Centrum Onkologii rozpoczyna współpracę z uczelniami z regionu. Podpisano list intencyjny [zdjęcia]
To ważny projekt dla całego województwa kujawsko-pomorskiego. Bydgoskie Centrum Onkologii łączy siły z Uniwersytetem Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy i Uniwersytetem Mikołaja Kopernika w Toruniu. Naukowcy i lekarze będą wspólnie wdrażać nowe rozwiązania w medycynie. Wszystko z myślą o pacjentach.
W tej sprawie podpisano list intencyjny. W planach są wspólne projekty badawcze, wymiana doświadczeń oraz wdrażanie rozwiązań opartych na sztucznej inteligencji, a także powstanie centrum medycyny translacyjnej i nowoczesnych technologii.
Jak zaznaczył profesor Janusz Kowalewski – dyrektor Centrum Onkologii, w medycynie translacyjnej chodzi o to, by wiedzę z laboratorium jak najszybciej wdrożyć w życie z korzyścią dla zdrowia człowieka. – Chory człowiek powinien mieć prawo do korzystania w jak najszybszym czasie z nowoczesnych osiągnięć techniki i technologii.
– Nasz uniwersytet prowadzi badania kliniczne. Natomiast wartość dodana uczelni polega na tym, że, prowadzimy badania podstawowe, które będziemy mogli wdrażać poprzez te projekty i dzięki współpracy z Uniwersytetem Kazimierza Wielkiego stanowimy bardzo dużą bazę naukowo-badawczą – wskazał profesor Andrzej Tretyn, rektor Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu.
– To, że ta współpraca zostaje zacieśniona między uniwersytetami, świadczy o tym, że mamy wspólne cele. Tylko w ramach współpracy jesteśmy w stanie się rozwijać. Każdy na swoim uniwersytecie, ale wszyscy razem dla regionu kujawsko-pomorskiego – dodał profesor Bernard Mendlik, rektor Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy.
Zobacz także
W Toruniu podsumowano ubiegłoroczny sezon turystyczny.
2013-04-19, 12:30Jak pokazują badania przeprowadzone przez Ośrodek Informacji Turystycznej gród Kopernika odwiedziło w 2012 roku 1 mln 657 tys. osób. Czytaj dalej »
UMK zamknie swoją filię w Grudziądzu
2013-04-16, 20:09Powód - brak pieniędzy i kadry, która mogłaby wykładać w stu tysięcznym mieście. Czytaj dalej »
Czasy Kopernika, epoka renesansu, obfitowała w geniuszy. Ludzi, jak sławny torunianin, którzy zmienili życie przyszłych pokoleń, ale osiągali oszałamiające sukcesy w wielu dziedzinach. Kopernik staje tu w jednym szeregu z Leonardem da Vinci czy Michałem Aniołem.
„Pozycja Kopernika w historii nauki, a jeszcze bardziej w historii cywilizacji jest szczególnie istotna. Można by zaryzykować twierdzenie, że ze względu na historyczną wartość naukowych idei i ich oddziaływanie na społeczeństwo czasy dzielą się na przed i po Koperniku” - uważa ksiądz Robert Janusz, profesor Akademii Ignatianum w Krakowie.