Z pomnika na korytarz akademika! Finał konkursu na mural z Mikołajem Kopernikiem
Znamy zwycięskie projekty murali konkursu pt. „Mikołaj Kopernik – buntownik z wyboru". Prace ozdobią korytarz kamienicy przy ulicy Mickiewicza 124 w Toruniu, gdzie powstaje prywatny akademik. Projekt wpisuje się w obchody 550. rocznicy urodzin polskiego astronoma.
– Bardzo się cieszymy, że są tak różne formy promocji Mikołaja Kopernika, że pokazujemy go także w odsłonie artystycznej, takiej bardzo nowoczesnej – mówi prof. Joanna Kucharzewska, dziekan Wydziału Sztuk Pięknych UMK, przewodnicząca jury.
– Artyści starali się pokazać Mikołaja Kopernika w różnych konwencjach, inspirować się jego działalnością.
– Zazwyczaj, przez lata to raczej ja wysyłałem prace na konkurs, i wiem, jaki w tego rodzaju konkursach jest rozstrzał stylistyczny – mówi Andrzej Poprostu, zastępca przewodniczącej jury. - Byłem zaskoczony bardzo dużą różnorodnością: od rzeczy bardzo wyrafinowanych, po bardzo prymitywne, których jestem fanem. Wydaje mi się, że wybraliśmy bardzo ciekawe prace, i że to będzie fajny korytarz.
– Cieszy nas zaangażowanie ze strony studentów, bo zaangażowanie jest dzisiaj na pewno kluczem do sukcesu młodych ludzi. Możliwe, że mamy w kręgu naszych uczestników konkursu jakiegoś nowego artystę i konkurenta dla pana Andrzeja – powiedział Tomasz Laskowski, prezes Inside Park.
Do konkursu uczestnicy zgłosili ponad 50 prac. Zwycięskie murale w kamienicy będzie można zobaczyć we wrześniu.
W skład jury wchodzą:
- prof. Joanna Kucharzewska, dziekanka Wydziału Sztuk Pięknych UMK, przewodnicząca jury
- Katarzyna Łyszkowska, Wydział Sztuk UMK,
- Andrzej Poprostu, ilustrator, muralista, zastępca przewodniczącej jury
- Łukasz Wudarski, dyrektor Wojewódzkiego Ośrodka Animacji Kultury
- Monika Dejnecka, specjalistka ds. promocji Centrum Kultury Dwór Artusa
Autorzy zwycięskich projektów namalują murale we wrześniu br., Inside Park SA kupi artystom materiały do wykonania prac. W korytarzu powstanie również kosmiczna instalacja uzupełniająca dzieło.
Nagrody dla laureatów konkursu:
- 5000 zł - nagroda Rektora UMK JM prof. Andrzeja Sokali
- Macbook – nagroda Inside Parku
- indywidualna wystawa w CK Dwór Artusa
- nagroda specjalna Wojewódzkiego Ośrodka Animacji Kultury
- voucher 3000 zł do zrealizowania u Sponsora konkursu, firmy Ekspert Snu
- 4 pary bezprzewodowych słuchawek od Sponsora konkursu, firmy Rebel Electro
Zobacz także
Centrum Onkologii rozpoczyna współpracę z uczelniami z regionu. Podpisano list intencyjny [zdjęcia]
2024-12-20, 21:14To ważny projekt dla całego województwa kujawsko-pomorskiego. Bydgoskie Centrum Onkologii łączy siły z Uniwersytetem Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy i Uniwersytetem Mikołaja Kopernika w Toruniu. Naukowcy i lekarze będą wspólnie… Czytaj dalej »
Nowa linia autobusowa na ulicach Torunia. Powstała z myślą o studentach
2024-11-12, 12:5180 - to numer nowej linii autobusowej, która pojawiła się we wtorek na toruńskich ulicach. Będzie kursowała od Dworca Głównego do pętli przy Uniwersytecie Mikołaja Kopernika. Ma ułatwić studentom dojazd na uczelnię. Czytaj dalej »
W Bydgoszczy powstanie nowy budynek Collegium Medicum UMK? Tak planuje rektor
2024-09-19, 20:08Rok akademicki 2024/2025 będzie dla Uniwersytetu Mikołaja Kopernika rokiem świętowania potrójnego jubileuszu 20-, 40-, i 80-lecia. Rektor UMK prof. Andrzej Tretyn zapowiedział też inwestycje w Collegium Medicum w Bydgoszczy. Jak mówi… Czytaj dalej »
Od wystaw po kosmiczny piknik. Zaczyna się „Weekend na Szlaku Kopernikowskim”
2024-09-13, 10:15Najbliższe trzy dni (13-15 września) w regionie upłyną pod znakiem kosmosu i jednego z najsłynniejszych astronomów. W ramach „Weekend na Szlaku Kopernikowskim” na zainteresowanych czekają m.in. warsztaty astronomiczne, seanse w… Czytaj dalej »
Książnica Kopernikańska otworzy magazyny i usunie ściany. Wszystko dla czytelników
2024-07-20, 09:30Przeszklenia całych ścian, wolny dostęp do księgozbioru, do tego część ekspozycyjna, dzięki której będzie można zobaczyć przechowywane obecnie głęboko w magazynach cenne księgi - tak będzie wyglądać nowe skrzydło Książnicy… Czytaj dalej »
Zmiany na Podgórzu i Rudaku. Dwie filie biblioteki mają zostać połączone i przeniesione
2024-06-17, 21:29Będą zmiany w działalności Książnicy Kopernikańskiej w Toruniu -pierwszy krok w tej sprawie zrobili radni wojewódzcy. Przyjęta przez nich uchwała zakłada, że dwie filie biblioteki na Podgórzu i Rudaku zostaną połączone i przeniesione… Czytaj dalej »
Kopernik w Toruniu to nie tylko pomnik! Nowy portal pomoże znaleźć mniej znane miejsca
2024-05-27, 06:45Mural przy ul.Gagarina, Planetarium, kampus uniwersytecki, Dom Glazurowy - to niektóre miejsca w Toruniu opisane na nowym portalu poświęconym Mikołajowi Kopernikowi. Pod adresem kopernikanski.torun.pl działa strona, która ma pomóc w… Czytaj dalej »
Badacze z Torunia biorą udział w konserwacji XVII-wiecznego ikonostasu z Podlasia [wideo]
2024-04-16, 11:03Prowadzone prace przez specjalistów Centrum Badań i Konserwacji Dziedzictwa Kulturowego UMK w Toruniu mają uratować cenny XVII-wieczny ikonostas od dalszego zniszczenia. Ozdobę odkryto na strychu cerkwi w Nowoberezowie na Podlasiu. Eksperci… Czytaj dalej »
Kosmos oczami młodych naukowców. W Grudziądzu trwa Seminarium Astronomiczne [wideo]
2024-03-22, 07:55O tajemnicach wszechświata i o tym, czy poza Ziemią istnieje życie, dyskutują młodzi naukowcy podczas 50. Ogólnopolskiego Młodzieżowego Seminarium Astronomicznego organizowanego przez grudziądzkie Planetarium. Czytaj dalej »
Astronom sięga po uśpioną wiedzę. „Ekstaza Kopernika” na wystawie w Toruniu
2024-03-10, 18:03Wyjątkowa wystawa jednego obrazu dostępna jest w Domu Mikołaja Kopernika w Toruniu. „Ekstaza Kopernika' to dzieło Daniela Pawłowskiego - artysty pochodzącego z Włocławka. Czytaj dalej »
Czasy Kopernika, epoka renesansu, obfitowała w geniuszy. Ludzi, jak sławny torunianin, którzy zmienili życie przyszłych pokoleń, ale osiągali oszałamiające sukcesy w wielu dziedzinach. Kopernik staje tu w jednym szeregu z Leonardem da Vinci czy Michałem Aniołem.
„Pozycja Kopernika w historii nauki, a jeszcze bardziej w historii cywilizacji jest szczególnie istotna. Można by zaryzykować twierdzenie, że ze względu na historyczną wartość naukowych idei i ich oddziaływanie na społeczeństwo czasy dzielą się na przed i po Koperniku” - uważa ksiądz Robert Janusz, profesor Akademii Ignatianum w Krakowie.