Kongres Kopernikański otwarty. Prof. Peebles: Największe odkrycia są nieoczekiwane
Kilkuset uczonych z różnych krajów bierze udział w Światowym Kongresie Kopernikańskim w Toruniu. – Rozwój nauki odpowiada na pewne pytania, ale rodzi też nowe. Warto szukać tematów, które umknęły ogólnej uwadze – radził naukowcom prof. Phillip James Edwin Peebles, kanadyjski noblista, który wygłosił wykład inauguracyjny.
W uroczystości otwarcia w Auli UMK uczestniczył minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek. – Tu w Toruniu dokładnie 550 lat temu urodził się najwybitniejszy polski naukowiec, wybitny człowiek Mikołaj Kopernik. Człowiek wielu talentów i człowiek, który te talenty rozwijał – dla Polski, dla Europy i świata. Bo Mikołaj Kopernik urodził się dla świata. I dlatego dzisiaj mamy ten wielki zaszczyt i wielką przyjemność inaugurować Światowy Kongres Kopernikański – podkreślił w przemówieniu.
Przypadająca 19 lutego rocznica urodzin astronoma to tradycyjnie święto Uniwersytetu Mikołaja Kopernika. – Kopernik wciąż może stanowić zaskakujące aktualne źródło inspiracji – mówił rektor uczelni prof. Andrzej Sokala. – Miał do dyspozycji proste przyrządy stosowane już w starożytności: lineał, kwadrant i astrolabium. My dysponujemy zaawansowanymi narzędziami obserwacji i badań rzeczywistości, jednak mimo upływu epok i odmiennych możliwości poznawania świata wciąż jesteśmy częścią tamtej rewolucji, strażnikami cnót i ideałów, które zapoczątkowały Kopernikański przewrót. Dla wspólnoty uniwersytetu, który z dumą nosi jego imię, i dla każdego, kto chce poznawać i zmieniać świat, Mikołaj Kopernik wciąż może być punktem odniesienia – zaznaczył w przemówieniu.
Wykład inauguracyjny wygłosił prof. Phillip James Edwin Peebles – kanadyjski laureat Nagrody Nobla w dziedzinie fizyki w 2019 r. za teoretyczne odkrycia w kosmologii fizyczne, jeden z pionierów teorii formowania się struktur kosmicznych.
W swojej prelekcji zwrócił uwagę, iż Mikołaj Kopernik oparł się na dotychczasowej wiedzy i ją rozwinął, a to jest sposób, w jaki współcześnie rozwija się nauka. – Rozwój nauki odpowiada na pewne pytania, ale rodzi też nowe. Warto szukać tematów, które umknęły ogólnej uwadze i mieć na względzie, że nieoczekiwany postęp czasem zmienia plany – radził kolejnym pokoleniom naukowców. – Największe odkrycia są nieoczekiwane – powiedział.
Światowy Kongres Kopernikański poprzedziła Msza św. w katedrze św. Janów pod przewodnictwem prymasa, abp. Wojciecha Polaka. Po południu wydarzenie przeniosło się do CKK Jordanki, gdzie wręczono m.in. Nagrody Kopernikańskie oraz Nagrody Ministra Edukacji i Nauki.
Kongres Kopernikański organizowany jest wspólnie przez UMK w Toruniu, Uniwersytet Jagielloński w Krakowie, Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie oraz Instytut Historii Nauki Polskiej. Jego toruńska odsłona potrwa do wtorku 21 lutego. Więcej o Kongresie TUTAJ.
Zobacz także
„O matmo!” – wystawa z Centrum Nauki Kopernik przyjechała do Grzywny [zdjęcia, wideo]
2023-09-15, 15:17Gdzie w otaczającym świecie możemy odnaleźć matematykę? W odpowiedzi na to pytanie pomaga uczniom ze Szkoły Podstawowej w podtoruńskiej Grzywnie interaktywna wystawa „O matmo!”. Czytaj dalej »
Dźwięki i rytmy kosmosu w toruńskim Kinie Centrum. Finał projektu „De Revolutionibus”
2023-09-13, 17:11Kosmiczne warsztaty filmowe, koncerty muzyki elektroakustycznej oraz wykłady astronomów - Fundacja Artystyczna Kosmos z Torunia od kwietnia realizuje projekt „De Revolutionibus 2023”. Wydarzenie zmierza do wielkiego finału. Czytaj dalej »
Światowy Kongres Kopernikański zatoczył koło i na finał powraca do Torunia [program]
2023-09-12, 19:30Rozpoczyna się toruńska część Światowego Kongresu Kopernikańskiego. Wydarzenie odbywa się z okazji obchodów 550. rocznicy urodzin Mikołaja Kopernika. Przed uczestnikami sześć sekcji tematycznych i kilka dni obrad. Wezmą w nich… Czytaj dalej »
Badania kopernikańskie prowadzone na całym świecie będą rejestrowane w Polsce
2023-09-12, 18:44Powstanie Międzynarodowe Centrum Badań Kopernikańskich. List intencyjny w sprawie jego powołania podpisali w Toruniu rektorzy Uniwersytetu Mikołaja Kopernika, Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie i Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego… Czytaj dalej »
Miejsce spotkań przy kwitnących kwiatach. Uruchomiono Kopernikański Ośrodek Integracji [zdjęcia]
2023-09-12, 15:36Ma integrować studentów, pracowników UMK i mieszkańców. W Toruniu otwarto Kopernikański Ośrodek Integracji. - Ma to być miejsce, w którym można się spotkać i dobrze bawić - wyjaśniała dyrektor ośrodka Małgorzata Błaszcza… Czytaj dalej »
Wystawa z „kopernikańskim rozmachem”. Otwarcie ekspozycji „Misterium Słońca”
2023-09-09, 07:58W Ratuszu Staromiejskim w Toruniu otwarta została wystawa „Misterium Słońca. Kopernik, syn renesansu” . Ekspozycja jest efektem współpracy Muzeum Okręgowego z wieloma znaczącymi instytucjami kultury zarówno z Polski, jak i Włoch… Czytaj dalej »
Dla Mikołaja Kopernika przebudowali całe piętro. Ta wystawa to muzealny kosmos! [zdjęcia]
2023-09-08, 12:36To bez wątpienia najważniejsze wydarzenie organizowane w Toruniu z okazji 550. rocznicy urodzin Mikołaja Kopernika. Na potrzeby wystawy „Misterium Słońca. Kopernik, syn renesansu' przebudowano drugie piętro Ratusza Staromiejskiego. Czytaj dalej »
Wypożyczyli kilkaset eksponatów z Polski i zagranicy. Wyjątkowa wystawa o Koperniku
2023-09-01, 08:40W Ratuszu Staromiejskim w Toruniu trwają ostatnie przygotowania do otwarcia nowej wystawy „Misterium Słońca. Kopernik syn renesansu”. To największe ekspozycyjne przedsięwzięcie realizowane przez Muzeum Okręgowe. Czytaj dalej »
W Dzień Miłośnika Książek marszałek przypomina o Księgodzielni Kopernikańskiej
2023-08-09, 21:00- Obchodzimy dziś Światowy Dzień Miłośnika Książek! To zatem idealna sposobność nie tylko by poświęcić się dobrej lekturze, ale także przypomnieć o Marszałkowskiej Księgodzielni Kopernikańskiej - pisze marszałek Piotr Całbecki… Czytaj dalej »
Zrób sobie selfie z Kopernikiem! Przy toruńskim pomniku stanęło specjalne rusztowanie
2023-08-05, 10:11W Toruniu można stanąć z Kopernikiem „twarzą w twarz” i zrobić sobie pamiątkowe selfie. Wokół pomnika ustawiono specjalne rusztowanie, dzięki któremu można znaleźć się na równi z astronomem i wykonać niepowtarzalne zdj… Czytaj dalej »
Czasy Kopernika, epoka renesansu, obfitowała w geniuszy. Ludzi, jak sławny torunianin, którzy zmienili życie przyszłych pokoleń, ale osiągali oszałamiające sukcesy w wielu dziedzinach. Kopernik staje tu w jednym szeregu z Leonardem da Vinci czy Michałem Aniołem.
„Pozycja Kopernika w historii nauki, a jeszcze bardziej w historii cywilizacji jest szczególnie istotna. Można by zaryzykować twierdzenie, że ze względu na historyczną wartość naukowych idei i ich oddziaływanie na społeczeństwo czasy dzielą się na przed i po Koperniku” - uważa ksiądz Robert Janusz, profesor Akademii Ignatianum w Krakowie.