„Człowiek jest drogą Kościoła i społeczeństwa”. O nauczaniu Jana Pawła II w Toruniu
Przedstawiciele świata nauki i Kościoła dyskutowali w Toruniu o nauczaniu społecznym św. Jana Pawła II. Złoty medal „Zasłużony dla Edukacji" przyznano prof. Alicji Grześkowiak.
- Najważniejsza jest osoba. Trudno byłoby zrozumieć Jana Pawła II, bez odwołania do Karola Wojtyły jako filozofa i do jego dzieła „Osoba i Czyn” - mówi werbista, misjonarz ks. Jacek Gniadek. - Osoba jest w centrum nauki społecznej, nie państwo. Społeczeństwo tworzą wolne osoby i to jest w centrum myśli Jana Pawła II.
- Pierwsza rzecz, na którą chcę zwracać uwagę to wspólnota osób i chodzi tu o ich dobro – dodaje prof. Michał Wyrostkiewicz z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. - Jeśli o tym mówimy, oczywiście zwracamy uwagę na człowieka. To człowiek - jak powiedział Jan Paweł II - jest drogą Kościoła, ale także drogą społeczeństwa i dlatego tak ważna jest rodzina. Mamy więc wspólnotę, rodzinę, człowieka, zasady życia społecznego i prawa człowieka - to są kwestie, na które trzeba zwrócić uwagę. I jeszcze jedna ważna rzecz - Jan Paweł II wpisuje katolicką naukę społeczną w nurt teologii moralnej, a więc nadaje temu wymiar teologiczny, wymiar moralny. To nie są kwestie jedynie prawne, zewnętrzne, ale to wszystko rodzi konsekwencje moralne, czyli jeśli jestem dobry w życiu społecznym, to jestem dobrym człowiekiem.
Podczas seminarium złoty medal „Zasłużony dla Edukacji" odebrała prof. Alicja Grześkowiak, marszałek Senatu w latach 1997–2001. - Miałam szczęście, że przez wiele lat dane mi było współpracować na różnych poziomach i krzewić nauczanie św. Jana Pawła II – opowiadała. - Byłam w Papieskiej Akademii Życia i spotykałam się ze świętym Janem Pawłem II. To była piękna idea - spotykają się różne światy i dyskutują. Nie trzeba walczyć ze sobą, tylko trzeba rozmawiać.
Była to ostatnia z trzech debat organizowanych w ramach cyklu Seminariów Toruńskich „Od Mikołaja Kopernika do Jana Pawła II”. Spotkania prowadził prezes Rządowego Centrum Legislacji dr hab. Krzysztof Szczucki.
Zobacz także
Coraz więcej turystów w Toruniu
2014-04-23, 14:05Mocna czwórka - taką ocenę wystawiają Toruniowi turyści. W 2013 roku Gród Kopernika odwiedziło prawie 1 mln 700 tys. gości, o kilkadziesiąt tysięcy osób więcej niż w roku poprzednim. Turysta krajowy wydaje w Toruniu średnio 230… Czytaj dalej »
Projekt "Ścieżki Kopernika" w Toruniu
2014-03-05, 12:23Rozprawią się z mitami związanymi z życiem i działalnością Mikołaja Kopernika oraz zapoznają się z warsztatem naukowym współczesnego historyka. Czytaj dalej »
Wystawa z okazji 541 urodzin Kopernika
2014-03-02, 12:31Z okazji obchodzonych niedawno w Toruniu 541 urodzin Mikołaja Kopernika, w domu astronoma otwarta została wystawa projektów rzeźb, które powstały podczas pleneru w 1971 roku. Czytaj dalej »
Instruktorzy harcerscy z powiatu bydgoskiego najlepsi na Rajdzie Kopernikańskim
2014-02-24, 08:30Reprezentacja instruktorów Związku Harcerstwa Polskiego z powiatu bydgoskiego zwyciężyła w zakończonym w niedzielę w Toruniu XXXI Ogólnopolskim Rajdzie Kopernikańskim. Czytaj dalej »
Rok Mikołaja Kopernika - podsumowanie
2014-01-27, 16:33W Urzędzie Marszałkowskim w Toruniu podsumowano w poniedziałek obchody Roku Mikołaja Kopernika w województwie kujawsko-pomorskim. Czytaj dalej »
90 lat Toruńskiej Książnicy Kopernikańskiej
2013-12-10, 10:0610 grudnia mija 90 lat od powołania Toruńskiej Książnicy Kopernikańskiej. Wtorkowe uroczystości jubileuszowe rozpoczną się o godz. 11.00 w toruńskim Dworze Artusa. Czytaj dalej »
Jak narodziła się astronomiczna pasja Mikołaja Kopernika?
2013-12-03, 08:54O Mikołaju Koperniku i narodzinach jego astronomicznej pasji będzie można usłyszeć we wtorek w toruńskim Dworze Artusa. Czytaj dalej »
"Jak Kopernik odkrył niebo?”
2013-11-04, 10:24Prelekcje o Mikołaju Koperniku odbędą się we wszystkich 14 kujawsko-pomorskich astrobazach. Pierwsze spotkanie odbędzie się we wtorek w I LO w Brodnicy. Prelekcje są częścią większego projektu popularyzującego astronomię i nauki… Czytaj dalej »
Gaudeamus Igitur ...
2013-10-01, 12:54Tysiące studentów w Kujawsko-Pomorskiem rozpoczyna rok akademicki. Miasteczka i kwatery studenckie już się zapełniły. Ruszyły wykłady i ćwiczenia ... a także - jak znamy życie - studenckie imprezy. Później przyjdzie czas na e… Czytaj dalej »
Otwarcie nowego oddziału ratunkowego w Juraszu
2013-09-18, 08:49Nowy oddział ratunkowy zostanie dziś (środa) otwarty w Szpitalu Uniwersyteckim im. Jurasza w Bydgoszczy. Czytaj dalej »
Czasy Kopernika, epoka renesansu, obfitowała w geniuszy. Ludzi, jak sławny torunianin, którzy zmienili życie przyszłych pokoleń, ale osiągali oszałamiające sukcesy w wielu dziedzinach. Kopernik staje tu w jednym szeregu z Leonardem da Vinci czy Michałem Aniołem.
„Pozycja Kopernika w historii nauki, a jeszcze bardziej w historii cywilizacji jest szczególnie istotna. Można by zaryzykować twierdzenie, że ze względu na historyczną wartość naukowych idei i ich oddziaływanie na społeczeństwo czasy dzielą się na przed i po Koperniku” - uważa ksiądz Robert Janusz, profesor Akademii Ignatianum w Krakowie.