W przyszłym roku cały świat będzie się kręcić wokół Kopernika! [wideo]
Światowy kongres kopernikański to najważniejsze wydarzenie, które Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu planuje na przyszły rok z okazji 550. rocznicy urodzin swojego patrona.
O szczegółach mówił podczas Święta Uczelni rektor UMK prof. Andrzej Sokala:
- Przez kilka miesiące prezentowane będą rezultaty prowadzonych na świecie badań związanych z Mikołajem Kopernikiem. Z czasami, w których żył, i z naukami, którymi się zajmował. Obecny rok jest dla naszego uniwersytetu niezwykle istotny. Rozpoczęliśmy realizację nowej strategii uniwersytetu. Kładzie ona oczywiście szczególny nacisk na rozwój potencjału naukowego. Część naszej strategii wymaga zarówno wzmocnienia infrastruktury badawczej, jak i zaangażowania zdolnej i zmotywowanej kadry oraz rozwoju współpracy międzynarodowej.
Rektor wspomniał też o obecnych i planowanych inwestycjach uczelni. Trwa rozbudowa Szpitala Uniwersyteckiego nr 2 w Bydgoszczy, pod koniec roku została oddana do użytku nowa część Uniwersyteckiego Centrum Sportowego, a wiosną zostanie otwarte Centrum Medycyny Weterynaryjnej. Podczas święta uczelni nadano też tytuł doktora honoris causa prof. Martinowi Kramerowi z Wydziału Medycyny Weterynaryjnej Uniwersytetu Justusa Liebiga w Giessen. Uhonorowany nie krył radości i podziękował za tytuł po polsku.
UMK przyznał profesorowi tytuł „w dowód uznania za jego wkład w rozwój nowoczesnych technik obrazowania i europejskiej edukacji weterynaryjnej oraz za krzewienie wiedzy i umiejętności praktycznych". Profesor Martin Kramer jest wybitnym chirurgiem małych zwierząt.
Zobacz także
W Toruniu podsumowano ubiegłoroczny sezon turystyczny.
2013-04-19, 12:30Jak pokazują badania przeprowadzone przez Ośrodek Informacji Turystycznej gród Kopernika odwiedziło w 2012 roku 1 mln 657 tys. osób. Czytaj dalej »
UMK zamknie swoją filię w Grudziądzu
2013-04-16, 20:09Powód - brak pieniędzy i kadry, która mogłaby wykładać w stu tysięcznym mieście. Czytaj dalej »
Czasy Kopernika, epoka renesansu, obfitowała w geniuszy. Ludzi, jak sławny torunianin, którzy zmienili życie przyszłych pokoleń, ale osiągali oszałamiające sukcesy w wielu dziedzinach. Kopernik staje tu w jednym szeregu z Leonardem da Vinci czy Michałem Aniołem.
„Pozycja Kopernika w historii nauki, a jeszcze bardziej w historii cywilizacji jest szczególnie istotna. Można by zaryzykować twierdzenie, że ze względu na historyczną wartość naukowych idei i ich oddziaływanie na społeczeństwo czasy dzielą się na przed i po Koperniku” - uważa ksiądz Robert Janusz, profesor Akademii Ignatianum w Krakowie.