Mikołaj Kopernik zszedł na ziemię! Wystawa w domu astronoma w Toruniu [zdjęcia]
Dywany, talerze, przyciski do papieru, pudełka do cygar, a także stroje z filmu o Koperniku z 1972 roku – to wszystko zobaczymy na wystawie „Pamięć bardzo rzeczowa. Wystawa pamiątek kopernikańskich”. Ekspozycja przygotowywana jest w Domu Mikołaja Kopernika w Toruniu.
Przedmioty są sentymentalną podróżą w przeszłość. Szczególnie bogato jest reprezentowany rok 1973, kiedy to obchodzone były 500. urodziny astronoma. Iwona Muszytowska-Rzeszotek rozmowę o pamiątkach rozpoczęła od przejrzenia inwentarza z kuratorką Alicją Lubowicką. Zapisane są w nim niezwykle cenne informacje.
– Ta historia szybko mija na naszych oczach, co widzimy oglądając strony tego inwentarza – mówi Alicja Lubowicka. – Pierwsza pamiątka, która została tutaj wpisana to są lata 60., czyli dużo szybciej niż kojarzymy otwarcie samego Domu Mikołaja Kopernika w latach 70. Tych wpisów jest ponad 1200, a w ramach jednego może być nawet 27 drobnych przedmiotów, więc niech państwo sobie policzą, ile tego dobra tak naprawdę w naszej kolekcji jest.
Pod numerem 161 kryje się...
– Jest to wpis z 1976 roku, mała szklanka z wizerunkiem Mikołaja Kopernika, która była rozpowszechniana w sklepach gospodarstwa domowego w okresie obchodów 500-lecia urodzin wielkiego astronoma w 1973 roku. Widzimy, że dar pochodził od pani Haliny Żytkowicz z Torunia. Z ciekawszych rzeczy mamy także lupkę filatelistyczna z wizerunkiem Mikołaja Kopernika, która tak naprawdę pokazuje nam fenomen organizacji różnego rodzaju przedsięwzięć w tym 1973 roku. Niemal do każdego przedsięwzięcia produkowane były pamiątki z Kopernikiem.
Na wystawie są także pamiątki starsze.
– Mamy między innymi bilety na odczyty z 1873 roku. Na odwrocie tego biletu widzimy nagłówek, na którym napisane jest hasło: „Godne widzenia” i mamy wymienioną całą listę miejsc, które w Toruniu związane są z Mikołajem Kopernikiem, a które warto zwiedzić, jak się ktoś na obchody w 1873 roku do Torunia wybierał (...).
Wystawa pamiątek kopernikańskich w Domu Mikołaja Kopernika dostępna będzie od piątku (27 stycznia).
Więcej w relacji Iwony Muszytowskiej-Rzeszotek.
Zobacz także
Grudziądz, Kopernik i... pieniądze. O nich słynny astronom mówił 500 lat temu
2022-03-21, 20:5521 marca minęło 500 lat od wygłoszenia przez Mikołaja Kopernika na Sejmiku Prus Królewskich w Grudziądzu traktatu „De aestimatione monetae” („O szacunku monety”). Na tę okoliczność Mennica Polska, na zlecenie Polskiego Towarzystwa… Czytaj dalej »
Tras jest pięć, a wszystkie łączy postać Kopernika. Harcerze „lecą" w kosmos!
2022-02-26, 18:26500 harcerzy z całego kraju przyjechało do Torunia. Biorą udział w 39. Ogólnopolskim Rajdzie Kopernikańskim. To impreza podczas której skauci wspólnie świętują urodziny patrona hufca i najbardziej znanego torunianina - Mikołaja… Czytaj dalej »
Wicemarszałek: Zabytkowy Kodeks Macieja Korwina musi zostać w Toruniu
2022-02-23, 21:00- Mamy prawo do XV-wiecznego Kodeksu Macieja Korwina - mówił podczas środowej konferencji prasowej wicemarszałek województwa Zbigniew Ostrowski. Czytaj dalej »
O Kodeksie Korwina w Sejmie: „Oddanie go to zbrodnia na kulturze polskiej”
2022-02-22, 14:46- Konstytucja broni Kodeksu Macieja Korwina. W naszej kulturze jest wpisane, aby nie pozbywać się lekkomyślnie zabytków - podkreślali eksperci podczas wysłuchania w Sejmie. Czytaj dalej »
W przyszłym roku cały świat będzie się kręcić wokół Kopernika! [wideo]
2022-02-20, 18:20Światowy kongres kopernikański to najważniejsze wydarzenie, które Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu planuje na przyszły rok z okazji 550. rocznicy urodzin swojego patrona. Czytaj dalej »
Wstrzymał Słońce, ruszył Ziemię. A my „ruszymy" się na urodziny Kopernika!
2022-02-19, 15:10W Toruniu obchodzona jest w sobotę (19 lutego) 549 rocznica urodzin Mikołaja Kopernika. Tradycyjnie w Sali Mieszczańskiej Ratusza Staromiejskiego odbędzie się uroczystość Dies Natalis Copernici. Czytaj dalej »
Toruń murem za Kodeksem Korwina! Naukowcy podkreślają, że to skarb [wideo]
2022-02-18, 13:01Pod hasłem „Dlaczego Kodeks Korwina powinien zostać w Toruniu?” odbywa się w Toruniu konferencja popularno-naukowa. Spotkanie organizowane jest w nawiązaniu do projektu poselskiego, który zakłada oddanie Węgrom zabytkowego rękopisu… Czytaj dalej »
Toruńscy radni jednogłośnie przeciwko planom przekazania Węgrom manuskryptu z Książnicy Kopernikańskiej
2022-02-17, 14:51Toruńska rada miasta nie zgadza się na przekazanie stronie węgierskiej tzw. Kodeksu Korwina. W przyjętym jednogłośnie stanowisku radni apelują do parlamentarzystów, aby odrzucili poselski projekt ustawy. Czytaj dalej »
W Epilogu sam wybierzesz grę i audiobooka. Książnica Kopernikańska zaprasza
2022-01-16, 19:25Toruńska Książnica Kopernikańska otwiera w poniedziałek (17 stycznia) Epilog, a w nim dostępne dla wszystkich chętnych strefy - m.in. gier planszowych czy audiobooków. Czytaj dalej »
Studenci, mieszkańcy i goście Torunia dostaną piękny prezent na 550. urodziny Kopernika
2022-01-06, 19:00W Toruniu powstanie Kopernikańskie Centrum Integracji. W zmodernizowanych budynkach na terenie stacji pomp Nowe Bielany znajdzie się m.in. galeria sztuki, czytelnia i żywe muzeum przedmiotów użytkowych. Miejsce ma służyć integracji… Czytaj dalej »
Czasy Kopernika, epoka renesansu, obfitowała w geniuszy. Ludzi, jak sławny torunianin, którzy zmienili życie przyszłych pokoleń, ale osiągali oszałamiające sukcesy w wielu dziedzinach. Kopernik staje tu w jednym szeregu z Leonardem da Vinci czy Michałem Aniołem.
„Pozycja Kopernika w historii nauki, a jeszcze bardziej w historii cywilizacji jest szczególnie istotna. Można by zaryzykować twierdzenie, że ze względu na historyczną wartość naukowych idei i ich oddziaływanie na społeczeństwo czasy dzielą się na przed i po Koperniku” - uważa ksiądz Robert Janusz, profesor Akademii Ignatianum w Krakowie.