Światowy Kongres Kopernikański zatoczył koło i na finał powraca do Torunia [program]
Rozpoczyna się toruńska część Światowego Kongresu Kopernikańskiego. Wydarzenie odbywa się z okazji obchodów 550. rocznicy urodzin Mikołaja Kopernika. Przed uczestnikami sześć sekcji tematycznych i kilka dni obrad. Wezmą w nich udział m.in. historycy, kulturoznawcy, astronomowie oraz przedstawiciele nauk medycznych. Kongres jest też otwarty dla mieszkańców
O kongresie Monika Kaczyńska rozmawia z Ewą Walusiak-Bednarek z biura prasowego Uniwersytetu Mikołaja Kopernika.
– Zainaugurowaliśmy kongres w Toruniu 19 lutego, czyli w dzień uznawany za urodziny Mikołaja Kopernika. Jako, że w tym roku przypada 550. rocznica urodzin naszego patrona, postanowiliśmy uczcić to w jakiś niezwykły, bardzo odświętny sposób, a jednocześnie zależało nam na tym, żeby te obchody miały charakter merytoryczny. W Toruniu, w lutym była tylko oficjalna inauguracja, natomiast później ta pierwsza, merytoryczna część kongresu odbyła się w Krakowie. Tam, przede wszystkim ekonomiści i filozofowie, rozmawiali o Koperniku, następnie w Olsztynie, przede wszystkim historycy i muzealnicy rozmawiali o życiu Mikołaja Kopernika. A teraz bardzo się cieszymy, jesteśmy bardzo przejęci i rozpoczynamy ostatnią finalną część Światowego Kongresu Kopernikańskiego w Toruniu. Nasz program jest jest bardzo obszerny. Organizatorzy postanowili zorganizować obrady w sześciu sekcjach: historycznej, astronomicznej, medycznej, kulturoznawczej, nauczycielskiej i młodzieżowej (...). Bardzo byśmy chcieli, żeby jak najwięcej osób, również z miasta, również nie profesjonalistów wzięło udział w kongresie, dlatego ma on charakter otwarty, bezpłatny. Cały czas można się rejestrować (...) – zachęca Ewa Walusiak-Bednarek.
Inauguracja Światowego Kongresu Kopernikańskiego o 16:00 w Jordankach. Szczegółowy program można znaleźć TUTAJ. Kongres potrwa do soboty (16 września).
Zobacz także
W Toruniu podsumowano ubiegłoroczny sezon turystyczny.
2013-04-19, 12:30Jak pokazują badania przeprowadzone przez Ośrodek Informacji Turystycznej gród Kopernika odwiedziło w 2012 roku 1 mln 657 tys. osób. Czytaj dalej »
UMK zamknie swoją filię w Grudziądzu
2013-04-16, 20:09Powód - brak pieniędzy i kadry, która mogłaby wykładać w stu tysięcznym mieście. Czytaj dalej »
Czasy Kopernika, epoka renesansu, obfitowała w geniuszy. Ludzi, jak sławny torunianin, którzy zmienili życie przyszłych pokoleń, ale osiągali oszałamiające sukcesy w wielu dziedzinach. Kopernik staje tu w jednym szeregu z Leonardem da Vinci czy Michałem Aniołem.
„Pozycja Kopernika w historii nauki, a jeszcze bardziej w historii cywilizacji jest szczególnie istotna. Można by zaryzykować twierdzenie, że ze względu na historyczną wartość naukowych idei i ich oddziaływanie na społeczeństwo czasy dzielą się na przed i po Koperniku” - uważa ksiądz Robert Janusz, profesor Akademii Ignatianum w Krakowie.