Książnica Kopernikańska w Toruniu zaprasza na Kiermasz Książki Regionalnej
Piętnastu wystawców, debata i wykłady – to wszystko już we wtorek (14 czerwca) w Książnicy Kopernikańskiej, gdzie odbędzie się VIII Toruński Kiermasz Książki Regionalnej.
Podczas spotkania rozstrzygnięty zostanie także I Konkurs na książkę o tematyce regionalnej. – Najlepsze wydawnictwo wybrane zostanie spośród 27 nadesłanych tytułów – zapowiada Danetta Ryszkowska-Mirowska i dodaje, że Książnica stała się płaszczyzną upowszechniania wiedzy, gdzie mogą się spotkać osoby interesujące się różnymi obszarami wiedzy. – Naszą marką jest przede wszystkim region, jesteśmy regionalistami, mamy świetny ośrodek regionalny w Książnicy Kopernikańskiej, tworzymy biografię regionalną.
A co czeka nas na targach? Debata: „Po co nam regionalizm i regionalna tożsamość?”, „Apostołowie Afryki” – spotkanie z profesorem Michałem Białkowskim i jego żoną Moniką Dejneko-Białkowską, redaktorami książki poświęconej Wandzie Błońskiej i kardynałowi Adam Kozłowieckiemu. O godz. 14:00 „Tajemnice toruńskich kamienic”, spotkanie z profesorem Michałem Pszczółkowskim, autorem publikacji „Toruńska kamienica czynszowa 1850–1914”, o godz. 16:00 spotkanie z Katarzyną Kluczwajd „Przepis na książki o dawnym Toruniu” i spotkanie na temat komiksu o charakterze regionalnym.
- godz. 10:00 Wręczenie Nagrody Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego dla Najlepszej Książki o Tematyce Regionalnej
- godz. 10:30 Po co nam regionalizm i regionalna tożsamość? Debata z udziałem prof. Marii Lewickiej, prof. Cezarego Obracht-Prondzyńskiego i dr. Huberta Czachowskiego
- godz. 12:30 Apostołowie Afryki. Spotkanie z prof. Michałem Białkowskim i Moniką Dejneko-Białkowską, redaktorami książki poświęconej Wandzie Błeńskiej i kardynałowi Adamowi Kozłowieckiemu
- godz. 14:00 Tajemnice toruńskich kamienic. Spotkanie z prof. Michałem Pszczółkowskim, autorem publikacji „Toruńska kamienica czynszowa 1850–1914”
- godz. 16:00 Przepis na książki o dawnym Toruniu. Spotkanie z Katarzyną Kluczwajd
- godz. 17:00 Komiks regionalny
- od godz. 13:00 do 14:00 swoje książki będzie podpisywać Robert Małecki, pisarz związany z naszym regionem.
Zobacz także
W Toruniu podsumowano ubiegłoroczny sezon turystyczny.
2013-04-19, 12:30Jak pokazują badania przeprowadzone przez Ośrodek Informacji Turystycznej gród Kopernika odwiedziło w 2012 roku 1 mln 657 tys. osób. Czytaj dalej »
UMK zamknie swoją filię w Grudziądzu
2013-04-16, 20:09Powód - brak pieniędzy i kadry, która mogłaby wykładać w stu tysięcznym mieście. Czytaj dalej »
Czasy Kopernika, epoka renesansu, obfitowała w geniuszy. Ludzi, jak sławny torunianin, którzy zmienili życie przyszłych pokoleń, ale osiągali oszałamiające sukcesy w wielu dziedzinach. Kopernik staje tu w jednym szeregu z Leonardem da Vinci czy Michałem Aniołem.
„Pozycja Kopernika w historii nauki, a jeszcze bardziej w historii cywilizacji jest szczególnie istotna. Można by zaryzykować twierdzenie, że ze względu na historyczną wartość naukowych idei i ich oddziaływanie na społeczeństwo czasy dzielą się na przed i po Koperniku” - uważa ksiądz Robert Janusz, profesor Akademii Ignatianum w Krakowie.