Pomnik Kopernika od 170 lat upiększa toruński rynek. „Codziennie go mijamy” [zdjęcie]
170 lat temu pierwsi torunianie mogli zobaczyć pomnik Mikołaja Kopernika. Odsłonięto go 25 października 1853 roku. Pomnik stanął dokładnie tam, gdzie jest dzisiaj, choć pierwotnie zakładano, by znajdował się w innej części rynku – bliżej poczty.
– To ciekawy pomnik, któremu warto się dokładnie przyjrzeć – podkreślał dr Michał Targowski, historyk z UMK.
– Pomnik jest o tyle nietypowy, że nie przedstawia Kopernika w stroju typowym dla XV wieku, w którym Kopernik żył i pracował. Widać go tylko w stroju antycznego filozofa, myśliciela. To było nawiązanie do uniwersalnych wartości hołdowanych przez Kopernika i tej jego uniwersalnej wiedzy, którą dysponował – opisywał Targowski.
Również dzieci wykazały się wiedzą na temat Kopernika. – Oglądał gwiazdy i ruszył planetę, a nie słońce. Z kolei jak podkreślała mieszkanka Torunia, pomnik jest dobrze znany i nie wyobraża sobie miasta bez figury wybitnego astronoma.
Uroczystość związana ze 170. rocznicą powstania pomnika odbyła się w Dworze Artusa. Wzięła w niej udział młodzież i przedszkolaki. Pomnik Kopernika od 170 lat upiększa toruński rynek. „Mijamy go codziennie w drodze do pracy”.
Zobacz także
Grudziądz świętuje imieniny Mikołaja Kopernika
2015-12-06, 10:26Specjalna czapka, tort i kwiaty - tak grudziądzanie świętują dzisiaj imieniny niezwykłego Mikołaja - Mikołaja Kopernika. Punktualnie w południe przy pomniku wielkiego astronoma mieszkańcy Grudziądza złożyli jemu imieninowe ży… Czytaj dalej »
Wystawa pocztówek z miast związanych z Mikołajem Kopernikiem
2015-09-22, 12:04'Pocztówki kopernikańskie ' - wystawę pod takim tytułem będzie można oglądać od dziś (wtorek, 22.09) w Domu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Czytaj dalej »
Seniorzy do piór!
2015-09-11, 16:32Na literacki debiut nigdy nie jest za późno - przekonują organizatorzy trzeciej edycji warsztatów twórczego pisania. Czytaj dalej »
Ponad 100 kierunków mają do wyboru przyszli studenci UMK
2015-07-01, 15:28Nowe kierunki i specjalności - tym Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu chce przyciągnąć tegorocznych maturzystów. Będzie też więcej kierunków anglojęzycznych. Czytaj dalej »
III Międzynarodowy Festiwal Chóralny im. Mikołaja Kopernika "Per Musicam Ad Astra"
2015-06-26, 08:44Chóry i zespoły wokalne z Litwy, Niemiec, Polski, Puerto Rico, Republiki Południowej Afryki, Singapuru i Węgier - to uczestnicy III Międzynarodowego Festiwalu Chóralnego im. Mikołaja Kopernika 'Per Musicam Ad Astra'. Czytaj dalej »
Grudziądz będzie miał ławeczkę z Mikołajem Kopernikiem
2015-06-24, 10:39Chełmno ma ławeczkę zakochanych, Grudziądz będzie miał ławeczkę z Mikołajem Kopernikiem. Turystyczna atrakcja jeszcze w tym roku stanie na grudziądzkim rynku. Czytaj dalej »
Prezentacja zabytkowych zbiorów w Książnicy Kopernikańskiej
2015-06-10, 13:01Dzieła Gutenberga, Mikołaja Kopernika, Adama Mickiewicza czy Marii Pawlikowskiej - w Książnicy Kopernikańskiej w Toruniu nie tylko do obejrzenia, ale też do dotykania i powąchania. Czytaj dalej »
Kopie zabytkowych zbiorów na wystawie w Książnicy Kopernikańskiej
2015-06-09, 10:41Dzieła Gutenberga, Mikołaja Kopernika, Adama Mickiewicza czy Marii Pawlikowskiej - tylko w środę, 10 czerwca w Książnicy Kopernikańskiej w Toruniu. I to nie tylko do obejrzenia. Czytaj dalej »
Tajemnice cegieł i drewna - konferencja w Książnicy Kopernikańskiej
2015-05-09, 11:05Co kryją ściany z cegieł i drewna, tak charakterystyczne m.in. dla Bydgoskiego Przedmieścia w Toruniu? Tego dowiedzą się mieszkańcy miasta, którzy przyjdą na konferencję o murze pruskim do Książnicy Kopernikańskiej. Czytaj dalej »
O Podgórzu na spotkaniu w toruńskiej Książnicy Kopernikańskiej
2015-04-17, 19:23Historia, zabytki oraz ciekawostki dotyczące lewobrzeżnej dzielnicy Torunia poznać można było podczas spotkania z cyklu 'Toruń miasto zabytków', które odbyło się w Książnicy Kopernikańskiej. Czytaj dalej »
Czasy Kopernika, epoka renesansu, obfitowała w geniuszy. Ludzi, jak sławny torunianin, którzy zmienili życie przyszłych pokoleń, ale osiągali oszałamiające sukcesy w wielu dziedzinach. Kopernik staje tu w jednym szeregu z Leonardem da Vinci czy Michałem Aniołem.
„Pozycja Kopernika w historii nauki, a jeszcze bardziej w historii cywilizacji jest szczególnie istotna. Można by zaryzykować twierdzenie, że ze względu na historyczną wartość naukowych idei i ich oddziaływanie na społeczeństwo czasy dzielą się na przed i po Koperniku” - uważa ksiądz Robert Janusz, profesor Akademii Ignatianum w Krakowie.