Podsumowanie Roku Kopernikańskiego. Medale i malowanie muralu zwieńczeniem obchodów
W Toruniu kończą się obchody jubileuszu 550. rocznicy urodzin Mikołaja Kopernika. W poniedziałek (19 lutego) ostatnie z nich, zamykające ubiegłoroczne świętowanie. O 17:00 w Ratuszu Staromiejskim uroczystość połączona z wręczeniem Medali Kopernikańskich, będzie też malowanie muralu na płótnie i atrakcje przed ratuszem.
Miniony rok obfitował w wydarzenia, związane z obchodami okrągłej rocznicy urodzin astronoma.
Wydarzeń było mnóstwo: konkursy, wystawy, rajdy pikniki, biegi, czy wykłady. Można było wymieniać. Wszystkim przyświecał Mikołaj Kopernik, bo to on był niekwestionowanym numerem jeden minionego roku, nie tylko w naszym województwie.
Niewątpliwie najważniejszym wydarzeniem w regionie, w ramach 550. rocznicy urodzin astronoma był światowy Kongres Kopernikański. Jego głównym celem było przedstawienie stanu badań nad życiem i działalnością Kopernika, oraz wpływem na rozwój nauki kultury i sztuki.
Ważnym punktem kongresu było też podpisanie Deklaracji Toruńskiej. Dokument zawiera zapisy, mówiące o zapewnieniu wolności prowadzenia badań naukowych, publikowania ich wyników, oraz poddawania wyników w krytyce i debacie naukowej.
Zobacz także
W Toruniu podsumowano ubiegłoroczny sezon turystyczny.
2013-04-19, 12:30Jak pokazują badania przeprowadzone przez Ośrodek Informacji Turystycznej gród Kopernika odwiedziło w 2012 roku 1 mln 657 tys. osób. Czytaj dalej »
UMK zamknie swoją filię w Grudziądzu
2013-04-16, 20:09Powód - brak pieniędzy i kadry, która mogłaby wykładać w stu tysięcznym mieście. Czytaj dalej »
Czasy Kopernika, epoka renesansu, obfitowała w geniuszy. Ludzi, jak sławny torunianin, którzy zmienili życie przyszłych pokoleń, ale osiągali oszałamiające sukcesy w wielu dziedzinach. Kopernik staje tu w jednym szeregu z Leonardem da Vinci czy Michałem Aniołem.
„Pozycja Kopernika w historii nauki, a jeszcze bardziej w historii cywilizacji jest szczególnie istotna. Można by zaryzykować twierdzenie, że ze względu na historyczną wartość naukowych idei i ich oddziaływanie na społeczeństwo czasy dzielą się na przed i po Koperniku” - uważa ksiądz Robert Janusz, profesor Akademii Ignatianum w Krakowie.