To będzie kosmiczny weekend! Toruń będzie świętował 550. urodziny Kopernika
Uroczysta sesja Rady Miasta zainauguruje 16 lutego w Toruniu obchody 550. urodzin Mikołaja Kopernika. W programie zaplanowano wiele wydarzeń naukowych – takich, jak Światowy Kongres Kopernikański, ale też artystycznych i sportowych.
– Mikołaj Kopernik to ikona Torunia, Polski, Europy i świata, właściwie cywilizacji. Urodził się w Toruniu i ten moment, kiedy przyszedł na świat, a więc dzień 19 lutego minął 550 lat temu – mówił prezydent Michał Zaleski podczas konferencji prasowej. – To czas, kiedy chcemy w różny sposób mówić i pokazywać Mikołaja Kopernika, jego dokonania, efekty jego działalności, wpływ na naukę, życie, funkcjonowanie społeczeństw i świata w ponad pięciu wiekach.
19 lutego odprawiona zostanie uroczysta Msza Święta pod przewodnictwem metropolity gnieźnieńskiego prymasa Polski - księdza arcybiskupa Wojciecha Polaka w Katedrze św. Janów, a potem nastąpi złożenie kwiatów pod pomnikiem Mikołaja Kopernika.
Dzieło Kopernika na wystawie
Przez kilka dni praktycznie we wszystkich miejskich instytucjach w Toruniu odkrywać można będzie kopernikańskie oblicza i tajemnice. Muzeum Okręgowe przygotowuje we współpracy z Archiwum Państwowym i Książnicą Kopernikańską kilka wystaw o tematyce kopernikańskiej. Na jednej z nich – 18 lutego – przed Salą Królewską Ratusza Staromiejskiego prezentowane będą najstarsze wydania dzieła Kopernika „De revolutionibus…”. – Te oryginały są wyjątkowo rzadko wyciągane z magazynu. Muszą być otoczone wyjątkową opieką, więc to naprawdę okazja i ogromny ukłon instytucji, że te pierwsze wydania zostaną u nas zaprezentowane – mówi dyrektor muzeum Aleksandra Mierzejewska.
Ponadto 19 lutego Muzeum Okręgowe zaprasza mieszkańców do Domu Mikołaja Kopernika. W tym dniu wstęp będzie bezpłatny, a zwiedzający witani będą tortem. Także 19 lutego o godz. 18:15 odbędzie się tradycyjne Dies Natalis Copernici. Muzeum zaprosiło do Torunia kontratenora światowej klasy Jakuba Orlińskiego, który wystąpi z koncertem w Centrum Kulturalno-Kongresowym Jordanki. Z kolei podczas Światowego Kongresu Kopernikańskiego, w Sali Mieszczańskiej Ratusza Staromiejskiego odbędzie się odsłona portretu Mikołaja Kopernika.
Parada z Kopernikiem
Toruńska Agenda Kulturalna zaprasza 18 lutego na Przyjęcie Urodzinowe Mikołaja Kopernika. – Postanowiliśmy tego dnia oprowadzić go po swoim mieście. Przy pomocy i z udziałem Teatru Baj Pomorski przygotowujemy specjalną czterometrową mobilną figurę Mikołaja Kopernika i z nią kolorową wesołą paradą ruszymy o godz. 14:15 z Rynku Nowomiejskiego ulicami na Rynek Staromiejski. Nie zabraknie tortu i innych atrakcji – zapowiada Krystian Kubjaczyk, dyrektor TAK.
Zaplanowano też m.in. Toruńską Triadę Kopernikańską. – Będą trzy biegi, na każdym biegu będzie okolicznościowy medal. W roku kopernikańskim mamy przygotowanych bardzo dużo sportowych, edukacyjnych, rekreacyjnych wydarzeń, właściwie w każdej sferze mamy zaplanowane wydarzenia dla mieszkańców, turystów – mówi Ewa Banaszczuk-Kisiel – dyrektor wydziału promocji i turystyki Urzędu Miasta. – Na wielu ulicach pojawiły się siatki okolicznościowe z grafiką kopernikańską, one będą się pojawiały także w innych miastach. W zeszłym roku na Szpitalu Miejskim powstał mural upamiętniający 550. rocznicę urodzin Mikołaja Kopernika. Kolejny mural jest zaplanowany Na Skarpie – dodaje.
Więcej o obchodach 550. urodzin Kopernika w Toruniu TUTAJ.
Zobacz także
Jakie urodziny, taki prezent! Rowerzyści przejadą 500 kilometrów dla Kopernika! [wideo, zdjęcia]
2023-05-25, 14:07Rowerowa Sztafeta Kopernikowska wystartowała w czwartek (25 maja) spod Urzędu Marszałkowskiego w Toruniu. Wydarzenie zorganizowano z okazji 550. rocznicy urodzin Mikołaja Kopernika. Trasa biegnie przez województwa: kujawsko-pomorskie… Czytaj dalej »
O marzeniach i zabawach małego Mikołaja Kopernika. Spektakl dla dzieci w KPCK
2023-05-20, 10:50„Kula. Dzieciństwo Mikołaja Kopernika” - tak zatytułowany spektakl dla dzieci pokaże w Kujawsko-Pomorskim Centrum Kultury bydgoski Teatr Śmigło. Czytaj dalej »
Korespondent wojenny opowie o Ukrainie. Spotkanie w Książnicy Kopernikańskiej
2023-05-17, 11:04Gościem Książnicy Kopernikańskiej będzie w środę (17 maja) Sebastian Tomasz Płocharski. Toruński fotoreporter i reportażysta opowie o wojnie w Ukrainie. Czytaj dalej »
Czy Kopernik widział na niebie to samo, co my? W cyklu prelekcji odpowie Piotr Majewski!
2023-04-14, 12:45W jaki sposób Kopernik prowadził obserwacje? Jakimi narzędziami się posługiwał? Jak wyglądało niebo w czasach, kiedy żył? Na te pytania odpowie nasz redakcyjny kolega Piotr Majewski w ramach projektu „Niebo Kopernika” - cyklu… Czytaj dalej »
Kwiecień
2023-04-12, 07:08Rok 2023 to „Rok Kopernika”, którym uczcić chcemy 550. rocznicy urodzin naszego największego uczonego. Również kolejny odcinek „Radia z Historią” będzie „kopernikański”. Sięgamy po historię zapisaną mikrofonem dawno… Czytaj dalej »
Biegną dla zdrowia, zabawy i zapraszają innych! Międzyszkolny Bieg Kopernikański
2023-04-01, 15:17I młodsi, i starsi - różni uczestnicy przyłączyli się Międzyszkolnego Biegu Kopernikańskiego w toruńskim parku Glazja. Organizatorzy już zapraszają na kolejne soboty! Czytaj dalej »
Tu można wypożyczać i oddawać książki. Księgodzielnia Kopernikańska w Toruniu [zdjęcia]
2023-03-29, 17:37Marszałkowska Księgodzielnia Kopernikańska cieszy się coraz większym zainteresowaniem czytelników. Z jej zasobów można korzystać od poniedziałku do soboty. Czytaj dalej »
„Smartfon wyzwaniem dla rodziny” – ważny temat Dysput Kopernikańskich
2023-02-28, 08:40Gościem spotkania poświęconego wpływowi nowoczesnych mediów na życie rodzinne będzie pedagog Małgorzata Więczkowska. Czytaj dalej »
Weź sobie książkę albo zostaw ją dla kogoś. Księgodzielnia Kopernikańska w Toruniu
2023-02-26, 16:37Marszałkowska Księgodzielnia Kopernikańska oficjalnie otwarta została w Toruniu. Punkt wymiany książek znajduje się w pawilonie przed budynkiem Urzędu Marszałkowskiego. Czytaj dalej »
Wszyscy przepisywali „De revolutionibus” Kopernika. I pobili rekord Polski!
2023-02-26, 15:20484 ochotników wzięło udział w ustanowieniu rekordu Polski w jednoczesnym przepisywaniu dzieła naukowego - fragmentu „De revolutionibus' Mikołaja Kopernika - w Urzędzie Marszałkowskim w Toruniu. Czytaj dalej »
Czasy Kopernika, epoka renesansu, obfitowała w geniuszy. Ludzi, jak sławny torunianin, którzy zmienili życie przyszłych pokoleń, ale osiągali oszałamiające sukcesy w wielu dziedzinach. Kopernik staje tu w jednym szeregu z Leonardem da Vinci czy Michałem Aniołem.
„Pozycja Kopernika w historii nauki, a jeszcze bardziej w historii cywilizacji jest szczególnie istotna. Można by zaryzykować twierdzenie, że ze względu na historyczną wartość naukowych idei i ich oddziaływanie na społeczeństwo czasy dzielą się na przed i po Koperniku” - uważa ksiądz Robert Janusz, profesor Akademii Ignatianum w Krakowie.