Kopie zabytkowych zbiorów na wystawie w Książnicy Kopernikańskiej
Dzieła Gutenberga, Mikołaja Kopernika, Adama Mickiewicza czy Marii Pawlikowskiej - tylko w środę, 10 czerwca w Książnicy Kopernikańskiej w Toruniu. I to nie tylko do obejrzenia.
W ramach jednodniowej wystawy będzie można obejrzeć, a nawet wziąć w dłonie wierne kopie zabytkowych zbiorów, wśród których znajdą się m.in. księga rękopiśmienna "Apokalypse" Heinricha von Heslera, Biblia Gutenberga - pierwsza na świecie drukowana księga z połowy XV w, a także słynne dzieło Mikołaja Kopernika z 1543 roku "O obrotach sfer niebieskich".
Obejrzeć można będzie także oryginały dzieł, wśród nich miniaturową wersję "Poezyi" Adama Mickiewicza z 1898 roku. Mimo niewielkich rozmiarów tomiku - 2 na 3 cm, książeczka zawiera "Pana Tadeusza", "Dziady", "Konrada Wallenroda", "Grażynę" oraz inne dzieła wieszcza.
Ciekawostką jednodniowej wystawy w toruńskiej Książnicy Kopernikańskiej, będą także pachnące książki Haliny Poświatowskiej oraz Marii Pawlikowskiej. Dzieła będzie można powąchać, bowiem ich okładki zostały nasączone substancjami zapachowymi.
Wystawa w Książnicy Kopernikańskiej czynna będzie 10 czerwca, od godz. 11.00 do godz. 17.00 . Wstęp na wystawę jest wolny.
Zobacz także
Czy Mikołaj Kopernik jadł we Włoszech pizzę? Nowa wystawa w Toruniu
2019-10-04, 13:48Jak przechowywano żywność za czasów Mikołaja Kopernika, co podawano na stole i w jakich naczyniach - tego wszystkiego dowiemy się z wystawy, która zostanie otwarta w piątek (4 października) w Domu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Czytaj dalej »
Hinduski Rambo walczy na ulicach Torunia, czyli Bollywood nad Wisłą!
2019-09-28, 21:20Filmowcy z Bollywood kręcą film w grodzie Kopernika. Chodzi o zdjęcia do polsko-hindusko-serbskiego filmu 'Kotigobba 3'. Film opowiada o człowieku niezniszczalnym, który niczym Rambo samotnie walczy z całym wrogim gangiem. - Toruń dobrze… Czytaj dalej »
Pobiegną ulicami Torunia po zachodzie słońca. Nocna Dycha Kopernika
2019-08-10, 13:26Biegacze opanują Toruń! W sobotę (10 sierpnia) o godz. 22.00 rozpocznie się Nocna Dycha Kopernika. Czytaj dalej »
Z Rzymu do Fromborka, ale, uwaga, na rowerze!
2019-04-28, 12:11Taką trasę pokona toruński przewodnik i podróżnik - Przemek Wołoszyk. Rowerem przejedzie przez miasta związane z Mikołajem Kopernikiem. Czytaj dalej »
Toruń wciąż wabi. Przyciągają niezmiennie: Kopernik i piernik
2019-04-26, 07:30Ponad 2 mln 300 tys. turystów odwiedziło w ubiegłym roku Toruń - wynika z raportu Ośrodka Informacji Turystycznej. Najwięcej gości przyjeżdża z terenu województwa, wśród gości zagranicznych dominują Niemcy. Czytaj dalej »
Grudziądzkie Dni Kopernikowskie
2019-02-19, 20:46Rozpoczęły 47. Grudziądzkie Dni Kopernikowskie. Uroczysta inauguracja odbyła się na pl. Miłośników Astronomii. Tam zostały złożone kwiaty pod pomnikiem Mikołaja Kopernika. Następnie w Planetarium i Obserwatorium Astronomicznym… Czytaj dalej »
Pomysł na weekend? Wizyta w Domu Mikołaja Kopernika! [film]
2019-01-05, 10:00Krótkometrażowy film animowany oraz nowy przewodnik po wystawie - to nowości, jakie pojawiły się w Domu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Czytaj dalej »
UMK wśród 10 uczelni, które dostały pieniądze z Narodowego Centrum Badań i Rozwoju
2019-01-03, 18:59Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu znalazł się wśród 10 największych uczelni w Polsce, do których trafi w sumie 295 mln złotych. Za te pieniądze uczelnie mają przygotować projekty podnioszące jakość kształcenia. Czytaj dalej »
Książnica Kopernikańska obchodzi 95-lecie działalności
2018-12-12, 09:52Od 1923 roku służy mieszkańcom Torunia i regionu, udostępniając księgozbiory i organizując wydarzenia edukacyjno-popularyzatorskie. Wojewódzka Biblioteka Publiczna - Książnica Kopernikańska w Toruniu świętuje 95-lecie działa… Czytaj dalej »
Ciepła czapka dla Kopernika i tort na jego imieniny. I to wcale nie w Toruniu
2018-12-06, 20:03Mieszkańcy Grudziądza po raz kolejny uczcili imieniny Mikołaja Kopernika. - To w naszym mieście wygłosił swój słynny traktat 'O szacunku monety' - przypominali. Czytaj dalej »
Czasy Kopernika, epoka renesansu, obfitowała w geniuszy. Ludzi, jak sławny torunianin, którzy zmienili życie przyszłych pokoleń, ale osiągali oszałamiające sukcesy w wielu dziedzinach. Kopernik staje tu w jednym szeregu z Leonardem da Vinci czy Michałem Aniołem.
„Pozycja Kopernika w historii nauki, a jeszcze bardziej w historii cywilizacji jest szczególnie istotna. Można by zaryzykować twierdzenie, że ze względu na historyczną wartość naukowych idei i ich oddziaływanie na społeczeństwo czasy dzielą się na przed i po Koperniku” - uważa ksiądz Robert Janusz, profesor Akademii Ignatianum w Krakowie.