Wszyscy przepisywali „De revolutionibus” Kopernika. I pobili rekord Polski!
484 ochotników wzięło udział w ustanowieniu rekordu Polski w jednoczesnym przepisywaniu dzieła naukowego - fragmentu „De revolutionibus" Mikołaja Kopernika - w Urzędzie Marszałkowskim w Toruniu.
Próbę organizował urząd wspólnie z Chorągwią Kujawsko-Pomorską ZHP i Książnicą Kopernikańską z okazji 550. rocznicy urodzin wielkiego astronoma. Wszyscy uczestnicy otrzymali stosowne certyfikaty, a wiosną wezmą udział w losowaniu nagród. Do walczących o rekord dołączył także marszałek Piotr Całbecki. - To dobra zabawa, a jednocześnie popularyzujemy dzieło, które zostało opublikowane w 1543 roku. Mikołaj Kopernik używał łaciny „najwyższych lotów", wybitnie dobrej, więc to zobowiązanie. Przy okazji przypomniałem sobie wiedzę o języku łacińskim, nabytej przez cztery lata nauki w liceum - mówił marszałek.
Zmaganiom przyglądał się sędzia z Biura Rekordów. Wynik ogłoszono w południe, podczas uroczystego apelu kończącego zlot szkół kopernikańskich oraz 40. ogólnopolski harcerski Rajd Kopernikański na Rynku Staromiejskim. Rajd został zorganizowany przez Hufiec Związku Harcerstwa Polskiego w Toruniu, dla uczczenia rocznicy urodzin Mikołaja Kopernika, którego imię nosi Chorągiew Kujawsko-Pomorska ZHP oraz Hufiec Toruń.
- Urodził się w Toruniu, co podkreślał. Na karcie tytułowej „De revolutionibus orbium coelestium” widnieje informacja, że to książka „Nicolai Copernici Torinensis” – przypominał Piotr Całbecki. - Dla świata jest przede wszystkim tym, który otworzył ludzkości drzwi do naukowych rozważań na temat naszego miejsca we Wszechświecie, dla nas w Kujawsko-Pomorskiem jego postać jest oczywiście powodem do dumy. Wielką szansą promocyjną, marką i osią produktów turystycznych, ale też, myślę, pięknym przykładem dla ludzi nauki -przykładem otwartego umysłu, który nie obawiał się dociekać prawdy - podkreślał.
Także w niedzielę marszałek wraz z harcerzami otworzyli oficjalnie Marszałkowską Księgodzielnię Kopernikańską. Do wymiany książek zapraszają sześć dni w tygodniu, od poniedziałku do piątku w godzinach pracy urzędu, a w soboty od 10.00 do 15.00.
Zobacz także
Centrum Onkologii rozpoczyna współpracę z uczelniami z regionu. Podpisano list intencyjny [zdjęcia]
2024-12-20, 21:14To ważny projekt dla całego województwa kujawsko-pomorskiego. Bydgoskie Centrum Onkologii łączy siły z Uniwersytetem Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy i Uniwersytetem Mikołaja Kopernika w Toruniu. Naukowcy i lekarze będą wspólnie… Czytaj dalej »
Nowa linia autobusowa na ulicach Torunia. Powstała z myślą o studentach
2024-11-12, 12:5180 - to numer nowej linii autobusowej, która pojawiła się we wtorek na toruńskich ulicach. Będzie kursowała od Dworca Głównego do pętli przy Uniwersytecie Mikołaja Kopernika. Ma ułatwić studentom dojazd na uczelnię. Czytaj dalej »
W Bydgoszczy powstanie nowy budynek Collegium Medicum UMK? Tak planuje rektor
2024-09-19, 20:08Rok akademicki 2024/2025 będzie dla Uniwersytetu Mikołaja Kopernika rokiem świętowania potrójnego jubileuszu 20-, 40-, i 80-lecia. Rektor UMK prof. Andrzej Tretyn zapowiedział też inwestycje w Collegium Medicum w Bydgoszczy. Jak mówi… Czytaj dalej »
Od wystaw po kosmiczny piknik. Zaczyna się „Weekend na Szlaku Kopernikowskim”
2024-09-13, 10:15Najbliższe trzy dni (13-15 września) w regionie upłyną pod znakiem kosmosu i jednego z najsłynniejszych astronomów. W ramach „Weekend na Szlaku Kopernikowskim” na zainteresowanych czekają m.in. warsztaty astronomiczne, seanse w… Czytaj dalej »
Książnica Kopernikańska otworzy magazyny i usunie ściany. Wszystko dla czytelników
2024-07-20, 09:30Przeszklenia całych ścian, wolny dostęp do księgozbioru, do tego część ekspozycyjna, dzięki której będzie można zobaczyć przechowywane obecnie głęboko w magazynach cenne księgi - tak będzie wyglądać nowe skrzydło Książnicy… Czytaj dalej »
Zmiany na Podgórzu i Rudaku. Dwie filie biblioteki mają zostać połączone i przeniesione
2024-06-17, 21:29Będą zmiany w działalności Książnicy Kopernikańskiej w Toruniu -pierwszy krok w tej sprawie zrobili radni wojewódzcy. Przyjęta przez nich uchwała zakłada, że dwie filie biblioteki na Podgórzu i Rudaku zostaną połączone i przeniesione… Czytaj dalej »
Kopernik w Toruniu to nie tylko pomnik! Nowy portal pomoże znaleźć mniej znane miejsca
2024-05-27, 06:45Mural przy ul.Gagarina, Planetarium, kampus uniwersytecki, Dom Glazurowy - to niektóre miejsca w Toruniu opisane na nowym portalu poświęconym Mikołajowi Kopernikowi. Pod adresem kopernikanski.torun.pl działa strona, która ma pomóc w… Czytaj dalej »
Badacze z Torunia biorą udział w konserwacji XVII-wiecznego ikonostasu z Podlasia [wideo]
2024-04-16, 11:03Prowadzone prace przez specjalistów Centrum Badań i Konserwacji Dziedzictwa Kulturowego UMK w Toruniu mają uratować cenny XVII-wieczny ikonostas od dalszego zniszczenia. Ozdobę odkryto na strychu cerkwi w Nowoberezowie na Podlasiu. Eksperci… Czytaj dalej »
Kosmos oczami młodych naukowców. W Grudziądzu trwa Seminarium Astronomiczne [wideo]
2024-03-22, 07:55O tajemnicach wszechświata i o tym, czy poza Ziemią istnieje życie, dyskutują młodzi naukowcy podczas 50. Ogólnopolskiego Młodzieżowego Seminarium Astronomicznego organizowanego przez grudziądzkie Planetarium. Czytaj dalej »
Astronom sięga po uśpioną wiedzę. „Ekstaza Kopernika” na wystawie w Toruniu
2024-03-10, 18:03Wyjątkowa wystawa jednego obrazu dostępna jest w Domu Mikołaja Kopernika w Toruniu. „Ekstaza Kopernika' to dzieło Daniela Pawłowskiego - artysty pochodzącego z Włocławka. Czytaj dalej »
Czasy Kopernika, epoka renesansu, obfitowała w geniuszy. Ludzi, jak sławny torunianin, którzy zmienili życie przyszłych pokoleń, ale osiągali oszałamiające sukcesy w wielu dziedzinach. Kopernik staje tu w jednym szeregu z Leonardem da Vinci czy Michałem Aniołem.
„Pozycja Kopernika w historii nauki, a jeszcze bardziej w historii cywilizacji jest szczególnie istotna. Można by zaryzykować twierdzenie, że ze względu na historyczną wartość naukowych idei i ich oddziaływanie na społeczeństwo czasy dzielą się na przed i po Koperniku” - uważa ksiądz Robert Janusz, profesor Akademii Ignatianum w Krakowie.