Udało się obronić cenny manuskrypt. Kodeks Korwina zostaje w Toruniu?
Bezcenny manuskrypt ze zbiorów toruńskiej Książnicy Kopernikańskiej najprawdopodobniej pozostanie w kraju. Rada ds. Narodowego Zasobu Bibliotecznego pozytywnie zarekomendowała wniosek o zaliczenie cymelium do swoich zbiorów.
Chodzi o Kodeks stworzony przez włoskich mistrzów w połowie XV wieku. To spisany w formie poematu swego rodzaju katalog kolekcji manuskryptów iluminowanych słynnej Bibliothecae Corvinianae, jednego z najwspanialszych europejskich księgozbiorów renesansowych. - Księga jest od XVI wieku związana z Toruniem. Jest najcenniejszą pozycją w zbiorach Książnicy Kopernikańskiej, a w zgodnej opinii historyków także jednym z najcenniejszych zachowanych zachodnioeuropejskich rękopisów iluminowanych z XV stulecia – przypomina Urząd Marszałkowski.
2 lutego w Sejmie złożony został poselski projekt ustawy, zgodnie z którym cenny wolumin miał zostać przekazany na rzecz Węgier. - Rekomendacja Rady ds. Narodowego Zasobu Bibliotecznego oznacza w praktyce, że nasz wolumin się w tym zasobie znajdzie, a to z kolei oznacza najwyższą ochronę zabytku, także przed ewentualnymi próbami wywiezienia z kraju – tłumaczy Beata Krzemińska, rzeczniczka marszałka.
Zabytkowy manuskrypt miał trafić do Węgier w ramach podziękowania za sprezentowaną Polsce zbroję Zygmunta Augusta. W zamian Książnica miałaby otrzymać 25 mln zł rekompensaty. Z poparciu projektu posłów PiS wycofała się już bydgoska posłanka Ewa Kozanecka, za co podziękował marszałek Całbecki i o to samo zaapelował do Joanny Borowiak z Włocławka. Marszałek poinformował też, że zdecydował o rozbudowie w najbliższym czasie kompleksu Książnicy Kopernikańskiej, co będzie kosztowało 100 milionów złotych. Podziękował też wszystkim, którzy zaangażowali się w obronę bezcennej księgi, w tym 27 tys. osób, które podpisały w Internecie deklarację z apelem do Sejmu o zaniechanie prac nad projektem ustawy.
Zobacz także
Mikołaj Kopernik patronuje II LO w Bydgoszczy już sto lat. Msza św. z udziałem biskupa
2023-02-18, 14:30Społeczność bydgoskiego II Liceum Ogólnokształcącego ma powody do świętowania. Sto lat temu wybrano Mikołaja Kopernika na patrona szkoły. Ten wyjątkowy dzień rozpoczął się od uroczystej mszy świętej z udziałem dyrekcji, absolwentów… Czytaj dalej »
Śladami Kopernika po Kujawach i Pomorzu. Dedykowana wystawa w Toruniu
2023-02-18, 13:35Związki Kopernika z miastami regionu oraz obiekty dbające o rozwój i popularyzację astronomicznej tradycji można zobaczyć na wystawie plenerowej 'Szlak Kopernikowski na Kujawach i Pomorzu'. Otwarto ją przed Urzędem Marszałkowskim… Czytaj dalej »
Kopernik symfonicznie i kosmicznie! TOS zaprasza na urodzinowy koncert astronoma
2023-02-18, 12:00Muzyka ilustrująca nasz wszechświat zabrzmi podczas niedzielnego koncertu Toruńskiej Orkiestry Symfonicznej. „Muzyka i kosmos” to projekt przygotowany z okazji 550. rocznicy urodzin Mikołaja Kopernika. Czytaj dalej »
Co by było, gdyby nie odkrycie Kopernika? Toruński teatr pyta o to w musicalu [wideo]
2023-02-17, 18:30- W centrum zamiast Słońca postawimy Mikołaja Kopernika i to właśnie wokół niego zakręci się cały świat - zapowiadają twórcy spektaklu „Kręci się?!” w Teatrze Muzycznym w Toruniu. Sobotnia (18 lutego) premiera wpisuje się… Czytaj dalej »
„Kino na księżycu”. Przegląd filmowy w rocznicę urodzin Mikołaja Kopernika
2023-02-17, 07:45Przegląd filmowy „Kino na księżycu”, przygotowany z okazji 550. rocznicy urodzin Mikołaja Kopernika, rozpocznie się w piątek (17 lutego) w kinie Camerimage w Toruniu. Zaprezentowane zostaną obrazy inspirowane księżycem, kosmosem… Czytaj dalej »
Medale wręczone! Uroczysta sesja zainaugurowała obchody 550. urodzin Kopernika [program]
2023-02-16, 14:30Przedstawiciele władz rządowych i samorządowych, Uniwersytetu Mikołaja Kopernika i goście z miast kopernikańskich spotkali się w czwartek (16 lutego) w toruńskim ratuszu. Uroczystą sesją Rady Miasta zainaugurowano tam obchody 550… Czytaj dalej »
To będzie kosmiczny weekend! Toruń będzie świętował 550. urodziny Kopernika
2023-02-16, 08:40Uroczysta sesja Rady Miasta zainauguruje 16 lutego w Toruniu obchody 550. urodzin Mikołaja Kopernika. W programie zaplanowano wiele wydarzeń naukowych - takich, jak Światowy Kongres Kopernikański, ale też artystycznych i sportowych. Czytaj dalej »
O Koperniku z perspektywy 2473 roku. Planetarium zaprasza na premierę [wideo]
2023-02-15, 12:40Jest rok 2473, mieszkańcy marsjańskiej bazy przygotowują się do tysiąclecia urodzin Mikołaja Kopernika. Tak zaczyna się nowy seans „Copernicus 2473” przygotowany w toruńskim Planetarium z okazji obchodzonych w tym roku 550. urodzin… Czytaj dalej »
Oni zmienili bieg historii! Książnica Kopernikańska robi podcasty o bohaterach
2023-02-10, 19:37Podcasty Kopernikańskie to nowa propozycja Książnicy Kopernikańskiej w Toruniu. Pierwszy sezon projektu „Wielcy znani/nieznani z Kujaw i Pomorza' oparty został o serię komiksów wydanych przez Urząd Marszałkowski. W kolejnych odcinkach… Czytaj dalej »
Przygotowania do 550. urodzin Mikołaja Kopernika. Muzeum Okręgowe w Toruniu szykuje atrakcje
2023-01-30, 20:45Wystawy, nowa odsłona portretu Mikołaja Kopernika, debaty, koncerty - Muzeum Okręgowe w Toruniu przygotowuje się na 550. urodziny astronoma. Wydarzenia zaplanowano na cały rok. Większość z nich odbędzie się w Ratuszu Staromiejskim… Czytaj dalej »
Czasy Kopernika, epoka renesansu, obfitowała w geniuszy. Ludzi, jak sławny torunianin, którzy zmienili życie przyszłych pokoleń, ale osiągali oszałamiające sukcesy w wielu dziedzinach. Kopernik staje tu w jednym szeregu z Leonardem da Vinci czy Michałem Aniołem.
„Pozycja Kopernika w historii nauki, a jeszcze bardziej w historii cywilizacji jest szczególnie istotna. Można by zaryzykować twierdzenie, że ze względu na historyczną wartość naukowych idei i ich oddziaływanie na społeczeństwo czasy dzielą się na przed i po Koperniku” - uważa ksiądz Robert Janusz, profesor Akademii Ignatianum w Krakowie.