Gośćmi noblistka i naukowcy z NASA. „Nowe Obroty” zakończą obchody Roku Kopernika
Laureatka Pokojowej Nagrody Nobla, badacze z NASA i Uniwersytetu Harvarda będą rozmawiać w Toruniu o rewolucjach, jakie czekają nas w przyszłości. Trzydniowe wydarzenie „Nowe Obroty”, kończące obchody Roku Mikołaja Kopernika, odbędzie się w toruńskim Dworze Artusa.
– Chcemy podjąć dyskusję na temat tego, w jaki sposób może wyglądać współczesna rewolucja kopernikańska, co ona dla nas oznacza – wyjaśnia Joanna Gus z Fundacji Platon i Instytutu B61, które organizują wydarzenie. – Żyjemy w zupełnie innym świecie [niż Kopernik – przyp. red.], możliwe, że za chwilę dowiemy się, że życie pozaziemskie istnieje. Przestaniemy stawiać człowieka w centrum świata, bo ten świat się bardzo rozszerzy. Sztuczna inteligencja będzie zajmować bardzo ważną przestrzeń w naszym życiu, a jednocześnie dookoła nas, na przykład w Liberii, dokonywały się radykalne zmiany, o których opowie noblistka Leymah Gbowee – zapowiada.
Wydarzenie potrwa od piątku do niedzieli (16–18 lutego). Rozpocznie je koncert Leszka Możdżera.
Na wykłady obowiązują bezpłatne wejściówki do odbioru w Księgodzielni Urzędu Marszałkowskiego na placu Teatralnym. Szczegóły na stronie www.noweobroty.com.
Więcej poniżej.
Zobacz także
W Toruniu podsumowano ubiegłoroczny sezon turystyczny.
2013-04-19, 12:30Jak pokazują badania przeprowadzone przez Ośrodek Informacji Turystycznej gród Kopernika odwiedziło w 2012 roku 1 mln 657 tys. osób. Czytaj dalej »
UMK zamknie swoją filię w Grudziądzu
2013-04-16, 20:09Powód - brak pieniędzy i kadry, która mogłaby wykładać w stu tysięcznym mieście. Czytaj dalej »
Czasy Kopernika, epoka renesansu, obfitowała w geniuszy. Ludzi, jak sławny torunianin, którzy zmienili życie przyszłych pokoleń, ale osiągali oszałamiające sukcesy w wielu dziedzinach. Kopernik staje tu w jednym szeregu z Leonardem da Vinci czy Michałem Aniołem.
„Pozycja Kopernika w historii nauki, a jeszcze bardziej w historii cywilizacji jest szczególnie istotna. Można by zaryzykować twierdzenie, że ze względu na historyczną wartość naukowych idei i ich oddziaływanie na społeczeństwo czasy dzielą się na przed i po Koperniku” - uważa ksiądz Robert Janusz, profesor Akademii Ignatianum w Krakowie.