Książnica Kopernikańska w Toruniu zaprasza na Kiermasz Książki Regionalnej
Piętnastu wystawców, debata i wykłady – to wszystko już we wtorek (14 czerwca) w Książnicy Kopernikańskiej, gdzie odbędzie się VIII Toruński Kiermasz Książki Regionalnej.
Podczas spotkania rozstrzygnięty zostanie także I Konkurs na książkę o tematyce regionalnej. – Najlepsze wydawnictwo wybrane zostanie spośród 27 nadesłanych tytułów – zapowiada Danetta Ryszkowska-Mirowska i dodaje, że Książnica stała się płaszczyzną upowszechniania wiedzy, gdzie mogą się spotkać osoby interesujące się różnymi obszarami wiedzy. – Naszą marką jest przede wszystkim region, jesteśmy regionalistami, mamy świetny ośrodek regionalny w Książnicy Kopernikańskiej, tworzymy biografię regionalną.
A co czeka nas na targach? Debata: „Po co nam regionalizm i regionalna tożsamość?”, „Apostołowie Afryki” – spotkanie z profesorem Michałem Białkowskim i jego żoną Moniką Dejneko-Białkowską, redaktorami książki poświęconej Wandzie Błońskiej i kardynałowi Adam Kozłowieckiemu. O godz. 14:00 „Tajemnice toruńskich kamienic”, spotkanie z profesorem Michałem Pszczółkowskim, autorem publikacji „Toruńska kamienica czynszowa 1850–1914”, o godz. 16:00 spotkanie z Katarzyną Kluczwajd „Przepis na książki o dawnym Toruniu” i spotkanie na temat komiksu o charakterze regionalnym.
- godz. 10:00 Wręczenie Nagrody Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego dla Najlepszej Książki o Tematyce Regionalnej
- godz. 10:30 Po co nam regionalizm i regionalna tożsamość? Debata z udziałem prof. Marii Lewickiej, prof. Cezarego Obracht-Prondzyńskiego i dr. Huberta Czachowskiego
- godz. 12:30 Apostołowie Afryki. Spotkanie z prof. Michałem Białkowskim i Moniką Dejneko-Białkowską, redaktorami książki poświęconej Wandzie Błeńskiej i kardynałowi Adamowi Kozłowieckiemu
- godz. 14:00 Tajemnice toruńskich kamienic. Spotkanie z prof. Michałem Pszczółkowskim, autorem publikacji „Toruńska kamienica czynszowa 1850–1914”
- godz. 16:00 Przepis na książki o dawnym Toruniu. Spotkanie z Katarzyną Kluczwajd
- godz. 17:00 Komiks regionalny
- od godz. 13:00 do 14:00 swoje książki będzie podpisywać Robert Małecki, pisarz związany z naszym regionem.
Zobacz także
Harcerze pójdą śladami Kopernika! Czeka na nich test wiedzy i różnorodne trasy
2023-02-25, 18:00700 harcerzy z całego kraju przyjechało do Torunia! Biorą udział w jubileuszowym, 40. Ogólnopolskim Rajdzie Kopernikańskim. Harcerze świętują 550. urodziny Mikołaja Kopernika podczas pięciu tras, na których czekają na nich biegi… Czytaj dalej »
Kto rozśmieszy Mikołaja Kopernika? Ogłoszono konkurs memów o astronomie
2023-02-25, 16:40Czy Kopernik miał poczucie humoru? Jeśli tak, co go śmieszyło? Tego nie wiemy, ale… spróbujemy go rozśmieszyć. Z takiego założenia wychodzi Wojewódzki Ośrodek Animacji Kultury w Toruniu, który organizuje konkurs memiarski pod… Czytaj dalej »
Luty
2023-02-23, 23:37Ogromne zainteresowanie audycją o Koperniku sprawiło, że mamy ciąg dalszy... Jeszcze o niebie okiem astronoma wszech czasów i o tajemnicy słynnego obrazu, który ma skrywać postać uczonego. A propos - zajrzeliśmy na ekstra wystawę… Czytaj dalej »
To najsłynniejsze dzieło Kopernika! Specjalna wystawa zbiorów w Ratuszu Staromiejskim
2023-02-22, 08:50Na całym świecie jest ich 280, w polskich instytucjach 14. Wszystkie toruńskie egzemplarze można oglądać po raz pierwszy na wspólnej wystawie „Ze wszech miar godna przeczytania. Wokół De revolutionibus”. Na ekspozycji w Ratuszu… Czytaj dalej »
Prof. Górski: Światowy Kongres Kopernikański był inspirującym wydarzeniem
2023-02-21, 20:43- Zabiegaliśmy mocno o to, aby Kongres miał miejsce w Toruniu i z radością możemy potwierdzić, że podołaliśmy temu wyzwaniu - uważa prezydent Torunia Michał Zaleski. Jak ocenił jeden z organizatorów, prof. Grzegorz Górski, wydarzenie… Czytaj dalej »
Chcą zapewnić wolność uczelniom. Deklaracja Toruńska podpisana
2023-02-21, 16:21Przedstawiciele dziewięciu krajów podpisali dokument nazwany Deklaracją Toruńską. Zawiera on zapisy mówiące o zapewnieniu wolności prowadzenia badań naukowych, publikowania ich wyników oraz poddawania wyników krytyce i debacie… Czytaj dalej »
Prorektor UKW po Konferencji Rektorów: Polska nauka ma się coraz lepiej [rozmowa]
2023-02-21, 11:35- Światowy Kongres Kopernikański jest wielkim świętem nauki w Polsce i zwraca uwagę opinii publicznej na problemy nauki i jej znaczenie dla życia społecznego — mówił prorektor UKW w Bydgoszczy prof. Bendykt Odya, który był dziś… Czytaj dalej »
Huczne świętowanie na UMK w Toruniu! Przyznano uroczyste odznaczenia i tytuły
2023-02-21, 07:00Były podziękowania, kilkadziesiąt nagród, życzenia i plany na przyszłość. Oczywiście pod hasłem uczelni: „We wszystkim szukać prawdy”. Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu obchodził dziś swoje święto. W towarzystwie… Czytaj dalej »
Mikołaj Kopernik w pełnym blasku. Odświeżono najpopularniejszy portret astronoma
2023-02-20, 20:50Mikołaj Kopernik - Torunianin w nowej odsłonie. Zaprezentowano odświeżoną wersję XVI-wiecznego, tak zwanego gimnazjalnego, portretu. Ten za sprawą Muzeum Okręgowego w Toruniu zyskał właśnie nowe miejsce. Czytaj dalej »
Premier Morawiecki w Toruniu: Technologia nie uchroni nas przed ambicjami tyranów
2023-02-20, 14:45- Dla wielu decyzja Putina o agresji na Ukrainie była tak samo trudna do przyjęcia, jak tezy Kopernika, że Ziemia kręci się wokół Słońca - powiedział premier Mateusz Morawiecki podczas wystąpienia na Światowym Kongresie Kopernikańskim… Czytaj dalej »
Czasy Kopernika, epoka renesansu, obfitowała w geniuszy. Ludzi, jak sławny torunianin, którzy zmienili życie przyszłych pokoleń, ale osiągali oszałamiające sukcesy w wielu dziedzinach. Kopernik staje tu w jednym szeregu z Leonardem da Vinci czy Michałem Aniołem.
„Pozycja Kopernika w historii nauki, a jeszcze bardziej w historii cywilizacji jest szczególnie istotna. Można by zaryzykować twierdzenie, że ze względu na historyczną wartość naukowych idei i ich oddziaływanie na społeczeństwo czasy dzielą się na przed i po Koperniku” - uważa ksiądz Robert Janusz, profesor Akademii Ignatianum w Krakowie.