Prof. Krzysztof Górski powołany na sekretarza generalnego Akademii Kopernikańskiej
W Toruniu podczas Światowego Kongresu Kopernikańskiego wręczono akty powołań do Akademii Kopernikańskiej. Sekretarzem generalnym Akademii został astronom prof. Krzysztof Górski.
Jak tłumaczy prof. Górski, w skład Akademii Kopernikańskiej wejdzie 50 polskich i 50 zagranicznych naukowców w ramach pięciu izb tematycznych. Akademia ma zajmować się doradztwem i ustalaniem kierunków, które zasługują na wsparcie. – Szczegółowe statutowe działania w dłuższej skali czasowej będą prowadzić do stworzenia szkół zajmujących się tymi pięcioma tematami głównymi Akademii, z koncentracją na kształceniu na najwyższym poziomie, z uwagą na kształcenie na poziomie doktorskim, z intensyfikowaniem wymiany naukowej – tłumaczy.
Jak podkreśla, na Światowy Kongres Kopernikański udało się zaprosić naukowe gwiazdy. Działalność Akademii będzie swego rodzaju przedłużeniem takich działań. – Chcemy to kontynuować, a jednocześnie wspomagać polskich młodych adeptów nauki, ułatwiać im kontakt z tego typu ludźmi – zapowiada prof. Górski.
Profesor dr hab. Krzysztof Marian Górski jest astronomem. W swojej pracy naukowej zajmuje się kosmologią obserwacyjną, wielkoskalową strukturą wszechświata i mechanizmem powstawania galaktyk. Studia astronomiczne ukończył na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu, a stopień doktora nauk fizycznych uzyskał na Uniwersytecie Warszawskim. Jest pracownikiem Obserwatorium Astronomicznego Uniwersytetu Warszawskiego, a także laboratorium NASA.
Członków gremium mianował prezydent RP Andrzej Duda. „Zadania, jakie postawiono przed Akademią Kopernikańską, są ambitne i pełne rozmachu. Od państwa zaangażowania będzie zależał rzeczywisty wpływ Akademii na perspektywy rozwoju nauki, na awans kolejnych jej dziedzin do światowej czołówki, a związane z tym nieocenione korzyści dla naszej ojczyzny” – czytamy w liście gratulacyjnym skierowanym przez niego do powołanych członków Akademii.
W składzie Akademii znaleźli się m.in. szef NBP Adam Glapiński, który został członkiem Izby Nauk Ekonomicznych i Zarządzenia, emerytowany prefekt Kongregacji Nauki Wiary kardynał Gerhard Mueller nominowany do Izby Filozofii i Teologii, przewodniczący Polskiego Towarzystwa Astronomicznego prof. dr hab. Marek Sarna (Izba Astronomii i Nauk Matematyczno–Przyrodniczych), konstytucjonalistka prof. dr hab. Anna Łabno (Izba Nauk Prawnych).
W skład Izby Astronomii i Nauk Matematyczno-Przyrodniczych weszli ponadto: dr Arthur McDonald, dr George Efstathiou, dr hab. Wacław Gudowski, dr Masashi Hazumi, dr Didier Queloz, prof. dr hab. Leszek Roszkowski, prof. dr hab. Marian Szymczyk, prof. dr hab. Andrzej Udalski, dr Gianfranco de Zotti.
Do Izby Nauk Ekonomicznych i Zarządzania powołani zostali także: dr hab. inż. Mariusz Andrzejewski, dr hab. Sławomir Gawroński, dr hab. Robert Holzmann, prof. Harold James, dr hab. Dariusz Tworzydło, dr hab. Zbigniew Krysiak.
W skład Izby Filozofii i Teologii weszli oprócz kardynała Muellera: dr Tory K. Baucum, dr Nigel Biggar, prof. dr hab. Paweł Bortkiewicz, dr Bernardo Estrada, dr Ermenegildo Manicardi, dr hab. Wawrzyniec Rymkiewicz, prof. dr hab. Marcin Tkaczyk, prof. dr hab. Ireneusz Werbiński, prof. dr hab. Piotr Wilczek.
W Izbie Nauk Prawnych zasiadać będą także: dr Conor Casey, prof. Fabrizio Giulimondi, dr hab. Elżbieta Karska, dr Marius Ostrowski, prof. Adrian Vermeule, dr Manuel Vescovi.
Do Izby Nauk Medycznych powołani zostali: dr Mariano Bizzarri, prof. dr hab. Adam Dziki, prof. dr hab. Grzegorz Gielerak, prof. dr hab. Ewa Marcinowska–Suchowierska, dr hab. Hans Meyer, prof. dr hab. Mansur Rahnama-Hezevah, prof. dr hab. Andrzej Rynkiewicz, prof. Adam T. Stys i dr Huey-Jen Su.
Światowy Kongres Kopernikański rozpoczął się w Toruniu w 550. rocznicę urodzin Mikołaja Kopernika. Potrwa do wtorku.
Zobacz także
Centrum Onkologii rozpoczyna współpracę z uczelniami z regionu. Podpisano list intencyjny [zdjęcia]
2024-12-20, 21:14To ważny projekt dla całego województwa kujawsko-pomorskiego. Bydgoskie Centrum Onkologii łączy siły z Uniwersytetem Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy i Uniwersytetem Mikołaja Kopernika w Toruniu. Naukowcy i lekarze będą wspólnie… Czytaj dalej »
Nowa linia autobusowa na ulicach Torunia. Powstała z myślą o studentach
2024-11-12, 12:5180 - to numer nowej linii autobusowej, która pojawiła się we wtorek na toruńskich ulicach. Będzie kursowała od Dworca Głównego do pętli przy Uniwersytecie Mikołaja Kopernika. Ma ułatwić studentom dojazd na uczelnię. Czytaj dalej »
W Bydgoszczy powstanie nowy budynek Collegium Medicum UMK? Tak planuje rektor
2024-09-19, 20:08Rok akademicki 2024/2025 będzie dla Uniwersytetu Mikołaja Kopernika rokiem świętowania potrójnego jubileuszu 20-, 40-, i 80-lecia. Rektor UMK prof. Andrzej Tretyn zapowiedział też inwestycje w Collegium Medicum w Bydgoszczy. Jak mówi… Czytaj dalej »
Od wystaw po kosmiczny piknik. Zaczyna się „Weekend na Szlaku Kopernikowskim”
2024-09-13, 10:15Najbliższe trzy dni (13-15 września) w regionie upłyną pod znakiem kosmosu i jednego z najsłynniejszych astronomów. W ramach „Weekend na Szlaku Kopernikowskim” na zainteresowanych czekają m.in. warsztaty astronomiczne, seanse w… Czytaj dalej »
Książnica Kopernikańska otworzy magazyny i usunie ściany. Wszystko dla czytelników
2024-07-20, 09:30Przeszklenia całych ścian, wolny dostęp do księgozbioru, do tego część ekspozycyjna, dzięki której będzie można zobaczyć przechowywane obecnie głęboko w magazynach cenne księgi - tak będzie wyglądać nowe skrzydło Książnicy… Czytaj dalej »
Zmiany na Podgórzu i Rudaku. Dwie filie biblioteki mają zostać połączone i przeniesione
2024-06-17, 21:29Będą zmiany w działalności Książnicy Kopernikańskiej w Toruniu -pierwszy krok w tej sprawie zrobili radni wojewódzcy. Przyjęta przez nich uchwała zakłada, że dwie filie biblioteki na Podgórzu i Rudaku zostaną połączone i przeniesione… Czytaj dalej »
Kopernik w Toruniu to nie tylko pomnik! Nowy portal pomoże znaleźć mniej znane miejsca
2024-05-27, 06:45Mural przy ul.Gagarina, Planetarium, kampus uniwersytecki, Dom Glazurowy - to niektóre miejsca w Toruniu opisane na nowym portalu poświęconym Mikołajowi Kopernikowi. Pod adresem kopernikanski.torun.pl działa strona, która ma pomóc w… Czytaj dalej »
Badacze z Torunia biorą udział w konserwacji XVII-wiecznego ikonostasu z Podlasia [wideo]
2024-04-16, 11:03Prowadzone prace przez specjalistów Centrum Badań i Konserwacji Dziedzictwa Kulturowego UMK w Toruniu mają uratować cenny XVII-wieczny ikonostas od dalszego zniszczenia. Ozdobę odkryto na strychu cerkwi w Nowoberezowie na Podlasiu. Eksperci… Czytaj dalej »
Kosmos oczami młodych naukowców. W Grudziądzu trwa Seminarium Astronomiczne [wideo]
2024-03-22, 07:55O tajemnicach wszechświata i o tym, czy poza Ziemią istnieje życie, dyskutują młodzi naukowcy podczas 50. Ogólnopolskiego Młodzieżowego Seminarium Astronomicznego organizowanego przez grudziądzkie Planetarium. Czytaj dalej »
Astronom sięga po uśpioną wiedzę. „Ekstaza Kopernika” na wystawie w Toruniu
2024-03-10, 18:03Wyjątkowa wystawa jednego obrazu dostępna jest w Domu Mikołaja Kopernika w Toruniu. „Ekstaza Kopernika' to dzieło Daniela Pawłowskiego - artysty pochodzącego z Włocławka. Czytaj dalej »
Czasy Kopernika, epoka renesansu, obfitowała w geniuszy. Ludzi, jak sławny torunianin, którzy zmienili życie przyszłych pokoleń, ale osiągali oszałamiające sukcesy w wielu dziedzinach. Kopernik staje tu w jednym szeregu z Leonardem da Vinci czy Michałem Aniołem.
„Pozycja Kopernika w historii nauki, a jeszcze bardziej w historii cywilizacji jest szczególnie istotna. Można by zaryzykować twierdzenie, że ze względu na historyczną wartość naukowych idei i ich oddziaływanie na społeczeństwo czasy dzielą się na przed i po Koperniku” - uważa ksiądz Robert Janusz, profesor Akademii Ignatianum w Krakowie.