Prorektor UKW po Konferencji Rektorów: Polska nauka ma się coraz lepiej [rozmowa]
- Światowy Kongres Kopernikański jest wielkim świętem nauki w Polsce i zwraca uwagę opinii publicznej na problemy nauki i jej znaczenie dla życia społecznego — mówił prorektor UKW w Bydgoszczy prof. Bendykt Odya, który był dziś gościem „Rozmowy dnia" Polskiego Radia PiK.
Michał Jędryka: Mieliśmy święto nauki polskiej przy okazji 550. rocznicy urodzin Mikołaja Kopernika. Ogromny Kongres Kopernikański, który rozpoczął się w Toruniu uświadomił wielu z nas problemy i osiągnięcia nauki polskiej, ale także to, że naukowcy zajmują się rzeczami, które są interesujące dla szerokich rzesz społecznych. Czy tego typu wydarzenia mogą popularyzować naukę w Polsce?
Benedykt Odya: Oczywiście, że tak. 550. rocznica urodzin Mikołaja Kopernika zbiega się niejako również z oceną parametryczną uniwersytetów, czy w ogóle całego polskiego środowiska akademickiego. To ocena jakości naukowej - zarówno wewnętrzna, czyli pomiędzy poszczególnymi jednostkami, jak i mierząca się z rozwojem nauki na świecie. Z pewnością Mikołaj Kopernik należy do tych osób, które są najbardziej znane i promujące naukę polską.
Zorganizowanie Kongresu to bardzo duży wkład przede wszystkim trzech uniwersytetów. Pierwszy z nich to Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu - mogliśmy przypatrywać się osiągnięciom tej wspaniałej uczelni z naszego województwa. Ale Kongres stworzyły również uniwersytety Jagielloński i Warmińsko-Mazurski oraz Instytut Historii PAN.
Bo to są miejsca, gdzie Mikołaj Kopernik żył i działał. Pan brał udział w Konferencji Rektorów Uniwersytetów Polskich, która miała miejsce w Toruniu, w związku z tym Kongresem. Czy oceniali Państwo znaczenie polskiej nauki w kontekście światowym? Jak wygląda na tle innych uniwersytetów o znaczeniu międzynarodowym?
- Rektorzy 20 szerokoprofilowych uniwersytetów naszego kraju, bo tacy tworzą Konferencję Rektorów Uniwersytetów Polskich, mogli w końcu pochylić się nad wynikami parametryzacji. Te przedstawił przewodniczący komisji ewaluacji nauki - profesor Błażej Skoczeń. Rozgorzała dyskusja nie tylko na temat jakości wewnętrznej i zewnętrznej nauki polskiej, bo jeżeli chodzi o jakość wewnętrzną, to przedstawia się całkiem nieźle. Poza tym pamiętajmy, że te dane nie są jeszcze zakończone. Nie wszystkie ośrodki akademickie, naukowe otrzymały już wyniki parametryzacji - mam na myśli szereg odwołań, które rozpatruje bezpośrednio minister Czarnek.
Ale zauważyliśmy bardzo znaczący wzrost w najwyższej kategorii - A plus, zarówno jeżeli chodzi o zakres badań, jak i działalności artystycznej, bo chcę zwrócić uwagę, że wszystkie uczelnie techniczne, humanistyczne, społeczne, resortowe, ale również artystyczne podlegały tej ocenie.
Rzecz bardzo ciekawa, że wartość nadająca najwięcej uprawnień i mająca największe znaczenie w ocenie parametrycznej - B plus – dotyczy ponad 51 proc. środowiska naukowego w naszym kraju. To bardzo dobry wynik.
Ale co to właściwie znaczy?
- Te litery mają bardzo istotne przełożenie na wiele aspektów funkcjonowania w środowisku akademickim. To przede wszystkim jakość naukowa, możliwość prowadzenia szkół doktorskich i w ogóle realizacji stopni i tytułów naukowych, możliwość ubiegania się o swoistego rodzaju zakres badań. To w końcu finansowanie, choć ono na razie jest w powijakach oraz w ogóle kształtowanie wizji przekazywania nauki, czyli kształcenie studentów.
Dzisiaj najważniejszą kategorią, o którą ubiegało się środowisko to właśnie B plus, ono daje wszelkie te uprawnienia. Zarówno A czy A plus są dodatkiem do statutu uczelni. (...)
POSŁUCHAJ CAŁEJ ROZMOWY DNIA
Zobacz także
Rafał Blechacz: Filharmonia Pomorska to moja pierwsza publiczność [wywiad]
2023-11-17, 19:16Koncertuje na całym świecie, ale nie rozstaje się z regionem. - Tu najlepiej się czuję. Nakło i Bydgoszcz to moje miejsca, dlatego bardzo się cieszę, że mogę włączyć się w obchody Kujawsko-Pomorskiego Roku Mikołaja Kopernika… Czytaj dalej »
Rafał Blechacz, Bomsori Kim i Marcin Zdunik. Koncerty Kopernikańskie w regionie
2023-11-16, 10:57„Symfonia Jowiszowa' Mozarta oraz Koncert potrójny C-dur Beethovena zabrzmią podczas Koncertów Kopernikańskich, które odbędą się w piątek (17 listopada) w Toruniu i w sobotę (18 listopada) w Bydgoszczy. Wystąpią wybitni soliści… Czytaj dalej »
Rzadko opuszcza muzeum! Słynny obraz Matejki na Festiwalu Energa Camerimage [zdjęcia]
2023-11-13, 11:47Obraz Jana Matejki „Astronom Kopernik, czyli rozmowa z Bogiem' został zaprezentowany w Toruniu podczas wystawy towarzyszącej Festiwalowi Filmowemu Energa Camerimage. Dyrektor Festiwalu Marek Żydowicz wskazał, że podczas festiwalu jego… Czytaj dalej »
Artysta chciał pokazać, że Kopernik był rewolucjonistą. Nowy mural w Toruniu [zdjęcia]
2023-11-08, 17:08Na 340 m kw. powierzchni ściany wieżowca na osiedlu Rubinkowo powstał mural zatytułowany „Mikołaj Kopernik porusza Toruń i świat'. Czytaj dalej »
Dbają o książki jak mało kto, więc zasługują na uznanie. Książnica rozwiesza wizerunki pracowników po mieście
2023-11-04, 13:20Plakaty z wizerunkami pracowników Książnicy Kopernikańskiej od piątku (3 listopada) prezentowane są na toruńskich słupach ogłoszeniowych, przystankach MZK oraz w mediach społecznościowych. Czytaj dalej »
Leczenie glejaków będzie skuteczniejsze dzięki odkryciom bydgoskich naukowców
2023-10-27, 16:18Specjaliści z Bydgoszczy opracowali nową metodę bardziej precyzyjnego diagnozowania glejaka, pozwalającą skuteczniej operować ten wyjątkowo groźny nowotwór mózgu. Czytaj dalej »
Pomnik Kopernika od 170 lat upiększa toruński rynek. „Codziennie go mijamy” [zdjęcie]
2023-10-25, 16:25170 lat temu pierwsi torunianie mogli zobaczyć pomnik Mikołaja Kopernika. Odsłonięto go 25 października 1853 roku. Pomnik stanął dokładnie tam, gdzie jest dzisiaj, choć pierwotnie zakładano, by znajdował się w innej części rynku… Czytaj dalej »
Pobiegli w Maratonie Toruńskim, by się sprawdzić. Finał Triady Kopernikańskiej [wideo, zdjęcia]
2023-10-22, 14:54800 osób stanęło w niedzielę na starcie jubileuszowej, 40. edycji Maratonu Toruńskiego. Biegacze przyjechali z całego kraju. Czytaj dalej »
W niedzielę finał Triady Kopernikańskiej. Kierowców czekają utrudnienia w ruchu!
2023-10-21, 18:55W Toruniu 22 października odbędzie się finał Triady Kopernikańskiej, czyli cyklu biegów upamiętniających 550. rocznicę urodzin Mikołaja Kopernika. To jubileuszowa, 40. edycja Maratonu Toruńskiego, połączona z biegami na 5 km i… Czytaj dalej »
Toruńscy licealiści na wystawie o Koperniku. „Inspiruje nas, by robić rzeczy niezwykłe"
2023-09-25, 16:12Wystawa pt. „550. rocznica urodzin Mikołaja Kopernika” otwarta została w poniedziałek w Urzędzie Marszałkowskim w Toruniu. Jako pierwsi ekspozycję zobaczyli uczniowie I LO, któremu patronuje najsłynniejszy polski astronom. Czytaj dalej »
Czasy Kopernika, epoka renesansu, obfitowała w geniuszy. Ludzi, jak sławny torunianin, którzy zmienili życie przyszłych pokoleń, ale osiągali oszałamiające sukcesy w wielu dziedzinach. Kopernik staje tu w jednym szeregu z Leonardem da Vinci czy Michałem Aniołem.
„Pozycja Kopernika w historii nauki, a jeszcze bardziej w historii cywilizacji jest szczególnie istotna. Można by zaryzykować twierdzenie, że ze względu na historyczną wartość naukowych idei i ich oddziaływanie na społeczeństwo czasy dzielą się na przed i po Koperniku” - uważa ksiądz Robert Janusz, profesor Akademii Ignatianum w Krakowie.