Podsumowanie Roku Kopernikańskiego. Medale i malowanie muralu zwieńczeniem obchodów
W Toruniu kończą się obchody jubileuszu 550. rocznicy urodzin Mikołaja Kopernika. W poniedziałek (19 lutego) ostatnie z nich, zamykające ubiegłoroczne świętowanie. O 17:00 w Ratuszu Staromiejskim uroczystość połączona z wręczeniem Medali Kopernikańskich, będzie też malowanie muralu na płótnie i atrakcje przed ratuszem.
Miniony rok obfitował w wydarzenia, związane z obchodami okrągłej rocznicy urodzin astronoma.
Wydarzeń było mnóstwo: konkursy, wystawy, rajdy pikniki, biegi, czy wykłady. Można było wymieniać. Wszystkim przyświecał Mikołaj Kopernik, bo to on był niekwestionowanym numerem jeden minionego roku, nie tylko w naszym województwie.
Niewątpliwie najważniejszym wydarzeniem w regionie, w ramach 550. rocznicy urodzin astronoma był światowy Kongres Kopernikański. Jego głównym celem było przedstawienie stanu badań nad życiem i działalnością Kopernika, oraz wpływem na rozwój nauki kultury i sztuki.
Ważnym punktem kongresu było też podpisanie Deklaracji Toruńskiej. Dokument zawiera zapisy, mówiące o zapewnieniu wolności prowadzenia badań naukowych, publikowania ich wyników, oraz poddawania wyników w krytyce i debacie naukowej.
Zobacz także
Bydgoski "elektronik" najlepszym technikum w Polsce wg "Perspektyw"
2017-01-10, 11:06Technikum Elektroniczne w w Bydgoszczy jest najlepszym polskim technikum - tak wynika z ogólnopolskiego rankingu szkół ponadgimnazjalnych. Ranking po raz 19. przygotował miesięcznik 'Perspektywy'. Czytaj dalej »
Imieniny Mikołaja Kopernika w Grudziądzu
2016-12-06, 13:19Grudziądzanie po raz kolejny uczcili imieniny Mikołaja Kopernika. Świętujący zgromadzili się przy pomniku Mikołaja Kopernika, na którym pojawiła się też mikołajkowa czapka. Czytaj dalej »
W trakcie prac remontowych ukradli portret wielkiego astronoma
2016-11-24, 21:21Mieli remontować aulę toruńskiego UMK, a - jak ustalili toruńscy śledczy - przy okazji wykonywania prac ukradli z budynku wykonany na blasze portret Mikołaja Kopernika, autorstwa Stefana Knappa. Czytaj dalej »
Kryminalne spotkanie autorskie w Książnicy Kopernikańskiej
2016-10-04, 13:53Robert Małecki dołączy dziś do grona toruńskich pisarzy. W Książnicy Kopernikańskiej odbędzie się spotkanie z autorem kryminału pt. 'Najgorsze dopiero nadejdzie'. Czytaj dalej »
Wojewódzka Książnica Kopernikańska w Toruniu upomni się o swoje książki
2016-06-17, 13:12Przetrzymałeś książki z biblioteki? W Toruniu zapuka do Ciebie firma windykacyjna. Wojewódzka Książnica Kopernikańska domaga się zwrotu wypożyczonych z jej zbiorów pozycji. Czytaj dalej »
O rzymski inkunabuł wzbogaciła się Książnica Kopernikańska
2016-06-09, 12:34Książnica Kopernikańska w Toruniu wzbogaciła się o kolejną cenną i unikatową księgę. Jest to inkunabuł rzymskiego pisarza Gaiusa Suetoniusa. Wart 120 tys. zł zakup sfinansowała firma Cereal Partners Poland Toruń-Pacific i samorząd… Czytaj dalej »
Krzysztof Varga w Książnicy Kopernikańskiej
2016-04-25, 12:49Krzysztof Varga będzie dziś gościem spotkania w toruńskiej Książnicy Kopernikańskiej. Varga debiutował zbiorem opowiadań 'Pijany anioł na skrzyżowaniu ulic', ale w autoryzowanych bibliografiach podaje, że wszedł do literatury… Czytaj dalej »
Święto Uniwersytetu Mikołaja Kopernika
2016-02-19, 14:26UMK obchodzi Święto Uniwersytetu. W 543. rocznicę urodzin patrona uczelni, Mikołaja Kopernika, odbyła się tradycyjna uroczystość. Czytaj dalej »
Jak przetrwać sesję egzaminacyjną?
2016-02-02, 15:55Kawa i gorzka czekolada to sposób studentów toruńskiego Uniwersytetu Mikołaja Kopernika. Sesja oficjalnie rozpoczęła się dziś, a to jak długo potrwa, zależy od przygotowania studentów. Czytaj dalej »
Wirtualny spacer po toruńskich fortach
2016-01-20, 10:33Dlaczego warto odwiedzać toruńskie forty? Co się w nich znajduje? Jakie trapią je problemy? Miłośnicy toruńskich fortyfikacji opowiedzą o tym dziś podczas spotkania z cyklu 'Toruń Miasto Zabytków'. Czytaj dalej »
Czasy Kopernika, epoka renesansu, obfitowała w geniuszy. Ludzi, jak sławny torunianin, którzy zmienili życie przyszłych pokoleń, ale osiągali oszałamiające sukcesy w wielu dziedzinach. Kopernik staje tu w jednym szeregu z Leonardem da Vinci czy Michałem Aniołem.
„Pozycja Kopernika w historii nauki, a jeszcze bardziej w historii cywilizacji jest szczególnie istotna. Można by zaryzykować twierdzenie, że ze względu na historyczną wartość naukowych idei i ich oddziaływanie na społeczeństwo czasy dzielą się na przed i po Koperniku” - uważa ksiądz Robert Janusz, profesor Akademii Ignatianum w Krakowie.