Pracownicy UMK pikietowali przed rektoratem. Żądają wyższych zarobków
Przedstawiciele nauczycieli, doktorantów Uniwersytetu Mikołaja Kopernika i pracowników gospodarczych oraz aktywiści pikietowali przed toruńską Aulą UMK, gdzie miała miejsce inauguracja Światowego Kongresu Kopernikańskiego. – Walczymy o godne zarobki – mówi Zbigniew Glaw, który od ponad 20 lat jest pracownikiem obsługi na uczelni.
– Żądamy 3490 zł jako płacy zasadniczej, nie że zatrzymała się 2620 zł brutto. Premia, wszystko jest nam wliczone. Żądamy, żeby była najniższa krajowa od 1 stycznia – tłumaczy.
To kolejny dzień protestu pracowników gospodarczych. Zapytany w sobotę (18 lutego) o tę sytuację rektor UMK prof. Andrzej Sokala zapewnił, że do pracowników trafią pieniądze z subwencji na podwyżki.
– Odbyłem rozmowy z wszystkimi osobami, które może nie strajkowały, ale utworzyły pikietę przed wejściem do rektoratu. Rozeszły w zgodzie. Ustaliliśmy, że ponieważ dopiero w piątek po południu dotarły do nas informacje o subwencji na ten rok, to zaraz po obchodach święta kopernikańskiego przystąpimy do rozmów ze związkami zawodowymi. W tym gronie będą przedstawiciele grupy, która pikietowała przed rektoratem. Dałem im słowo, że co do złotówki do pracowników pójdą pieniądze otrzymane z subwencji na podwyżki dla pracowników, i słowa dotrzymam – powiedział.
Część z pikietujących w niedzielę osób sprzeciwiała się m.in. obecności w Toruniu ministra edukacji i nauki Przemysława Czarnka.
Zobacz także
Pracownia konserwatorska Książnicy Kopernikańskiej coraz lepiej wyposażona
2021-12-07, 18:15Prawie 100 tysięcy złotych - tyle toruńska Książnica Kopernikańska otrzymała i wydała w tym roku na doposażenie pracowni konserwatorskiej. Dzięki temu znacząco rozszerzyła zakres prac. Czytaj dalej »
Wystawa: oni pochodzili stąd! Ich wynalazki zmieniły świat i bieg historii [wideo]
2021-09-17, 18:47Bez nich nie byłoby lotów w kosmos, komórek, czy prognozy pogody - na bydgoskim pl. Teatralnym stanęła wystawa prezentującą sylwetki światowych naukowców pochodzących z Bydgoszczy i regionu. Ekspozycja poprzedza 47. Zjazd Fizyków… Czytaj dalej »
„Każdy krok zostawia ślad”. Buty i ich historia na wystawie w Toruniu [zdjęcia]
2021-09-17, 08:19Kto nosił podkowy, po co wymyślono obcasy i co wspólnego buty mają z miłością ? Tego wszystkiego dowiemy się odwiedzając nową wystawę przygotowaną w Domu Kopernika w Toruniu. Czytaj dalej »
Chóry gotowe do śpiewania. W Toruniu zaczyna się Festiwal Per Musicam Ad Astra
2021-06-26, 16:45Pięć muzycznych spotkań zaplanowano w ramach Międzynarodowego Festiwalu Chóralnego im. Mikołaja Kopernika Per Musicam Ad Astra. VIII edycja wydarzenia rozpocznie się w Toruniu w sobotę (26.06.) i potrwa do przyszłej środy. Czytaj dalej »
Czy w Toruniu powinien stanąć kolejny pomnik Mikołaja Kopernika?
2021-02-19, 15:19To przewrotne pytanie będzie punktem wyjścia do dyskusji o znaczeniu postaci i nauki Mikołaja Kopernika, która odbędzie się dziś (19.02.), o godz. 17, z okazji 548 rocznicy urodzin astronoma. Czytaj dalej »
Dawna ulica św. Anny w Toruniu. Skąd ta nazwa? Kto tam mieszkał?[zdjęcia]
2021-02-12, 20:54Kim byli mieszkańcy ulicy św. Anny w Toruniu, jak wyglądał ich dzień, jakie wykonywali zawody i jakie przedmioty codziennego użytku po nich pozostały? To wszystko ilustruje wystawa, która dostępna jest od piątku w Domu Mikołaja… Czytaj dalej »
Dawne pocztówki z Bydgoskiego Przedmieścia. Spotkanie z autorką albumu
2020-12-11, 12:45Album dawnych pocztówek Bydgoskiego Przedmieścia, będzie tematem spotkania, które w piątek (11 grudnia) organizuje Książnica Kopernikańska w Toruniu. Czytaj dalej »
W Toruniu po książkę do paczkomatu. Nowa oferta Książnicy Kopernikańskiej
2020-12-02, 21:08Wypożycz, odbierz i oddaj w paczkomacie. Książnica Kopernikańska w Toruniu jest pierwszą biblioteką publiczną w Polsce, która we współpracy z firmą InPost, uruchomiła zdalne wypożyczanie książek. Czytaj dalej »
Jak budować fantastyczne światy? O grach i książkach w Książnicy Kopernikańskiej
2020-10-13, 08:05Literackie przygody młodych - gry fabularne w służbie książce - to nowy projekt toruńskiej Książnicy Kopernikańskiej, który w poniedziałek wystartował online. Czytaj dalej »
Trzy instytucje znajdą tu swoje miejsce. Rozbudowa Młyna Kultury [wideo, zdjęcia]
2020-10-05, 21:00Trwa gruntowna przebudowa i rozbudowa niezagospodarowanej dotąd części dawnych toruńskich młynów Richtera na potrzeby trzech marszałkowskich instytucji kultury. W poniedziałek zawieszono wiechę na obiekcie. Czytaj dalej »
Czasy Kopernika, epoka renesansu, obfitowała w geniuszy. Ludzi, jak sławny torunianin, którzy zmienili życie przyszłych pokoleń, ale osiągali oszałamiające sukcesy w wielu dziedzinach. Kopernik staje tu w jednym szeregu z Leonardem da Vinci czy Michałem Aniołem.
„Pozycja Kopernika w historii nauki, a jeszcze bardziej w historii cywilizacji jest szczególnie istotna. Można by zaryzykować twierdzenie, że ze względu na historyczną wartość naukowych idei i ich oddziaływanie na społeczeństwo czasy dzielą się na przed i po Koperniku” - uważa ksiądz Robert Janusz, profesor Akademii Ignatianum w Krakowie.