Metamorfoza w Książnicy Kopernikańskiej. Wiemy co się zmieni! [wizualizacje]
Książnica Kopernikańska w Toruniu przygotowuje się do rozbudowy - powstanie nowe skrzydło biblioteczne z wolnym dostępem do księgozbioru i miejscem na ekspozycję przechowywanych obecnie głęboko w magazynach cennych ksiąg. Znacznie poprawi się dostęp do księgozbioru.
- Nie będzie już trzeba zamawiać książki w internecie - zapowiada Danetta Ryszkowska-Mirowska dyrektor instytucji.
- Będą otwarte regały, gdzie każdy czytelnik będzie mógł podejść do półki, przejrzeć literaturę, zorientować się czy na pewno chce wypożyczyć daną pozycję, a może będzie po prostu chciał zostać w naszym nowym budynku. Będą tu nowoczesne meble, gdzie można będzie spędzać czas, czytać, pracować i relaksować się - mówi Danetta Ryszkowska-Mirowska.
Nowością będzie też magazyn studyjny.
- Polega on na tym, że zabytkowe zbiory, które do tej pory były zamknięte w magazynie zbiorów specjalnych, w naszym skarbcu, będą miały stworzoną przestrzeń, gdzie w bezpiecznych warunkach będziemy mogli je eksponować - dodaje dyrektor Książnicy Kopernikańskiej.
Zgodnie z założeniami budowa nowego skrzydła powinna się zakończyć w grudniu przyszłego roku. Wartość inwestycji to 30 mln zł.
Zobacz także
W Toruniu podsumowano ubiegłoroczny sezon turystyczny.
2013-04-19, 12:30Jak pokazują badania przeprowadzone przez Ośrodek Informacji Turystycznej gród Kopernika odwiedziło w 2012 roku 1 mln 657 tys. osób. Czytaj dalej »
UMK zamknie swoją filię w Grudziądzu
2013-04-16, 20:09Powód - brak pieniędzy i kadry, która mogłaby wykładać w stu tysięcznym mieście. Czytaj dalej »
Czasy Kopernika, epoka renesansu, obfitowała w geniuszy. Ludzi, jak sławny torunianin, którzy zmienili życie przyszłych pokoleń, ale osiągali oszałamiające sukcesy w wielu dziedzinach. Kopernik staje tu w jednym szeregu z Leonardem da Vinci czy Michałem Aniołem.
„Pozycja Kopernika w historii nauki, a jeszcze bardziej w historii cywilizacji jest szczególnie istotna. Można by zaryzykować twierdzenie, że ze względu na historyczną wartość naukowych idei i ich oddziaływanie na społeczeństwo czasy dzielą się na przed i po Koperniku” - uważa ksiądz Robert Janusz, profesor Akademii Ignatianum w Krakowie.