Wtorki z klimatem i ekologią. Zaprasza Kopernikański Ośrodek Integracji w Toruniu
„Klimatyczne wtorki" mają być cyklem spotkań dla studentów UMK i mieszkańców zainteresowanych tematami takimi, jak klimat, czy zdrowa żywność.
O inicjatywie opowiedziała Paulina Jeziorek, koordynatorka działającego przy KOI Jadalnego Ogrodu.
– Będziemy czytać fragmenty wydanej niedawno „Książki o klimacie", którą stworzyła Greta Thunberg. Ja przygotowałam różne gry stolikowe, które dotyczą na przykład naszego systemu żywności. Zapraszam do tego, żebyśmy spędzili tą zimę w Kopernikańskim Ośrodku Integracji edukując się, ale też tworząc społeczność, dla której te sprawy są ważne. Ważne, żeby wiedzieć na tym się skupiamy. Na budowaniu wiedzy i budowaniu społeczności osób, którym zależy na tych tematach – mówi Paulina Jeziorek.
W planach pierwszego „wtorku" jest także projekcja filmu, pt. „Można panikować" w reż. Jonathan L. Ramsey'a. Jak powstał ten obraz? Pewnego dnia, Jonathan L. Ramsey, amerykański autor filmów dokumentalnych mieszkający w Warszawie, zobaczył w telewizji prof. Malinowskiego, który wypowiadał się o zmianach klimatycznych. Profesor zainspirował Jonathana do zrealizowania filmu, który będzie opowiadaniem o niedawnej przeszłości, teraźniejszości i najbliższej przyszłości Polski z perspektywy konkretnego człowieka – naukowca, profesora fizyki zajmującego się klimatem. Prof. Szymon Malinowski to dyrektor Instytutu Geofizyki Wydziału Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego.
Pierwsze spotkanie we wtorek (9 stycznia) o godz. 17:30. Wstęp wolny.
Więcej w relacji Moniki Kaczyńskiej.
Zobacz także
Ściany ze szkła, kanapy dla czytelników. Rozbudowa Książnicy w Toruniu [wizualizacje]
2022-09-10, 19:01Książnica Kopernikańska w Toruniu przygotowuje się do rozbudowy. Powstanie tu nowe skrzydło z wolnym dostępem do księgozbioru i miejscem na ekspozycję cennych ksiąg, przechowywanych obecnie w magazynach. Czytaj dalej »
Konferencja marszałka: transport kolejowy, sprawa hematologii i wieści z Książnicy
2022-09-01, 21:30Uruchamiana w najbliższą niedzielę (4 września) zmodernizowana linia kolejowa Toruń Wschodni - Chełmża, nowe zakupy taboru kolejowego i zorganizowany od podstaw oddział hematologii w Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym były tematami… Czytaj dalej »
Były ordynariusz diecezji toruńskiej w Radzie Naukowej Książnicy w Toruniu
2022-08-16, 20:14Biskup senior Andrzej Suski dołączył do Rady Naukowej Książnicy Kopernikańskiej w Toruniu. Nominację wręczył mu marszałek województwa Piotr Całbecki. Czytaj dalej »
Laptopy i teleskopy dla najlepszych. Konkurs Wiedzy o Koperniku w Toruniu
2022-06-21, 06:51Ogólnopolski Konkurs Wiedzy o Mikołaju Koperniku zapowiedzieli prezydent Torunia Michał Zaleski i Kujawsko-Pomorski Kurator Oświaty Marek Gralik. Wydarzenie wpisuje się w przypadającą w przyszłym roku 550. rocznicę urodzin wielkiego… Czytaj dalej »
Książnica Kopernikańska w Toruniu zaprasza na Kiermasz Książki Regionalnej
2022-06-14, 06:50Piętnastu wystawców, debata i wykłady - to wszystko już we wtorek (14 czerwca) w Książnicy Kopernikańskiej, gdzie odbędzie się VIII Toruński Kiermasz Książki Regionalnej. Czytaj dalej »
Lekarze z toruńskiego oddziału hematologii negocjują umowy. Pacjenci się niepokoją [aktualizacja]
2022-06-10, 09:00Podopieczni Oddziału Hematologii i Transplantacji Szpiku Szpitala Miejskiego w Toruniu obawiają się, czy ich lekarze pozostaną na swoich stanowiskach. Kontrakty kończą się im w czerwcu. Szybko rozniosła się wieść, że część lekarzy… Czytaj dalej »
Udało się obronić cenny manuskrypt. Kodeks Korwina zostaje w Toruniu?
2022-04-08, 20:27Bezcenny manuskrypt ze zbiorów toruńskiej Książnicy Kopernikańskiej najprawdopodobniej pozostanie w kraju. Rada ds. Narodowego Zasobu Bibliotecznego pozytywnie zarekomendowała wniosek o zaliczenie cymelium do swoich zbiorów. Czytaj dalej »
Samorządowcy i przedstawiciele UMK podpisali listy pod pomnikiem Kopernika. Chodzi o szlak słynnego astronoma
2022-03-24, 20:45Współpracy i utworzenia kujawsko-pomorskiego odcinka Szlaku Kopernikowskiego dotyczyły dwa listy intencyjne podpisane pod pomnikiem Mikołaja Kopernika w Toruniu. Czytaj dalej »
Grudziądz, Kopernik i... pieniądze. O nich słynny astronom mówił 500 lat temu
2022-03-21, 20:5521 marca minęło 500 lat od wygłoszenia przez Mikołaja Kopernika na Sejmiku Prus Królewskich w Grudziądzu traktatu „De aestimatione monetae” („O szacunku monety”). Na tę okoliczność Mennica Polska, na zlecenie Polskiego Towarzystwa… Czytaj dalej »
Tras jest pięć, a wszystkie łączy postać Kopernika. Harcerze „lecą" w kosmos!
2022-02-26, 18:26500 harcerzy z całego kraju przyjechało do Torunia. Biorą udział w 39. Ogólnopolskim Rajdzie Kopernikańskim. To impreza podczas której skauci wspólnie świętują urodziny patrona hufca i najbardziej znanego torunianina - Mikołaja… Czytaj dalej »
Czasy Kopernika, epoka renesansu, obfitowała w geniuszy. Ludzi, jak sławny torunianin, którzy zmienili życie przyszłych pokoleń, ale osiągali oszałamiające sukcesy w wielu dziedzinach. Kopernik staje tu w jednym szeregu z Leonardem da Vinci czy Michałem Aniołem.
„Pozycja Kopernika w historii nauki, a jeszcze bardziej w historii cywilizacji jest szczególnie istotna. Można by zaryzykować twierdzenie, że ze względu na historyczną wartość naukowych idei i ich oddziaływanie na społeczeństwo czasy dzielą się na przed i po Koperniku” - uważa ksiądz Robert Janusz, profesor Akademii Ignatianum w Krakowie.