Kongres Kopernikański otwarty. Prof. Peebles: Największe odkrycia są nieoczekiwane
Kilkuset uczonych z różnych krajów bierze udział w Światowym Kongresie Kopernikańskim w Toruniu. – Rozwój nauki odpowiada na pewne pytania, ale rodzi też nowe. Warto szukać tematów, które umknęły ogólnej uwadze – radził naukowcom prof. Phillip James Edwin Peebles, kanadyjski noblista, który wygłosił wykład inauguracyjny.
W uroczystości otwarcia w Auli UMK uczestniczył minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek. – Tu w Toruniu dokładnie 550 lat temu urodził się najwybitniejszy polski naukowiec, wybitny człowiek Mikołaj Kopernik. Człowiek wielu talentów i człowiek, który te talenty rozwijał – dla Polski, dla Europy i świata. Bo Mikołaj Kopernik urodził się dla świata. I dlatego dzisiaj mamy ten wielki zaszczyt i wielką przyjemność inaugurować Światowy Kongres Kopernikański – podkreślił w przemówieniu.
Przypadająca 19 lutego rocznica urodzin astronoma to tradycyjnie święto Uniwersytetu Mikołaja Kopernika. – Kopernik wciąż może stanowić zaskakujące aktualne źródło inspiracji – mówił rektor uczelni prof. Andrzej Sokala. – Miał do dyspozycji proste przyrządy stosowane już w starożytności: lineał, kwadrant i astrolabium. My dysponujemy zaawansowanymi narzędziami obserwacji i badań rzeczywistości, jednak mimo upływu epok i odmiennych możliwości poznawania świata wciąż jesteśmy częścią tamtej rewolucji, strażnikami cnót i ideałów, które zapoczątkowały Kopernikański przewrót. Dla wspólnoty uniwersytetu, który z dumą nosi jego imię, i dla każdego, kto chce poznawać i zmieniać świat, Mikołaj Kopernik wciąż może być punktem odniesienia – zaznaczył w przemówieniu.
Wykład inauguracyjny wygłosił prof. Phillip James Edwin Peebles – kanadyjski laureat Nagrody Nobla w dziedzinie fizyki w 2019 r. za teoretyczne odkrycia w kosmologii fizyczne, jeden z pionierów teorii formowania się struktur kosmicznych.
W swojej prelekcji zwrócił uwagę, iż Mikołaj Kopernik oparł się na dotychczasowej wiedzy i ją rozwinął, a to jest sposób, w jaki współcześnie rozwija się nauka. – Rozwój nauki odpowiada na pewne pytania, ale rodzi też nowe. Warto szukać tematów, które umknęły ogólnej uwadze i mieć na względzie, że nieoczekiwany postęp czasem zmienia plany – radził kolejnym pokoleniom naukowców. – Największe odkrycia są nieoczekiwane – powiedział.
Światowy Kongres Kopernikański poprzedziła Msza św. w katedrze św. Janów pod przewodnictwem prymasa, abp. Wojciecha Polaka. Po południu wydarzenie przeniosło się do CKK Jordanki, gdzie wręczono m.in. Nagrody Kopernikańskie oraz Nagrody Ministra Edukacji i Nauki.
Kongres Kopernikański organizowany jest wspólnie przez UMK w Toruniu, Uniwersytet Jagielloński w Krakowie, Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie oraz Instytut Historii Nauki Polskiej. Jego toruńska odsłona potrwa do wtorku 21 lutego. Więcej o Kongresie TUTAJ.
Zobacz także
Konkurs: Książnica Kopernikańska czeka na opowiadania z dreszczykiem
2020-09-01, 21:10'Mroczne Pomorze 1920. Opowiadania z dreszczykiem': pod tym hasłem odbędzie się druga edycja konkursu literackiego, który organizuje Książnica Kopernikańska w Toruniu. Czytaj dalej »
Gazety wydawane w przeszłości w regionie nie zginą, ale zostaną zdigitalizowane
2020-06-11, 17:3119 tysięcy stron gazet z czasów dwudziestolecia międzywojennego zostanie zdigitalizowanych. Projekt „Kujawsko-pomorska prasa cyfrowa 1920' realizuje Książnica Kopernikańska w Toruniu. Czytaj dalej »
Ten rajd zostawił daleko w tyle gotyk na dotyk, Kopernika i piernika! [wideo]
2020-06-08, 08:18W Toruniu wystartował w niedzielę (07.06.) pierwszy z cyklu historycznych rajdów rowerowych „Śladem toruńskich dróg do wolności”. Uczestnicy poznali między innymi historię mostu im. marszałka Józefa Piłsudskiego, dawnej Oficerskiej… Czytaj dalej »
W czasach pandemii humor niezbędny. Premiera Kabaretu Loża Kopernika
2020-05-15, 17:16Włochaty potwór nawiedził Toruń. Szczególnie upodobał sobie artystów, którzy pochowali się w piwnicach. Tak zapowiada się fabuła Kabaretu Loża Kopernika, który w piątek będzie miał swoją premierę w Internecie. Czytaj dalej »
Bawełna, flizelina, lignina? Od 16 kwietnia nie można "wyjść" z twarzą!
2020-04-16, 16:17Ciekawi jesteśmy, jakie maseczki wybierają mieszkańcy regionu? O czwartku 16 kwietnia mamy obowiązek zasłaniania ust i nosa w miejscach publicznych. Jak w praktyce stosujemy się do nowego obowiązku w Toruniu sprawdzała to nasza reporterka… Czytaj dalej »
Toruńska Książnica Kopernikańska w narodowym zasobie bibliotecznym
2020-04-15, 21:37Książnica Kopernikańska dołączyła do elitarnego grona trzynastu polskich bibliotek, których kolekcje tworzą narodowy zasób biblioteczny. Trafiają do niego zbiory o wyjątkowej wartości i znaczeniu dla polskiego dziedzictwa kult… Czytaj dalej »
Życiowej aktywności harcerze uczyli się - w biegu - od Mikołaja Kopernika
2020-02-22, 16:38Toruń harcerską stolicą Polski. Do grodu Kopernika zjechało pół tysiąca skautów z całego kraju. Biorą udział w corocznym 37. Ogólnopolskim Rajdzie Kopernikańskim. Czytaj dalej »
Chciał, by Grudziądz miał w logo Kopernika. Upamiętnienie Jerzego Szwarca
2020-02-19, 20:39Grudziądz świętował w środę 547. urodziny Mikołaja Kopernika. Z tej okazji w Planetarium odsłonięto tablicę pamięci Jerzego Szwarca, wielkiego propagatora astronomii. Czytaj dalej »
Najlepszy patron dla nowego, polskiego święta: Mikołaj Kopernik
2020-02-19, 09:34Mikołaj Kopernik to badacz, którego wkład w rozwój światowej nauki trudno przecenić, dlatego będzie doskonałym patronem nowego święta - Dnia Nauki Polskiej - mówił na naszej antenie prof. Zbigniew Girzyński. Poseł PiS i historyk… Czytaj dalej »
Skalpel parowy w Książnicy Kopernikańskiej w Toruniu. Do czego posłuży?
2019-12-18, 21:11Stół niskociśnieniowy, skalpel parowy, a także specjalistyczny odkurzacz - te sprzęty nie przydadzą się w domu, ale użytek z ich zrobią konserwatorzy z toruńskiej Książnicy Kopernikańskiej. Czytaj dalej »
Czasy Kopernika, epoka renesansu, obfitowała w geniuszy. Ludzi, jak sławny torunianin, którzy zmienili życie przyszłych pokoleń, ale osiągali oszałamiające sukcesy w wielu dziedzinach. Kopernik staje tu w jednym szeregu z Leonardem da Vinci czy Michałem Aniołem.
„Pozycja Kopernika w historii nauki, a jeszcze bardziej w historii cywilizacji jest szczególnie istotna. Można by zaryzykować twierdzenie, że ze względu na historyczną wartość naukowych idei i ich oddziaływanie na społeczeństwo czasy dzielą się na przed i po Koperniku” - uważa ksiądz Robert Janusz, profesor Akademii Ignatianum w Krakowie.