Kwiecień
29 kwietnia 2023
26 kwietnia 2023
22 kwietnia 2023
12 kwietnia 2023
W audycji „Radio z Historią” m.in.: spotkanie z prof. dr Wilhelminą Iwanowską z Instytutu Astronomii Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, w reportażu Urszuli Łączkowskiej pt. „Kopernik dzisiaj” z 29 listopada 1972 roku. W audycji pt. „Kopernik wiecznie żywy” z 28 września 2004 roku, Piotr Majewski przedstawił zapis rozmowy z prof. Owenem Gingerichem z Uniwersytetu Harvarda. „Dzieło Kopernika” to tytuł relacji z 18 lutego 2008 roku, w której Iwona Muszytowska-Rzeszotek pochyla się nad o najdroższą książką świata - pierwszym wydaniu „O obrotach sfer niebieskich” Mikołaja Kopernika. Przypominamy również dyskusję „Nad portretem Kopernika” w reportażu Danuty Ornatkiewicz z 5 kwietnia 1972 roku. W odcinku cyklu „Z Kopernikiem na Ty” z 1 lutego 2023 roku, Piotr Majewski i Janusz Małłek zastanawiają się jak wyglądał Kopernik. „Co ma piernik do wiatraka, a Kopernik do Brazylii” - odpowiedzi na to pytanie szukać należy w reportażu Adriany Andrzejewskiej-Kuras z 9 lutego 2018 roku, przygotowanym w cieniu pomnika Mikołaja Kopernika, który trafił z Torunia do brazylijskiej Kurytyby. 2 listopada 2019 roku w reportażu pt. „Kuchnia Kopernika” Adriana Andrzejewska-Kuras stara się wyjaśnić co jadał nasz wielki astronom. Za sprawą holenderskiego hodowcy Jana Ligtharta, imieniem naszego największego uczonego nazwany został „Tulipan - Mikołaj Kopernik”, o czym opowiada Michał Zaręba w relacji z 10 maja 2009 roku. Mikołaj Kopernik był geniuszem, który wyprzedzał swoją epokę - o tym w reportażu pt. „Genialny astronom” z 22 maja 2019 roku przypomniała Adriana Andrzejewska-Kuras. 2 października 1977 roku na antenie naszej rozgłośni przedstawiona została pierwsza część słuchowiska historycznego autorstwa Zdzisława Wróbla i w reżyserii Zenona Jarugi pt. „Przeciw całemu światu”. Sceny z pobytu Mikołaja Kopernika na uniwersytecie w Bolonii przedstawili aktorzy teatru im. Wilama Horzycy w Toruniu. Do wysłuchania drugiej części cyklu „Radio z Historią” zapraszają: Ewa Dąbrowska i Marek Rzepa.
5 kwietnia 2023
W audycji „Radio z Historią” m.in.: historia chorego na raka Oskara w reportażu Michała Słobodziana pt. „Ja los przeżyję” z 8 czerwca 2008 roku. 19 kwietnia 2011 roku „Dekalog dla Polaków” przedstawiła Ewa Dąbrowska. Również 19 kwietnia 2019 roku audycja Ewy Dąbrowskiej pt. „Kim jest człowiek z Całunu?” opowiada o przechowywanym w Turynie płótnie, w które miało być owinięte ciało Chrystusa. „Zupa śledziowa”, jej właśnie Iwona Muszytowska-Rzeszotek poświęciła 9 lutego 2016 roku odcinek cyklu „Kuchnia PiK-a”. W cyklu „Radiowa Akademia Myśli” z 18 marca 2020 roku „Wielkopostne praktyki” w okresie pandemii koronawirusa przedstawił Piotr Majewski. W cyklu felietonów Ewy Dąbrowskiej pt. „Życie na piątkę - Radiowe Rekolekcje Wielkopostne” z 30 marca 2021 roku, o przebaczaniu win mówił o. Mieczysław Łusiak. W audycji pt. „Pieśń Pasyjna” z 9 kwietnia 2009 roku Ewa Dąbrowska przedstawiła charakterystykę gatunku i ciekawy wywiad z wykładowcami Akademii Muzycznej w Bydgoszczy. Po raz dziesiąty w malowniczej kotlinie na górkach fordońskich obok Doliny Śmierci wystawiono „Misterium Męki Pańskiej”, o którym 28 marca 2010 roku w audycji pod tym samym tytułem opowiedział Andrzej Krystek. 17 kwietnia 2019 roku o przygotowaniach do podobnego widowiska plenerowego w okolicach Torunia opowiedziała Iwona Muszytowska-Rzeszotek w audycji pt. „Misterium w Grębocinie”. Do wysłuchania pierwszej części cyklu „Radio z Historią” zapraszają: Ewa Dąbrowska i Marek Rzepa.
Zobacz także
Mikołaj Kopernik patronuje II LO w Bydgoszczy już sto lat. Msza św. z udziałem biskupa
2023-02-18, 14:30Społeczność bydgoskiego II Liceum Ogólnokształcącego ma powody do świętowania. Sto lat temu wybrano Mikołaja Kopernika na patrona szkoły. Ten wyjątkowy dzień rozpoczął się od uroczystej mszy świętej z udziałem dyrekcji, absolwentów… Czytaj dalej »
Śladami Kopernika po Kujawach i Pomorzu. Dedykowana wystawa w Toruniu
2023-02-18, 13:35Związki Kopernika z miastami regionu oraz obiekty dbające o rozwój i popularyzację astronomicznej tradycji można zobaczyć na wystawie plenerowej 'Szlak Kopernikowski na Kujawach i Pomorzu'. Otwarto ją przed Urzędem Marszałkowskim… Czytaj dalej »
Kopernik symfonicznie i kosmicznie! TOS zaprasza na urodzinowy koncert astronoma
2023-02-18, 12:00Muzyka ilustrująca nasz wszechświat zabrzmi podczas niedzielnego koncertu Toruńskiej Orkiestry Symfonicznej. „Muzyka i kosmos” to projekt przygotowany z okazji 550. rocznicy urodzin Mikołaja Kopernika. Czytaj dalej »
Co by było, gdyby nie odkrycie Kopernika? Toruński teatr pyta o to w musicalu [wideo]
2023-02-17, 18:30- W centrum zamiast Słońca postawimy Mikołaja Kopernika i to właśnie wokół niego zakręci się cały świat - zapowiadają twórcy spektaklu „Kręci się?!” w Teatrze Muzycznym w Toruniu. Sobotnia (18 lutego) premiera wpisuje się… Czytaj dalej »
„Kino na księżycu”. Przegląd filmowy w rocznicę urodzin Mikołaja Kopernika
2023-02-17, 07:45Przegląd filmowy „Kino na księżycu”, przygotowany z okazji 550. rocznicy urodzin Mikołaja Kopernika, rozpocznie się w piątek (17 lutego) w kinie Camerimage w Toruniu. Zaprezentowane zostaną obrazy inspirowane księżycem, kosmosem… Czytaj dalej »
Medale wręczone! Uroczysta sesja zainaugurowała obchody 550. urodzin Kopernika [program]
2023-02-16, 14:30Przedstawiciele władz rządowych i samorządowych, Uniwersytetu Mikołaja Kopernika i goście z miast kopernikańskich spotkali się w czwartek (16 lutego) w toruńskim ratuszu. Uroczystą sesją Rady Miasta zainaugurowano tam obchody 550… Czytaj dalej »
To będzie kosmiczny weekend! Toruń będzie świętował 550. urodziny Kopernika
2023-02-16, 08:40Uroczysta sesja Rady Miasta zainauguruje 16 lutego w Toruniu obchody 550. urodzin Mikołaja Kopernika. W programie zaplanowano wiele wydarzeń naukowych - takich, jak Światowy Kongres Kopernikański, ale też artystycznych i sportowych. Czytaj dalej »
O Koperniku z perspektywy 2473 roku. Planetarium zaprasza na premierę [wideo]
2023-02-15, 12:40Jest rok 2473, mieszkańcy marsjańskiej bazy przygotowują się do tysiąclecia urodzin Mikołaja Kopernika. Tak zaczyna się nowy seans „Copernicus 2473” przygotowany w toruńskim Planetarium z okazji obchodzonych w tym roku 550. urodzin… Czytaj dalej »
Oni zmienili bieg historii! Książnica Kopernikańska robi podcasty o bohaterach
2023-02-10, 19:37Podcasty Kopernikańskie to nowa propozycja Książnicy Kopernikańskiej w Toruniu. Pierwszy sezon projektu „Wielcy znani/nieznani z Kujaw i Pomorza' oparty został o serię komiksów wydanych przez Urząd Marszałkowski. W kolejnych odcinkach… Czytaj dalej »
Przygotowania do 550. urodzin Mikołaja Kopernika. Muzeum Okręgowe w Toruniu szykuje atrakcje
2023-01-30, 20:45Wystawy, nowa odsłona portretu Mikołaja Kopernika, debaty, koncerty - Muzeum Okręgowe w Toruniu przygotowuje się na 550. urodziny astronoma. Wydarzenia zaplanowano na cały rok. Większość z nich odbędzie się w Ratuszu Staromiejskim… Czytaj dalej »
Czasy Kopernika, epoka renesansu, obfitowała w geniuszy. Ludzi, jak sławny torunianin, którzy zmienili życie przyszłych pokoleń, ale osiągali oszałamiające sukcesy w wielu dziedzinach. Kopernik staje tu w jednym szeregu z Leonardem da Vinci czy Michałem Aniołem.
„Pozycja Kopernika w historii nauki, a jeszcze bardziej w historii cywilizacji jest szczególnie istotna. Można by zaryzykować twierdzenie, że ze względu na historyczną wartość naukowych idei i ich oddziaływanie na społeczeństwo czasy dzielą się na przed i po Koperniku” - uważa ksiądz Robert Janusz, profesor Akademii Ignatianum w Krakowie.