Mikołaj Kopernik zszedł na ziemię! Wystawa w domu astronoma w Toruniu [zdjęcia]
Dywany, talerze, przyciski do papieru, pudełka do cygar, a także stroje z filmu o Koperniku z 1972 roku – to wszystko zobaczymy na wystawie „Pamięć bardzo rzeczowa. Wystawa pamiątek kopernikańskich”. Ekspozycja przygotowywana jest w Domu Mikołaja Kopernika w Toruniu.
Przedmioty są sentymentalną podróżą w przeszłość. Szczególnie bogato jest reprezentowany rok 1973, kiedy to obchodzone były 500. urodziny astronoma. Iwona Muszytowska-Rzeszotek rozmowę o pamiątkach rozpoczęła od przejrzenia inwentarza z kuratorką Alicją Lubowicką. Zapisane są w nim niezwykle cenne informacje.
– Ta historia szybko mija na naszych oczach, co widzimy oglądając strony tego inwentarza – mówi Alicja Lubowicka. – Pierwsza pamiątka, która została tutaj wpisana to są lata 60., czyli dużo szybciej niż kojarzymy otwarcie samego Domu Mikołaja Kopernika w latach 70. Tych wpisów jest ponad 1200, a w ramach jednego może być nawet 27 drobnych przedmiotów, więc niech państwo sobie policzą, ile tego dobra tak naprawdę w naszej kolekcji jest.
Pod numerem 161 kryje się...
– Jest to wpis z 1976 roku, mała szklanka z wizerunkiem Mikołaja Kopernika, która była rozpowszechniana w sklepach gospodarstwa domowego w okresie obchodów 500-lecia urodzin wielkiego astronoma w 1973 roku. Widzimy, że dar pochodził od pani Haliny Żytkowicz z Torunia. Z ciekawszych rzeczy mamy także lupkę filatelistyczna z wizerunkiem Mikołaja Kopernika, która tak naprawdę pokazuje nam fenomen organizacji różnego rodzaju przedsięwzięć w tym 1973 roku. Niemal do każdego przedsięwzięcia produkowane były pamiątki z Kopernikiem.
Na wystawie są także pamiątki starsze.
– Mamy między innymi bilety na odczyty z 1873 roku. Na odwrocie tego biletu widzimy nagłówek, na którym napisane jest hasło: „Godne widzenia” i mamy wymienioną całą listę miejsc, które w Toruniu związane są z Mikołajem Kopernikiem, a które warto zwiedzić, jak się ktoś na obchody w 1873 roku do Torunia wybierał (...).
Wystawa pamiątek kopernikańskich w Domu Mikołaja Kopernika dostępna będzie od piątku (27 stycznia).
Więcej w relacji Iwony Muszytowskiej-Rzeszotek.
Zobacz także
„Człowiek jest drogą Kościoła i społeczeństwa”. O nauczaniu Jana Pawła II w Toruniu
2023-07-31, 20:07Przedstawiciele świata nauki i Kościoła dyskutowali w Toruniu o nauczaniu społecznym św. Jana Pawła II. Złoty medal „Zasłużony dla Edukacji' przyznano prof. Alicji Grześkowiak. Czytaj dalej »
Wojskowi złapali za instrumenty i zagrali z myślą o Koperniku
2023-07-28, 21:21„Kopernik i jego planety” to tytuł płyty nagranej przez Wojskową Orkiestrę z Torunia. Na krążku znalazły się popularne przeboje oraz utwory napisane specjalnie dla zespołu. Czytaj dalej »
Siedem historii z życia Torunia prezentują na wieloportretach. Wystawa w Krzywej Wieży
2023-07-26, 09:21- To pewna opowieść fotograficzna, ale bardziej przypominająca film, sekwencje filmowe o danym człowieku w danym miejscu czy sytuacji - tłumaczą Jadwiga i Marek Czarneccy. Na wystawie w Krzywej Wieży można zobaczyć zdjęcia prezentujące… Czytaj dalej »
Przepisy z czasów Kopernika. Toruńskie lokale przygotowały menu z okazji jego urodzin
2023-07-12, 17:13Dań inspirowanych dawną sztuką kulinarną można skosztować w toruńskich restauracjach. Specjalną ofertę przygotowywano z okazji 550. rocznicy urodzin Mikołaja Kopernika. Czytaj dalej »
Z pomnika na korytarz akademika! Finał konkursu na mural z Mikołajem Kopernikiem
2023-07-10, 17:00Znamy zwycięskie projekty murali konkursu pt. „Mikołaj Kopernik - buntownik z wyboru'. Prace ozdobią korytarz kamienicy przy ulicy Mickiewicza 124 w Toruniu, gdzie powstaje prywatny akademik. Projekt wpisuje się w obchody 550. rocznicy… Czytaj dalej »
Pomnik, ławeczka, a teraz mural. Grudziądz upamiętnia Mikołaja Kopernika
2023-07-10, 07:51Postać Mikołaja Kopernika niedługo pojawi się na ścianie jednej z kamienic przy ulicy Starej w Grudziądzu. Mural ma przypomnieć o związkach wielkiego Polaka z miastem, będzie też atrakcją turystyczną. Czytaj dalej »
Kopernik oczami ludowych twórców z lat 70. Powrót historycznej wystawy [zdjęcia, wideo]
2023-06-28, 19:25Wystawa „Kopernik na ludowo. Sztuka artystów nieprofesjonalnych” to nowa propozycja Muzeum Etnograficznego w Toruniu. Większość prac jest efektem ogólnopolskiego konkursu „Kopernik w sztuce ludowej” zorganizowanego przez Muzeum… Czytaj dalej »
Na pokładzie z Sokratesem i Einsteinem. Plenerowe widowisko „Kopernik Odkrywca”
2023-06-27, 06:45Parada ulicami miasta, spektakl w wykonaniu 40 aktorów, a także animacje na budynkach - w toruńskim Teatrze Baj Pomorski trwają ostatnie przygotowania do plenerowego widowiska „Kopernik Odkrywca”, które zostanie zaprezentowane w najbliższy… Czytaj dalej »
Łączy ich Kopernik. W Toruniu trwa zlot szkół, którym patronuje słynny astronom [zdjęcia]
2023-06-18, 11:10Ogólnopolski Zlot Szkół Kopernikańskich potrwa jeszcze w niedzielę. W programie jest m.in zwiedzanie miasta i gra terenowa. Wydarzenie obywa się z okazji 550. rocznicy urodzin Mikołaja Kopernika. Czytaj dalej »
Jak leczyć książki i wykonać unikalne zakładki? To pokazał rodzinny piknik Książnicy Kopernikańskiej
2023-06-04, 09:05Warsztaty komiksowe, wizyta w książkowej lecznicy, gry i zabawy - tak było podczas Rodzinnego Pikniku z SuperKopernikiem. Zorganizowała go Książnica Kopernikańska w Toruniu. Czytaj dalej »
Czasy Kopernika, epoka renesansu, obfitowała w geniuszy. Ludzi, jak sławny torunianin, którzy zmienili życie przyszłych pokoleń, ale osiągali oszałamiające sukcesy w wielu dziedzinach. Kopernik staje tu w jednym szeregu z Leonardem da Vinci czy Michałem Aniołem.
„Pozycja Kopernika w historii nauki, a jeszcze bardziej w historii cywilizacji jest szczególnie istotna. Można by zaryzykować twierdzenie, że ze względu na historyczną wartość naukowych idei i ich oddziaływanie na społeczeństwo czasy dzielą się na przed i po Koperniku” - uważa ksiądz Robert Janusz, profesor Akademii Ignatianum w Krakowie.