O prywatnym życiu Mikołaja Kopernika
Czym na co dzień zajmował się Mikołaj Kopernik? Jak udawało mu się łączyć naukową pasję z przyziemnymi obowiązkami? Kim była dla niego młodsza o 30 lat Anna Schilling? I wreszcie - jakim był człowiekiem? Odpowiedzi na te pytania będzie można usłyszeć w toruńskim Dworze Artusa.
O godz.18.00 odbędzie się tam spotkanie z olsztyńskim historykiem, doktorem Jerzym Sikorskim, autorem monografii "Prywatne życie Mikołaja Kopernika". Badania naukowca przyczyniły się do odnalezienia w 2005 r. miejsca pochówku astronoma.
Doktor Sikorski wskazał również pozostałości domu we Fromborku, w którym Mikołaj Kopernik mieszkał i umarł, oraz ogrodu, w którym zbudował słynną płytę obserwacyjną opisaną w "De revolutionibus...".
Spotkanie poprowadzi dziennikarz Polskiego Radia PiK Piotr Majewski, miłośnik astronomii, również autor książki o Koperniku. Wstęp jest bezpłatny.
Zobacz także
W Toruniu podsumowano ubiegłoroczny sezon turystyczny.
2013-04-19, 12:30Jak pokazują badania przeprowadzone przez Ośrodek Informacji Turystycznej gród Kopernika odwiedziło w 2012 roku 1 mln 657 tys. osób. Czytaj dalej »
UMK zamknie swoją filię w Grudziądzu
2013-04-16, 20:09Powód - brak pieniędzy i kadry, która mogłaby wykładać w stu tysięcznym mieście. Czytaj dalej »
Czasy Kopernika, epoka renesansu, obfitowała w geniuszy. Ludzi, jak sławny torunianin, którzy zmienili życie przyszłych pokoleń, ale osiągali oszałamiające sukcesy w wielu dziedzinach. Kopernik staje tu w jednym szeregu z Leonardem da Vinci czy Michałem Aniołem.
„Pozycja Kopernika w historii nauki, a jeszcze bardziej w historii cywilizacji jest szczególnie istotna. Można by zaryzykować twierdzenie, że ze względu na historyczną wartość naukowych idei i ich oddziaływanie na społeczeństwo czasy dzielą się na przed i po Koperniku” - uważa ksiądz Robert Janusz, profesor Akademii Ignatianum w Krakowie.