Zmiany na Podgórzu i Rudaku. Dwie filie biblioteki mają zostać połączone i przeniesione
Będą zmiany w działalności Książnicy Kopernikańskiej w Toruniu –pierwszy krok w tej sprawie zrobili radni wojewódzcy. Przyjęta przez nich uchwała zakłada, że dwie filie biblioteki na Podgórzu i Rudaku zostaną połączone i przeniesione do Mediateki na ul. Strzałową.
Zastrzeżenia do projektu uchwały miał Wojciech Jaranowski z Prawa i Sprawiedliwości. Przed sesją uwagi kierował też Michał Jakubaszek, wiceprzewodniczący toruńskiej rady miasta. – Filia Książnicy Kopernikańskiej na Podgórzu jest ważnym i potrzebnym ośrodkiem edukacji, kultury, informacji i integracji w tej części Torunia. Pomysł likwidacji biblioteki nie był wcześniej z nikim konsultowany, a pojawiające się nieoficjalne informacje były przyjmowane przez mieszkańców ze sprzeciwem i niedowierzaniem – napisał do mediów Jakubaszek.
Marszałek Piotr Całbecki wyjaśniał, że na Rudaku i Podgórzu Miasto planuje uruchomić kluby seniora, a w nowej siedzibie będzie więcej miejsca i łatwiej będzie dojechać komunikacją miejską.
– Połączenie Filii: Biblioteka na Podgórzu i Filii: Biblioteka Rudak w Filię: Mediateka Strzałowa zlokalizowaną przy ul Strzałowej 15 pozwoli na podniesienie standardów obsługi bibliotecznej i działalności kulturalno-edukacyjnej. W obecnych lokalizacjach filii działających w lewobrzeżnym Toruniu z uwagi na zbyt małą powierzchnię (190 m kw i 91 m kw.) utrudnione jest prowadzenie działalności kulturalno-edukacyjnej. Uniemożliwia to dostosowanie ich oferty do oczekiwań użytkowników i współpracę z działającymi
w sąsiedztwie szkołami i przedszkolami – czytamy w uzasadnieniu uchwały. – Ponadto Filia: Biblioteka Rudak znajduje się z dala od głównych dróg komunikacyjnych i osiedli mieszkaniowych. Skutkuje to małym zainteresowaniem mieszkańców i stopniowym spadkiem czytelnictwa. Nowe pomieszczenia przy ul. Strzałowej 15, do których przeniesione zostaną połączone filie lewobrzeżne, zlokalizowane są na dwóch poziomach nowego budynku Szkoły Podstawowej nr 12, w skrzydle wybudowanym z myślą o prowadzeniu działalności bibliotecznej i zaadaptowanym na ten cel przez Gminę Miasta Toruń.
Zobacz także
W Toruniu podsumowano ubiegłoroczny sezon turystyczny.
2013-04-19, 12:30Jak pokazują badania przeprowadzone przez Ośrodek Informacji Turystycznej gród Kopernika odwiedziło w 2012 roku 1 mln 657 tys. osób. Czytaj dalej »
UMK zamknie swoją filię w Grudziądzu
2013-04-16, 20:09Powód - brak pieniędzy i kadry, która mogłaby wykładać w stu tysięcznym mieście. Czytaj dalej »
Czasy Kopernika, epoka renesansu, obfitowała w geniuszy. Ludzi, jak sławny torunianin, którzy zmienili życie przyszłych pokoleń, ale osiągali oszałamiające sukcesy w wielu dziedzinach. Kopernik staje tu w jednym szeregu z Leonardem da Vinci czy Michałem Aniołem.
„Pozycja Kopernika w historii nauki, a jeszcze bardziej w historii cywilizacji jest szczególnie istotna. Można by zaryzykować twierdzenie, że ze względu na historyczną wartość naukowych idei i ich oddziaływanie na społeczeństwo czasy dzielą się na przed i po Koperniku” - uważa ksiądz Robert Janusz, profesor Akademii Ignatianum w Krakowie.