Kawałek Gruzji w toruńskiej galerii. Wystawa niepełnosprawnych z Gori [zdjęcia]
Prace proste, kolorowe, nierzadko naiwne, obrazki oprawione w sznurek czy we wstążeczki, a z drugiej strony kunsztowna gruzińska biżuteria. Ośrodek Czytelnictwa Chorych i Niepełnosprawnych Książnicy Kopernikańskiej w Toruniu prezentuje twórczość podopiecznych Ośrodka Wsparcia i Rozwoju z gruzińskiego Gori.
– Nasza galeria wystawia twórczość osób z różnymi rodzajami niepełnosprawności. Nie zawsze też chodzi o walory artystyczne. Często chodzi nam o zademonstrowanie, przedstawienie terapii przez twórczość – mówi Arleta Tuleya, kierownik Ośrodka Czytelnictwa Chorych i Niepełnosprawnych Książnicy Kopernikańskiej w Toruniu.
– Chcieliśmy podkreślić, że nie tylko w Polsce osoby z niepełnosprawnościami taką twórczością się zajmują (...). Na wystawie „Kolory Gruzji” możemy obejrzeć bardzo proste prace na tekturkach, bardzo kolorowe rysunki owadów, żaglówki, bardzo kolorowe postaci, obrazki przepięknie, samodzielnie oprawione w oprawę ze sznurka, ze wstążeczek, ale mamy też prace o wysokich walorach artystycznych, np. przepiękną, regionalną gruzińską biżuterię.
Współorganizatorem wystawy jest Fundacja VERDA. Jak mówi Renata Lesner-Szwarc, dzieła pokazywane na tej wystawie zostały wykonane w ramach zajęć, które można porównać do polskich warsztatów terapii zajęciowej.
– Takiego odpowiednika bezpośredniego w Gruzji nie ma, ale jednak widzę, pracując w Gruzji od kilku lat, pewne podobieństwa. Pamiętam, że kiedy zbierałyśmy dosłownie ze ścian ośrodka prace, które są teraz w Toruniu prezentowane, to było widać ogromną dumę i też wzruszenie twórców, że ich obrazy jadą dalej, że mogą być oglądane w Polsce, w Toruniu, tym bardziej, że osoby, które pracują na co dzień w ośrodku w Gori, były w Toruniu w maju, i tu właśnie narodził się pomysł zorganizowania tej wystawy (...).
Wystawę przy ulicy Szczytnej na toruńskiej Starówce można oglądać do 20 stycznia.
Zobacz także
W Toruniu podsumowano ubiegłoroczny sezon turystyczny.
2013-04-19, 12:30Jak pokazują badania przeprowadzone przez Ośrodek Informacji Turystycznej gród Kopernika odwiedziło w 2012 roku 1 mln 657 tys. osób. Czytaj dalej »
UMK zamknie swoją filię w Grudziądzu
2013-04-16, 20:09Powód - brak pieniędzy i kadry, która mogłaby wykładać w stu tysięcznym mieście. Czytaj dalej »
Czasy Kopernika, epoka renesansu, obfitowała w geniuszy. Ludzi, jak sławny torunianin, którzy zmienili życie przyszłych pokoleń, ale osiągali oszałamiające sukcesy w wielu dziedzinach. Kopernik staje tu w jednym szeregu z Leonardem da Vinci czy Michałem Aniołem.
„Pozycja Kopernika w historii nauki, a jeszcze bardziej w historii cywilizacji jest szczególnie istotna. Można by zaryzykować twierdzenie, że ze względu na historyczną wartość naukowych idei i ich oddziaływanie na społeczeństwo czasy dzielą się na przed i po Koperniku” - uważa ksiądz Robert Janusz, profesor Akademii Ignatianum w Krakowie.