Kwiecień
29 kwietnia 2023
26 kwietnia 2023
22 kwietnia 2023
12 kwietnia 2023
W audycji „Radio z Historią” m.in.: spotkanie z prof. dr Wilhelminą Iwanowską z Instytutu Astronomii Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, w reportażu Urszuli Łączkowskiej pt. „Kopernik dzisiaj” z 29 listopada 1972 roku. W audycji pt. „Kopernik wiecznie żywy” z 28 września 2004 roku, Piotr Majewski przedstawił zapis rozmowy z prof. Owenem Gingerichem z Uniwersytetu Harvarda. „Dzieło Kopernika” to tytuł relacji z 18 lutego 2008 roku, w której Iwona Muszytowska-Rzeszotek pochyla się nad o najdroższą książką świata - pierwszym wydaniu „O obrotach sfer niebieskich” Mikołaja Kopernika. Przypominamy również dyskusję „Nad portretem Kopernika” w reportażu Danuty Ornatkiewicz z 5 kwietnia 1972 roku. W odcinku cyklu „Z Kopernikiem na Ty” z 1 lutego 2023 roku, Piotr Majewski i Janusz Małłek zastanawiają się jak wyglądał Kopernik. „Co ma piernik do wiatraka, a Kopernik do Brazylii” - odpowiedzi na to pytanie szukać należy w reportażu Adriany Andrzejewskiej-Kuras z 9 lutego 2018 roku, przygotowanym w cieniu pomnika Mikołaja Kopernika, który trafił z Torunia do brazylijskiej Kurytyby. 2 listopada 2019 roku w reportażu pt. „Kuchnia Kopernika” Adriana Andrzejewska-Kuras stara się wyjaśnić co jadał nasz wielki astronom. Za sprawą holenderskiego hodowcy Jana Ligtharta, imieniem naszego największego uczonego nazwany został „Tulipan - Mikołaj Kopernik”, o czym opowiada Michał Zaręba w relacji z 10 maja 2009 roku. Mikołaj Kopernik był geniuszem, który wyprzedzał swoją epokę - o tym w reportażu pt. „Genialny astronom” z 22 maja 2019 roku przypomniała Adriana Andrzejewska-Kuras. 2 października 1977 roku na antenie naszej rozgłośni przedstawiona została pierwsza część słuchowiska historycznego autorstwa Zdzisława Wróbla i w reżyserii Zenona Jarugi pt. „Przeciw całemu światu”. Sceny z pobytu Mikołaja Kopernika na uniwersytecie w Bolonii przedstawili aktorzy teatru im. Wilama Horzycy w Toruniu. Do wysłuchania drugiej części cyklu „Radio z Historią” zapraszają: Ewa Dąbrowska i Marek Rzepa.
5 kwietnia 2023
W audycji „Radio z Historią” m.in.: historia chorego na raka Oskara w reportażu Michała Słobodziana pt. „Ja los przeżyję” z 8 czerwca 2008 roku. 19 kwietnia 2011 roku „Dekalog dla Polaków” przedstawiła Ewa Dąbrowska. Również 19 kwietnia 2019 roku audycja Ewy Dąbrowskiej pt. „Kim jest człowiek z Całunu?” opowiada o przechowywanym w Turynie płótnie, w które miało być owinięte ciało Chrystusa. „Zupa śledziowa”, jej właśnie Iwona Muszytowska-Rzeszotek poświęciła 9 lutego 2016 roku odcinek cyklu „Kuchnia PiK-a”. W cyklu „Radiowa Akademia Myśli” z 18 marca 2020 roku „Wielkopostne praktyki” w okresie pandemii koronawirusa przedstawił Piotr Majewski. W cyklu felietonów Ewy Dąbrowskiej pt. „Życie na piątkę - Radiowe Rekolekcje Wielkopostne” z 30 marca 2021 roku, o przebaczaniu win mówił o. Mieczysław Łusiak. W audycji pt. „Pieśń Pasyjna” z 9 kwietnia 2009 roku Ewa Dąbrowska przedstawiła charakterystykę gatunku i ciekawy wywiad z wykładowcami Akademii Muzycznej w Bydgoszczy. Po raz dziesiąty w malowniczej kotlinie na górkach fordońskich obok Doliny Śmierci wystawiono „Misterium Męki Pańskiej”, o którym 28 marca 2010 roku w audycji pod tym samym tytułem opowiedział Andrzej Krystek. 17 kwietnia 2019 roku o przygotowaniach do podobnego widowiska plenerowego w okolicach Torunia opowiedziała Iwona Muszytowska-Rzeszotek w audycji pt. „Misterium w Grębocinie”. Do wysłuchania pierwszej części cyklu „Radio z Historią” zapraszają: Ewa Dąbrowska i Marek Rzepa.
Zobacz także
Pracownia konserwatorska Książnicy Kopernikańskiej coraz lepiej wyposażona
2021-12-07, 18:15Prawie 100 tysięcy złotych - tyle toruńska Książnica Kopernikańska otrzymała i wydała w tym roku na doposażenie pracowni konserwatorskiej. Dzięki temu znacząco rozszerzyła zakres prac. Czytaj dalej »
Wystawa: oni pochodzili stąd! Ich wynalazki zmieniły świat i bieg historii [wideo]
2021-09-17, 18:47Bez nich nie byłoby lotów w kosmos, komórek, czy prognozy pogody - na bydgoskim pl. Teatralnym stanęła wystawa prezentującą sylwetki światowych naukowców pochodzących z Bydgoszczy i regionu. Ekspozycja poprzedza 47. Zjazd Fizyków… Czytaj dalej »
„Każdy krok zostawia ślad”. Buty i ich historia na wystawie w Toruniu [zdjęcia]
2021-09-17, 08:19Kto nosił podkowy, po co wymyślono obcasy i co wspólnego buty mają z miłością ? Tego wszystkiego dowiemy się odwiedzając nową wystawę przygotowaną w Domu Kopernika w Toruniu. Czytaj dalej »
Chóry gotowe do śpiewania. W Toruniu zaczyna się Festiwal Per Musicam Ad Astra
2021-06-26, 16:45Pięć muzycznych spotkań zaplanowano w ramach Międzynarodowego Festiwalu Chóralnego im. Mikołaja Kopernika Per Musicam Ad Astra. VIII edycja wydarzenia rozpocznie się w Toruniu w sobotę (26.06.) i potrwa do przyszłej środy. Czytaj dalej »
Czy w Toruniu powinien stanąć kolejny pomnik Mikołaja Kopernika?
2021-02-19, 15:19To przewrotne pytanie będzie punktem wyjścia do dyskusji o znaczeniu postaci i nauki Mikołaja Kopernika, która odbędzie się dziś (19.02.), o godz. 17, z okazji 548 rocznicy urodzin astronoma. Czytaj dalej »
Dawna ulica św. Anny w Toruniu. Skąd ta nazwa? Kto tam mieszkał?[zdjęcia]
2021-02-12, 20:54Kim byli mieszkańcy ulicy św. Anny w Toruniu, jak wyglądał ich dzień, jakie wykonywali zawody i jakie przedmioty codziennego użytku po nich pozostały? To wszystko ilustruje wystawa, która dostępna jest od piątku w Domu Mikołaja… Czytaj dalej »
Dawne pocztówki z Bydgoskiego Przedmieścia. Spotkanie z autorką albumu
2020-12-11, 12:45Album dawnych pocztówek Bydgoskiego Przedmieścia, będzie tematem spotkania, które w piątek (11 grudnia) organizuje Książnica Kopernikańska w Toruniu. Czytaj dalej »
W Toruniu po książkę do paczkomatu. Nowa oferta Książnicy Kopernikańskiej
2020-12-02, 21:08Wypożycz, odbierz i oddaj w paczkomacie. Książnica Kopernikańska w Toruniu jest pierwszą biblioteką publiczną w Polsce, która we współpracy z firmą InPost, uruchomiła zdalne wypożyczanie książek. Czytaj dalej »
Jak budować fantastyczne światy? O grach i książkach w Książnicy Kopernikańskiej
2020-10-13, 08:05Literackie przygody młodych - gry fabularne w służbie książce - to nowy projekt toruńskiej Książnicy Kopernikańskiej, który w poniedziałek wystartował online. Czytaj dalej »
Trzy instytucje znajdą tu swoje miejsce. Rozbudowa Młyna Kultury [wideo, zdjęcia]
2020-10-05, 21:00Trwa gruntowna przebudowa i rozbudowa niezagospodarowanej dotąd części dawnych toruńskich młynów Richtera na potrzeby trzech marszałkowskich instytucji kultury. W poniedziałek zawieszono wiechę na obiekcie. Czytaj dalej »
Czasy Kopernika, epoka renesansu, obfitowała w geniuszy. Ludzi, jak sławny torunianin, którzy zmienili życie przyszłych pokoleń, ale osiągali oszałamiające sukcesy w wielu dziedzinach. Kopernik staje tu w jednym szeregu z Leonardem da Vinci czy Michałem Aniołem.
„Pozycja Kopernika w historii nauki, a jeszcze bardziej w historii cywilizacji jest szczególnie istotna. Można by zaryzykować twierdzenie, że ze względu na historyczną wartość naukowych idei i ich oddziaływanie na społeczeństwo czasy dzielą się na przed i po Koperniku” - uważa ksiądz Robert Janusz, profesor Akademii Ignatianum w Krakowie.