Wszyscy przepisywali „De revolutionibus” Kopernika. I pobili rekord Polski!
484 ochotników wzięło udział w ustanowieniu rekordu Polski w jednoczesnym przepisywaniu dzieła naukowego - fragmentu „De revolutionibus" Mikołaja Kopernika - w Urzędzie Marszałkowskim w Toruniu.
Próbę organizował urząd wspólnie z Chorągwią Kujawsko-Pomorską ZHP i Książnicą Kopernikańską z okazji 550. rocznicy urodzin wielkiego astronoma. Wszyscy uczestnicy otrzymali stosowne certyfikaty, a wiosną wezmą udział w losowaniu nagród. Do walczących o rekord dołączył także marszałek Piotr Całbecki. - To dobra zabawa, a jednocześnie popularyzujemy dzieło, które zostało opublikowane w 1543 roku. Mikołaj Kopernik używał łaciny „najwyższych lotów", wybitnie dobrej, więc to zobowiązanie. Przy okazji przypomniałem sobie wiedzę o języku łacińskim, nabytej przez cztery lata nauki w liceum - mówił marszałek.
Zmaganiom przyglądał się sędzia z Biura Rekordów. Wynik ogłoszono w południe, podczas uroczystego apelu kończącego zlot szkół kopernikańskich oraz 40. ogólnopolski harcerski Rajd Kopernikański na Rynku Staromiejskim. Rajd został zorganizowany przez Hufiec Związku Harcerstwa Polskiego w Toruniu, dla uczczenia rocznicy urodzin Mikołaja Kopernika, którego imię nosi Chorągiew Kujawsko-Pomorska ZHP oraz Hufiec Toruń.
- Urodził się w Toruniu, co podkreślał. Na karcie tytułowej „De revolutionibus orbium coelestium” widnieje informacja, że to książka „Nicolai Copernici Torinensis” – przypominał Piotr Całbecki. - Dla świata jest przede wszystkim tym, który otworzył ludzkości drzwi do naukowych rozważań na temat naszego miejsca we Wszechświecie, dla nas w Kujawsko-Pomorskiem jego postać jest oczywiście powodem do dumy. Wielką szansą promocyjną, marką i osią produktów turystycznych, ale też, myślę, pięknym przykładem dla ludzi nauki -przykładem otwartego umysłu, który nie obawiał się dociekać prawdy - podkreślał.
Także w niedzielę marszałek wraz z harcerzami otworzyli oficjalnie Marszałkowską Księgodzielnię Kopernikańską. Do wymiany książek zapraszają sześć dni w tygodniu, od poniedziałku do piątku w godzinach pracy urzędu, a w soboty od 10.00 do 15.00.
Zobacz także
W Toruniu podsumowano ubiegłoroczny sezon turystyczny.
2013-04-19, 12:30Jak pokazują badania przeprowadzone przez Ośrodek Informacji Turystycznej gród Kopernika odwiedziło w 2012 roku 1 mln 657 tys. osób. Czytaj dalej »
UMK zamknie swoją filię w Grudziądzu
2013-04-16, 20:09Powód - brak pieniędzy i kadry, która mogłaby wykładać w stu tysięcznym mieście. Czytaj dalej »
Czasy Kopernika, epoka renesansu, obfitowała w geniuszy. Ludzi, jak sławny torunianin, którzy zmienili życie przyszłych pokoleń, ale osiągali oszałamiające sukcesy w wielu dziedzinach. Kopernik staje tu w jednym szeregu z Leonardem da Vinci czy Michałem Aniołem.
„Pozycja Kopernika w historii nauki, a jeszcze bardziej w historii cywilizacji jest szczególnie istotna. Można by zaryzykować twierdzenie, że ze względu na historyczną wartość naukowych idei i ich oddziaływanie na społeczeństwo czasy dzielą się na przed i po Koperniku” - uważa ksiądz Robert Janusz, profesor Akademii Ignatianum w Krakowie.