Książnica Kopernikańska w Toruniu zaprasza na Kiermasz Książki Regionalnej
Piętnastu wystawców, debata i wykłady – to wszystko już we wtorek (14 czerwca) w Książnicy Kopernikańskiej, gdzie odbędzie się VIII Toruński Kiermasz Książki Regionalnej.
Podczas spotkania rozstrzygnięty zostanie także I Konkurs na książkę o tematyce regionalnej. – Najlepsze wydawnictwo wybrane zostanie spośród 27 nadesłanych tytułów – zapowiada Danetta Ryszkowska-Mirowska i dodaje, że Książnica stała się płaszczyzną upowszechniania wiedzy, gdzie mogą się spotkać osoby interesujące się różnymi obszarami wiedzy. – Naszą marką jest przede wszystkim region, jesteśmy regionalistami, mamy świetny ośrodek regionalny w Książnicy Kopernikańskiej, tworzymy biografię regionalną.
A co czeka nas na targach? Debata: „Po co nam regionalizm i regionalna tożsamość?”, „Apostołowie Afryki” – spotkanie z profesorem Michałem Białkowskim i jego żoną Moniką Dejneko-Białkowską, redaktorami książki poświęconej Wandzie Błońskiej i kardynałowi Adam Kozłowieckiemu. O godz. 14:00 „Tajemnice toruńskich kamienic”, spotkanie z profesorem Michałem Pszczółkowskim, autorem publikacji „Toruńska kamienica czynszowa 1850–1914”, o godz. 16:00 spotkanie z Katarzyną Kluczwajd „Przepis na książki o dawnym Toruniu” i spotkanie na temat komiksu o charakterze regionalnym.
- godz. 10:00 Wręczenie Nagrody Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego dla Najlepszej Książki o Tematyce Regionalnej
- godz. 10:30 Po co nam regionalizm i regionalna tożsamość? Debata z udziałem prof. Marii Lewickiej, prof. Cezarego Obracht-Prondzyńskiego i dr. Huberta Czachowskiego
- godz. 12:30 Apostołowie Afryki. Spotkanie z prof. Michałem Białkowskim i Moniką Dejneko-Białkowską, redaktorami książki poświęconej Wandzie Błeńskiej i kardynałowi Adamowi Kozłowieckiemu
- godz. 14:00 Tajemnice toruńskich kamienic. Spotkanie z prof. Michałem Pszczółkowskim, autorem publikacji „Toruńska kamienica czynszowa 1850–1914”
- godz. 16:00 Przepis na książki o dawnym Toruniu. Spotkanie z Katarzyną Kluczwajd
- godz. 17:00 Komiks regionalny
- od godz. 13:00 do 14:00 swoje książki będzie podpisywać Robert Małecki, pisarz związany z naszym regionem.
Zobacz także

Grzegorz Dziedzic doceniony za kryminalny debiut roku. Napisał o Polonii w Chicago
2022-11-27, 17:45Grzegorz Dziedzic został laureatem I Ogólnopolskiego Konkursu na Kryminalny Debiut Roku za 2021 rok. Jego powieść retro „Żadnych bogów, żadnych panów' zyskała największe uznanie członków jury. Czytaj dalej »

O niemieckim spojrzeniu na Europę. „Dysputy Kopernikańskie” w Toruniu
2022-11-17, 17:26Kolejne spotkanie z cyklu „Dysputy Kopernikańskie”, organizowane przez Instytut Copernicanum odbędzie się w piątek (18 listopada) w Toruniu. Tym razem z udziałem historyka z Polskiej Akademii Nauk - prof. Grzegorza Kucharczyka. Czytaj dalej »

Radość w Toruniu! Rok 2023 będzie poświęcony Mikołajowi Kopernikowi
2022-11-17, 09:1516 listopada 2022 roku Senat Rzeczypospolitej Polskiej jednogłośnie (90 głosów „za”) przyjął uchwałę ustanawiającą 2023 Rokiem Mikołaja Kopernika. Uchwałę Senatu osobiście odebrali Prezydent Torunia Michał Zaleski i rektor… Czytaj dalej »

Książnica promuje ludzi kultury i nauki. Pierwsze spotkanie: Tomasz Cebo
2022-11-09, 21:00„Kreatywna Książnica' to nowy cykl wydarzeń, jaki proponuje Książnica Kopernikańska w Toruniu. Celem projektu jest prezentacja ciekawych osób związanych z kulturą i nauką regionu kujawsko-pomorskiego. Czytaj dalej »

Romantyzm nadal aktualny! Udowodnią to uczniowie w pracach konkursowych [zdjęcia]
2022-10-05, 19:30- Romantycy chcieli ruszyć bryłę z posad świata. O tym, czy im się udało, być może będziemy czytać w pracach, które wpłyną na konkurs - mówi przewodnicząca sejmiku województwa Elżbieta Piniewska. W Książnicy Kopernikańskiej… Czytaj dalej »

Fizyka nie musi być nudna. Nauka poprzez zabawę, czyli projekt „Naukobus” w Świeciu
2022-09-27, 18:00Eksperymenty na wyciągnięcie ręki - tak było w Szkole Podstawowej nr 1 w Świeciu nad Wisłą. Czytaj dalej »

Metamorfoza w Książnicy Kopernikańskiej. Wiemy co się zmieni! [wizualizacje]
2022-09-22, 08:35Książnica Kopernikańska w Toruniu przygotowuje się do rozbudowy - powstanie nowe skrzydło biblioteczne z wolnym dostępem do księgozbioru i miejscem na ekspozycję przechowywanych obecnie głęboko w magazynach cennych ksiąg. Znacznie… Czytaj dalej »

Ściany ze szkła, kanapy dla czytelników. Rozbudowa Książnicy w Toruniu [wizualizacje]
2022-09-10, 19:01Książnica Kopernikańska w Toruniu przygotowuje się do rozbudowy. Powstanie tu nowe skrzydło z wolnym dostępem do księgozbioru i miejscem na ekspozycję cennych ksiąg, przechowywanych obecnie w magazynach. Czytaj dalej »

Konferencja marszałka: transport kolejowy, sprawa hematologii i wieści z Książnicy
2022-09-01, 21:30Uruchamiana w najbliższą niedzielę (4 września) zmodernizowana linia kolejowa Toruń Wschodni - Chełmża, nowe zakupy taboru kolejowego i zorganizowany od podstaw oddział hematologii w Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym były tematami… Czytaj dalej »

Były ordynariusz diecezji toruńskiej w Radzie Naukowej Książnicy w Toruniu
2022-08-16, 20:14Biskup senior Andrzej Suski dołączył do Rady Naukowej Książnicy Kopernikańskiej w Toruniu. Nominację wręczył mu marszałek województwa Piotr Całbecki. Czytaj dalej »
Czasy Kopernika, epoka renesansu, obfitowała w geniuszy. Ludzi, jak sławny torunianin, którzy zmienili życie przyszłych pokoleń, ale osiągali oszałamiające sukcesy w wielu dziedzinach. Kopernik staje tu w jednym szeregu z Leonardem da Vinci czy Michałem Aniołem.
„Pozycja Kopernika w historii nauki, a jeszcze bardziej w historii cywilizacji jest szczególnie istotna. Można by zaryzykować twierdzenie, że ze względu na historyczną wartość naukowych idei i ich oddziaływanie na społeczeństwo czasy dzielą się na przed i po Koperniku” - uważa ksiądz Robert Janusz, profesor Akademii Ignatianum w Krakowie.

