… Czytaj dalej »
„Każdy krok zostawia ślad”. Buty i ich historia na wystawie w Toruniu [zdjęcia]
2021-09-17, 08:19Kto nosił podkowy, po co wymyślono obcasy i co wspólnego buty mają z miłością ? Tego wszystkiego dowiemy się odwiedzając nową wystawę przygotowaną w Domu Kopernika w Toruniu. Czytaj dalej »
Chóry gotowe do śpiewania. W Toruniu zaczyna się Festiwal Per Musicam Ad Astra
2021-06-26, 16:45Pięć muzycznych spotkań zaplanowano w ramach Międzynarodowego Festiwalu Chóralnego im. Mikołaja Kopernika Per Musicam Ad Astra. VIII edycja wydarzenia rozpocznie się w Toruniu w sobotę (26.06.) i potrwa do przyszłej środy. Czytaj dalej »
Czy w Toruniu powinien stanąć kolejny pomnik Mikołaja Kopernika?
2021-02-19, 15:19To przewrotne pytanie będzie punktem wyjścia do dyskusji o znaczeniu postaci i nauki Mikołaja Kopernika, która odbędzie się dziś (19.02.), o godz. 17, z okazji 548 rocznicy urodzin astronoma. Czytaj dalej »
Dawna ulica św. Anny w Toruniu. Skąd ta nazwa? Kto tam mieszkał?[zdjęcia]
2021-02-12, 20:54Kim byli mieszkańcy ulicy św. Anny w Toruniu, jak wyglądał ich dzień, jakie wykonywali zawody i jakie przedmioty codziennego użytku po nich pozostały? To wszystko ilustruje wystawa, która dostępna jest od piątku w Domu Mikołaja… Czytaj dalej »
Dawne pocztówki z Bydgoskiego Przedmieścia. Spotkanie z autorką albumu
2020-12-11, 12:45Album dawnych pocztówek Bydgoskiego Przedmieścia, będzie tematem spotkania, które w piątek (11 grudnia) organizuje Książnica Kopernikańska w Toruniu. Czytaj dalej »
W Toruniu po książkę do paczkomatu. Nowa oferta Książnicy Kopernikańskiej
2020-12-02, 21:08Wypożycz, odbierz i oddaj w paczkomacie. Książnica Kopernikańska w Toruniu jest pierwszą biblioteką publiczną w Polsce, która we współpracy z firmą InPost, uruchomiła zdalne wypożyczanie książek. Czytaj dalej »
Jak budować fantastyczne światy? O grach i książkach w Książnicy Kopernikańskiej
2020-10-13, 08:05Literackie przygody młodych - gry fabularne w służbie książce - to nowy projekt toruńskiej Książnicy Kopernikańskiej, który w poniedziałek wystartował online. Czytaj dalej »
Trzy instytucje znajdą tu swoje miejsce. Rozbudowa Młyna Kultury [wideo, zdjęcia]
2020-10-05, 21:00Trwa gruntowna przebudowa i rozbudowa niezagospodarowanej dotąd części dawnych toruńskich młynów Richtera na potrzeby trzech marszałkowskich instytucji kultury. W poniedziałek zawieszono wiechę na obiekcie. Czytaj dalej »
Czasy Kopernika, epoka renesansu, obfitowała w geniuszy. Ludzi, jak sławny torunianin, którzy zmienili życie przyszłych pokoleń, ale osiągali oszałamiające sukcesy w wielu dziedzinach. Kopernik staje tu w jednym szeregu z Leonardem da Vinci czy Michałem Aniołem.
„Pozycja Kopernika w historii nauki, a jeszcze bardziej w historii cywilizacji jest szczególnie istotna. Można by zaryzykować twierdzenie, że ze względu na historyczną wartość naukowych idei i ich oddziaływanie na społeczeństwo czasy dzielą się na przed i po Koperniku” - uważa ksiądz Robert Janusz, profesor Akademii Ignatianum w Krakowie.