Czy Kopernik widział na niebie to samo, co my? W cyklu prelekcji odpowie Piotr Majewski!
W jaki sposób Kopernik prowadził obserwacje? Jakimi narzędziami się posługiwał? Jak wyglądało niebo w czasach, kiedy żył? Na te pytania odpowie nasz redakcyjny kolega Piotr Majewski w ramach projektu „Niebo Kopernika” – cyklu prelekcji prowadzonych we wszystkich kujawsko-pomorskich astrobazach.
Piotr Majewski jest dziennikarzem, prezenterem na stałe związanym z Polskim Radiem PiK – i miłośnikiem oraz popularyzatorem astronomii, twórcą radiowego miesięcznika „Radio Planet i Komet”.
– Będę opowiadał o niebie Kopernika, jakie on obserwował „gołym okiem” 500 lat temu – tłumaczy. – My właściwie dzisiaj możemy iść jego śladem, bo mamy te same możliwości, a nawet znacznie większe. Natomiast nawet jeśli już zatrzymamy się na poziomie obserwacji gołym okiem, to dostępne są nam Słońce, Księżyc, planety do Saturna włącznie, różne zjawiska z zakresu optyki, fizyki atmosferycznej – mówi. – To wszystko, co dziś jest naszym udziałem, było także udziałem Mikołaja Kopernika, tylko pytanie brzmi: co on tak naprawdę widział na niebie? Czy tam były równie spektakularne zjawiska, jak dziś, na przykład zorze polarne, zaćmienia Słońca, Księżyca? Okazuje się, że też!
Projekt będzie realizowany w naszym województwie z okazji przypadającej w tym roku w 550. rocznicy urodzin astronoma. Pierwsze spotkanie w piątek (14 kwietnia) o 17.00 w Szkole Podstawowej nr 1 w Rypinie.
Więcej w materiale Moniki Kaczyńskiej.
Zobacz także
Coraz więcej turystów w Toruniu
2014-04-23, 14:05Mocna czwórka - taką ocenę wystawiają Toruniowi turyści. W 2013 roku Gród Kopernika odwiedziło prawie 1 mln 700 tys. gości, o kilkadziesiąt tysięcy osób więcej niż w roku poprzednim. Turysta krajowy wydaje w Toruniu średnio 230… Czytaj dalej »
Projekt "Ścieżki Kopernika" w Toruniu
2014-03-05, 12:23Rozprawią się z mitami związanymi z życiem i działalnością Mikołaja Kopernika oraz zapoznają się z warsztatem naukowym współczesnego historyka. Czytaj dalej »
Wystawa z okazji 541 urodzin Kopernika
2014-03-02, 12:31Z okazji obchodzonych niedawno w Toruniu 541 urodzin Mikołaja Kopernika, w domu astronoma otwarta została wystawa projektów rzeźb, które powstały podczas pleneru w 1971 roku. Czytaj dalej »
Instruktorzy harcerscy z powiatu bydgoskiego najlepsi na Rajdzie Kopernikańskim
2014-02-24, 08:30Reprezentacja instruktorów Związku Harcerstwa Polskiego z powiatu bydgoskiego zwyciężyła w zakończonym w niedzielę w Toruniu XXXI Ogólnopolskim Rajdzie Kopernikańskim. Czytaj dalej »
Rok Mikołaja Kopernika - podsumowanie
2014-01-27, 16:33W Urzędzie Marszałkowskim w Toruniu podsumowano w poniedziałek obchody Roku Mikołaja Kopernika w województwie kujawsko-pomorskim. Czytaj dalej »
90 lat Toruńskiej Książnicy Kopernikańskiej
2013-12-10, 10:0610 grudnia mija 90 lat od powołania Toruńskiej Książnicy Kopernikańskiej. Wtorkowe uroczystości jubileuszowe rozpoczną się o godz. 11.00 w toruńskim Dworze Artusa. Czytaj dalej »
Jak narodziła się astronomiczna pasja Mikołaja Kopernika?
2013-12-03, 08:54O Mikołaju Koperniku i narodzinach jego astronomicznej pasji będzie można usłyszeć we wtorek w toruńskim Dworze Artusa. Czytaj dalej »
"Jak Kopernik odkrył niebo?”
2013-11-04, 10:24Prelekcje o Mikołaju Koperniku odbędą się we wszystkich 14 kujawsko-pomorskich astrobazach. Pierwsze spotkanie odbędzie się we wtorek w I LO w Brodnicy. Prelekcje są częścią większego projektu popularyzującego astronomię i nauki… Czytaj dalej »
Gaudeamus Igitur ...
2013-10-01, 12:54Tysiące studentów w Kujawsko-Pomorskiem rozpoczyna rok akademicki. Miasteczka i kwatery studenckie już się zapełniły. Ruszyły wykłady i ćwiczenia ... a także - jak znamy życie - studenckie imprezy. Później przyjdzie czas na e… Czytaj dalej »
Otwarcie nowego oddziału ratunkowego w Juraszu
2013-09-18, 08:49Nowy oddział ratunkowy zostanie dziś (środa) otwarty w Szpitalu Uniwersyteckim im. Jurasza w Bydgoszczy. Czytaj dalej »
Czasy Kopernika, epoka renesansu, obfitowała w geniuszy. Ludzi, jak sławny torunianin, którzy zmienili życie przyszłych pokoleń, ale osiągali oszałamiające sukcesy w wielu dziedzinach. Kopernik staje tu w jednym szeregu z Leonardem da Vinci czy Michałem Aniołem.
„Pozycja Kopernika w historii nauki, a jeszcze bardziej w historii cywilizacji jest szczególnie istotna. Można by zaryzykować twierdzenie, że ze względu na historyczną wartość naukowych idei i ich oddziaływanie na społeczeństwo czasy dzielą się na przed i po Koperniku” - uważa ksiądz Robert Janusz, profesor Akademii Ignatianum w Krakowie.