Rok Mikołaja Kopernika na finiszu. Noblistka Leymah Gbowee gościem finału obchodów
Laureatka Pokojowej Nagrody Nobla Leymah Gbowee, afrykańska działaczka społeczna z Liberii, wygłosi w Toruniu wykład na zakończenie Roku Mikołaja Kopernika. – Ważne jest, żeby wychodzić z odwagą poza własne granice – powiedziała na spotkaniu z dziennikarzami.
– Otwieramy rok odważnych kobiet w naszym województwie, tworzą ten region od wielu lat – mówił na spotkaniu marszałek Piotr Całbecki. – Odważna kobieta to nie rewolucjonistka, ale to osoba która zmienia świat na lepszy (...) Liberia to kraj, który jeszcze niedawno był obszarem wojny. Wraz z przyjaciółkami Leymah Gbowee zjednała kobiety różnych wyznań, z różnych środowisk i wspólnie zatrzymały wojnę, za co dostała pokojową nagrodę Nobla – przypomniał.
– Nigdy nie przyjechałam do regionu z myślą, że nie ma tam kobiet odważnych. Jestem córką społeczności, moja babka nie była wojowniczką, ale była odważna. Jeśli kobieta jest zdolna prowadzić dom, wykształcić dzieci, szczególnie w tych czasach, to jest odważna – mówiła Gbowee.
Powiedziała też, że świadectwem odwagi polskich kobiet jest ich zachowanie wobec uchodźców. – Współczucie wymaga największej odwagi, i to widziałam w tym kraju – wskazała. – Jeśli kobiety chcą się rozwijać, edukować swoje dzieci, okazywać to na zewnątrz, kandydować w wyborach, sprawować funkcje publiczne – to są odważne. Ważne, żeby wychodzić z tą odwagą poza granice wewnętrzne, jak i poza granice w sensie globalnym, międzynarodowym.
Wieczorny wykład noblistki będzie częścią wydarzenia „Nowe Obroty” kończącego Rok Mikołaja Kopernika. – „Nowe Obroty” dotykają nowych „rewolucji kopernikańskich”, które są na horyzoncie. Coś kończymy, ale chcemy coś zaczynać – powiedział dr Jan Świerkowski, kurator „Nowych Obrotów”. – Przede wszystkim nie chcemy zapominać o takich rewolucjach, które my musimy przeprowadzić tutaj na ziemi, nie chcemy uciekać w kosmos, żeby to był swoisty eskapizm, dlatego dzisiaj gościmy dwie wybitne postaci: panią Mary Woytek z NASA, ale przede wszystkim laureatkę Pokojowej Nagrody Nobla, niezwykle odważną kobietę.
Wydarzenie „Nowe Obroty” trwa od piątku do niedzieli (16–18 lutego). Na wykłady obowiązują bezpłatne wejściówki do odbioru w Księgodzielni Urzędu Marszałkowskiego na placu Teatralnym. Szczegóły na stronie www.noweobroty.com.
Gbowee o godz. 17.00 wygłosi w Dworze Artusa wykład pt: „Uwalniając pasję, twórczość i inteligencję dziewcząt”. Założony przez nią kobiecy ruch chrześcijanek i muzułmanek pod nazwą Masowa Akcja Kobiet Liberii na rzecz Pokoju doprowadził do zakończenia wojny domowej w Liberii w 2003 roku. Leymah Gbowee jest matką ośmiorga dzieci, w tym jednego adoptowanego.
Zobacz także
Liczą się współpraca i pomysłowość! Harcerze na Rajdzie Kopernikańskim w Toruniu
2024-03-03, 08:37Poruszanie się z mapą, testy wiedzy i biegi sprawnościowe - to część zadań, jakie 700 harcerzy z całego kraju podejmuje w Toruniu. Trwa tam 41. Ogólnopolski Rajd Kopernikański. Czytaj dalej »
Mikołaj Kopernik zniknie z podstawy programowej? Alarmują toruńscy radni PiS
2024-02-28, 21:00- Uczniowie klas V-VIII szkół podstawowych nie dowiedzą się niczego o Mikołaju Koperniku. Nie zgadzamy się na to - mówili podczas konferencji w Toruniu miejscy radni z klubu Prawa i Sprawiedliwości. - Chodzi o zmiany w podstawie programowej… Czytaj dalej »
Coraz więcej wypożyczają, czytają, grają! Sukces Książnicy Kopernikańskiej
2024-02-23, 16:42W Bibliotece Głównej toruńskiej Książnicy w ubiegłym roku wypożyczono o 21 procent więcej książek i audiobooków, po gry planszowe zgłosiło się o 22 procent pasjonatów. Rośnie również liczba czytelników zapisanych do bib… Czytaj dalej »
Ogniste zakończenie urodzin Kopernika. O astronomie było głośno przez cały rok [wideo, zdjęcia]
2024-02-19, 21:00Rok Kopernikański dobiega końca! Po dwunastu miesiącach świętowania 550. rocznicy urodzin Mikołaja Kopernika w Toruniu przyszedł czas na symboliczne zamknięcie i podsumowanie tego czasu. Czytaj dalej »
Kolejne świętowanie na UMK i kolejni uhonorowani naukowcy [zdjęcia]
2024-02-19, 15:26Toruński Uniwersytet Mikołaja Kopernika świętuje 551. rocznicę urodzin swojego patrona. Głównym punktem uroczystości było nadanie profesorowi Jerzemu Bogdanowi Gajewskiemu tytułu doktora honoris causa UMK. Czytaj dalej »
Podsumowanie Roku Kopernikańskiego. Medale i malowanie muralu zwieńczeniem obchodów
2024-02-19, 14:12W Toruniu kończą się obchody jubileuszu 550. rocznicy urodzin Mikołaja Kopernika. W poniedziałek (19 lutego) ostatnie z nich, zamykające ubiegłoroczne świętowanie. O 17:00 w Ratuszu Staromiejskim uroczystość połączona z wręczeniem… Czytaj dalej »
W tym miejscu urodziny Kopernika świętują wyjątkowo! Odznaczenia toruńskiego UMK
2024-02-19, 08:31W dniu urodzin swojego patrona (19 lutego) świętuje toruński Uniwersytet Mikołaja Kopernika. Głównym punktem uroczystości, które rozpoczną się o 11:00 będzie nadanie profesorowi Jerzemu Bogdanowi Gajewskiemu tytułu doktora honoris… Czytaj dalej »
Coś dla duszy i coś dla ciała! W Arenie Toruń połączą czytanie ze sportem
2024-02-17, 12:59W Arenie Toruń powstanie Strefa relaksu z książką. Będzie można z niej skorzystać w weekend podczas 68. Halowych Mistrzostw Polski Seniorów w Lekkiej Atletyce. Czytaj dalej »
Kluczowe jest zrozumienie. UMK przygotowuje poradnik o komunikacji wśród studentów
2024-02-17, 09:41Poradnik „Jak komunikować się z osobami z niepełnosprawnościami i problemami sfery psychicznej” powstaje na toruńskim Uniwersytecie Mikołaja Kopernika. Ma pomóc kadrze oraz studentom w zrozumieniu różnych trudnych zachowań, z… Czytaj dalej »
Czasy Kopernika, epoka renesansu, obfitowała w geniuszy. Ludzi, jak sławny torunianin, którzy zmienili życie przyszłych pokoleń, ale osiągali oszałamiające sukcesy w wielu dziedzinach. Kopernik staje tu w jednym szeregu z Leonardem da Vinci czy Michałem Aniołem.
„Pozycja Kopernika w historii nauki, a jeszcze bardziej w historii cywilizacji jest szczególnie istotna. Można by zaryzykować twierdzenie, że ze względu na historyczną wartość naukowych idei i ich oddziaływanie na społeczeństwo czasy dzielą się na przed i po Koperniku” - uważa ksiądz Robert Janusz, profesor Akademii Ignatianum w Krakowie.