Udało się obronić cenny manuskrypt. Kodeks Korwina zostaje w Toruniu?
Bezcenny manuskrypt ze zbiorów toruńskiej Książnicy Kopernikańskiej najprawdopodobniej pozostanie w kraju. Rada ds. Narodowego Zasobu Bibliotecznego pozytywnie zarekomendowała wniosek o zaliczenie cymelium do swoich zbiorów.
Chodzi o Kodeks stworzony przez włoskich mistrzów w połowie XV wieku. To spisany w formie poematu swego rodzaju katalog kolekcji manuskryptów iluminowanych słynnej Bibliothecae Corvinianae, jednego z najwspanialszych europejskich księgozbiorów renesansowych. - Księga jest od XVI wieku związana z Toruniem. Jest najcenniejszą pozycją w zbiorach Książnicy Kopernikańskiej, a w zgodnej opinii historyków także jednym z najcenniejszych zachowanych zachodnioeuropejskich rękopisów iluminowanych z XV stulecia – przypomina Urząd Marszałkowski.
2 lutego w Sejmie złożony został poselski projekt ustawy, zgodnie z którym cenny wolumin miał zostać przekazany na rzecz Węgier. - Rekomendacja Rady ds. Narodowego Zasobu Bibliotecznego oznacza w praktyce, że nasz wolumin się w tym zasobie znajdzie, a to z kolei oznacza najwyższą ochronę zabytku, także przed ewentualnymi próbami wywiezienia z kraju – tłumaczy Beata Krzemińska, rzeczniczka marszałka.
Zabytkowy manuskrypt miał trafić do Węgier w ramach podziękowania za sprezentowaną Polsce zbroję Zygmunta Augusta. W zamian Książnica miałaby otrzymać 25 mln zł rekompensaty. Z poparciu projektu posłów PiS wycofała się już bydgoska posłanka Ewa Kozanecka, za co podziękował marszałek Całbecki i o to samo zaapelował do Joanny Borowiak z Włocławka. Marszałek poinformował też, że zdecydował o rozbudowie w najbliższym czasie kompleksu Książnicy Kopernikańskiej, co będzie kosztowało 100 milionów złotych. Podziękował też wszystkim, którzy zaangażowali się w obronę bezcennej księgi, w tym 27 tys. osób, które podpisały w Internecie deklarację z apelem do Sejmu o zaniechanie prac nad projektem ustawy.
Zobacz także
Rafał Blechacz: Filharmonia Pomorska to moja pierwsza publiczność [wywiad]
2023-11-17, 19:16Koncertuje na całym świecie, ale nie rozstaje się z regionem. - Tu najlepiej się czuję. Nakło i Bydgoszcz to moje miejsca, dlatego bardzo się cieszę, że mogę włączyć się w obchody Kujawsko-Pomorskiego Roku Mikołaja Kopernika… Czytaj dalej »
Rafał Blechacz, Bomsori Kim i Marcin Zdunik. Koncerty Kopernikańskie w regionie
2023-11-16, 10:57„Symfonia Jowiszowa' Mozarta oraz Koncert potrójny C-dur Beethovena zabrzmią podczas Koncertów Kopernikańskich, które odbędą się w piątek (17 listopada) w Toruniu i w sobotę (18 listopada) w Bydgoszczy. Wystąpią wybitni soliści… Czytaj dalej »
Rzadko opuszcza muzeum! Słynny obraz Matejki na Festiwalu Energa Camerimage [zdjęcia]
2023-11-13, 11:47Obraz Jana Matejki „Astronom Kopernik, czyli rozmowa z Bogiem' został zaprezentowany w Toruniu podczas wystawy towarzyszącej Festiwalowi Filmowemu Energa Camerimage. Dyrektor Festiwalu Marek Żydowicz wskazał, że podczas festiwalu jego… Czytaj dalej »
Artysta chciał pokazać, że Kopernik był rewolucjonistą. Nowy mural w Toruniu [zdjęcia]
2023-11-08, 17:08Na 340 m kw. powierzchni ściany wieżowca na osiedlu Rubinkowo powstał mural zatytułowany „Mikołaj Kopernik porusza Toruń i świat'. Czytaj dalej »
Dbają o książki jak mało kto, więc zasługują na uznanie. Książnica rozwiesza wizerunki pracowników po mieście
2023-11-04, 13:20Plakaty z wizerunkami pracowników Książnicy Kopernikańskiej od piątku (3 listopada) prezentowane są na toruńskich słupach ogłoszeniowych, przystankach MZK oraz w mediach społecznościowych. Czytaj dalej »
Leczenie glejaków będzie skuteczniejsze dzięki odkryciom bydgoskich naukowców
2023-10-27, 16:18Specjaliści z Bydgoszczy opracowali nową metodę bardziej precyzyjnego diagnozowania glejaka, pozwalającą skuteczniej operować ten wyjątkowo groźny nowotwór mózgu. Czytaj dalej »
Pomnik Kopernika od 170 lat upiększa toruński rynek. „Codziennie go mijamy” [zdjęcie]
2023-10-25, 16:25170 lat temu pierwsi torunianie mogli zobaczyć pomnik Mikołaja Kopernika. Odsłonięto go 25 października 1853 roku. Pomnik stanął dokładnie tam, gdzie jest dzisiaj, choć pierwotnie zakładano, by znajdował się w innej części rynku… Czytaj dalej »
Pobiegli w Maratonie Toruńskim, by się sprawdzić. Finał Triady Kopernikańskiej [wideo, zdjęcia]
2023-10-22, 14:54800 osób stanęło w niedzielę na starcie jubileuszowej, 40. edycji Maratonu Toruńskiego. Biegacze przyjechali z całego kraju. Czytaj dalej »
W niedzielę finał Triady Kopernikańskiej. Kierowców czekają utrudnienia w ruchu!
2023-10-21, 18:55W Toruniu 22 października odbędzie się finał Triady Kopernikańskiej, czyli cyklu biegów upamiętniających 550. rocznicę urodzin Mikołaja Kopernika. To jubileuszowa, 40. edycja Maratonu Toruńskiego, połączona z biegami na 5 km i… Czytaj dalej »
Toruńscy licealiści na wystawie o Koperniku. „Inspiruje nas, by robić rzeczy niezwykłe"
2023-09-25, 16:12Wystawa pt. „550. rocznica urodzin Mikołaja Kopernika” otwarta została w poniedziałek w Urzędzie Marszałkowskim w Toruniu. Jako pierwsi ekspozycję zobaczyli uczniowie I LO, któremu patronuje najsłynniejszy polski astronom. Czytaj dalej »
Czasy Kopernika, epoka renesansu, obfitowała w geniuszy. Ludzi, jak sławny torunianin, którzy zmienili życie przyszłych pokoleń, ale osiągali oszałamiające sukcesy w wielu dziedzinach. Kopernik staje tu w jednym szeregu z Leonardem da Vinci czy Michałem Aniołem.
„Pozycja Kopernika w historii nauki, a jeszcze bardziej w historii cywilizacji jest szczególnie istotna. Można by zaryzykować twierdzenie, że ze względu na historyczną wartość naukowych idei i ich oddziaływanie na społeczeństwo czasy dzielą się na przed i po Koperniku” - uważa ksiądz Robert Janusz, profesor Akademii Ignatianum w Krakowie.