Grudziądzkie Dni Kopernikowskie
Rozpoczęły 47. Grudziądzkie Dni Kopernikowskie. Uroczysta inauguracja odbyła się na pl. Miłośników Astronomii. Tam zostały złożone kwiaty pod pomnikiem Mikołaja Kopernika. Następnie w Planetarium i Obserwatorium Astronomicznym można było obejrzeć seans „Z Ziemi na krańce Wszechświata”.
Dni Kopernikowskie upamiętniają rocznicę pobytu Mikołaja Kopernika w Grudziądzu. Tam słynny astronom, ale również ekonomista wygłosił traktat o monecie o nazwie „De aestimatione monetae” („O szacunku monety”). Kopernik wystąpił z wykładem 21 marca 1522 roku na odbywającym się w Grudziądzu zjeździe Stanów Prus Królewskich. Według jego teorii - wartość pieniądza zależy od ilości i jakości kruszcu, a dobra moneta powinna mieć taką samą wartość jak materiał, z którego została wybita.
Zobacz także
W Toruniu podsumowano ubiegłoroczny sezon turystyczny.
2013-04-19, 12:30Jak pokazują badania przeprowadzone przez Ośrodek Informacji Turystycznej gród Kopernika odwiedziło w 2012 roku 1 mln 657 tys. osób. Czytaj dalej »
UMK zamknie swoją filię w Grudziądzu
2013-04-16, 20:09Powód - brak pieniędzy i kadry, która mogłaby wykładać w stu tysięcznym mieście. Czytaj dalej »
Czasy Kopernika, epoka renesansu, obfitowała w geniuszy. Ludzi, jak sławny torunianin, którzy zmienili życie przyszłych pokoleń, ale osiągali oszałamiające sukcesy w wielu dziedzinach. Kopernik staje tu w jednym szeregu z Leonardem da Vinci czy Michałem Aniołem.
„Pozycja Kopernika w historii nauki, a jeszcze bardziej w historii cywilizacji jest szczególnie istotna. Można by zaryzykować twierdzenie, że ze względu na historyczną wartość naukowych idei i ich oddziaływanie na społeczeństwo czasy dzielą się na przed i po Koperniku” - uważa ksiądz Robert Janusz, profesor Akademii Ignatianum w Krakowie.