Biskup Śmigiel: Mikołaj Kopernik rozumiał, że pełnia prawdy należy do Boga
– Kopernik był przekonany, że jego naukowe odkrycia to owoc współpracy wiary i rozumu – mówił bp toruński Wiesław Śmigiel w katedrze podczas Mszy świętej poprzedzającej rozpoczęcie obrad Światowego Kongresu Kopernikańskiego.
Mszy świętej koncelebrowanej w katedrze św. Jana Chrzciciela przewodniczył prymas abp Wojciech Polak.
– Modląc się razem w toruńskiej katedrze, zwłaszcza przy źródle chrzcielnym, w którym 550 lat temu zanurzony został Mikołaj Kopernik, dziękujemy za jego życie i za jego twórczą i podejmowaną na wielu polach pracę, za to, że – jak pięknie powiedział o nim kardynał Stefan Wyszyński – ten syn naszego narodu przez swoje odkrycia skierował oczy dzieci narodu i całej ludzkości – ku słońcu – podkreślił kapłan.
Poszukiwał prawdy
– Pokornie też dziś Boga prosimy, aby ten, który przeszedł w swym bogatym i twórczym życiu tak piękną, choć często przecież i trudną drogę – per aspera ad astra – drogę, która prowadziła go stopniowo do spotkania z prawdą i do zmierzenia się z nią, zachęcił dziś nas wszystkich do jej nieustannego poszukiwania i do powierzania się Temu, którego – jak słyszeliśmy w liturgii „Duch w nas mieszka” – dodał prymas.
Homilię podczas Mszy św. wygłosił bp toruński Wiesław Śmigiel. – Kopernik uczciwie i konsekwentnie dążył do poznania prawdy, ale rozumiał, że pełnia prawdy należy do Boga. Był przekonany, że jego naukowe odkrycia to owoc współpracy wiary i rozumu. Wykazał się ogromną odwagą, ale także roztropnością, ponieważ zdawał sobie sprawę, że wyniki jego badań mogą zostać źle zrozumiane – mówił.
Dodał, że Kopernik dał się poznać jako człowiek nauki, ale także człowiek wierzący w Boga, przywiązany do Kościoła i zatroskany o jego dobro.
Tablica odsłonięta
Na zakończenie Mszy świętej prymas Polak, bp Wiesław Śmigiel oraz rektor Uniwersytetu Mikołaja Kopernika prof. Andrzej Sokala odsłonili w katedrze pamiątkową tablicę poświęconą wybitnemu polskiemu astronomowi. Na tablicy napisano: „Wielkiemu astronomowi Mikołajowi Kopernikowi w 550. rocznicę urodzin diecezja toruńska”. Odsłonięto ją w kaplicy pw. św. Elżbiety, a od XVII wieku pw. św. Stanisława Kostki. W XV i XVI wieku była pod patronatem krewnych Kopernika. W kaplicy wybitny astronom i jego rodzina uczestniczyli w mszach świętych i nabożeństwach.
Po Mszy świętej delegacje najważniejszych urzędów państwowych i lokalnych złożyły kwiaty pod pomnikiem Mikołaja Kopernika na Rynku Staromiejskim.
W niedzielę przypada 550. rocznica urodzin Mikołaja Kopernika. Urodził się on w Toruniu 19 lutego 1473 r. Studiował prawo, medycynę i matematykę na Akademii Krakowskiej i w Bolonii, Rzymie, Ferrarze i Padwie. Najsłynniejszym dziełem Kopernika jest „De revolutionibus orbium coelestium” („O obrotach sfer niebieskich”), opublikowane w 1543 r. Przedstawił w nim teorię heliocentrycznej budowy Układu Słonecznego, burzącej dotychczasowe poglądy.
Msza poprzedziła inaugurację Światowego Kongresu Kopernikańskiego w Toruniu. Więcej o Kongresie – TUTAJ.
Zobacz także
Gośćmi noblistka i naukowcy z NASA. „Nowe Obroty” zakończą obchody Roku Kopernika
2024-02-15, 08:10Laureatka Pokojowej Nagrody Nobla, badacze z NASA i Uniwersytetu Harvarda będą rozmawiać w Toruniu o rewolucjach, jakie czekają nas w przyszłości. Trzydniowe wydarzenie „Nowe Obroty”, kończące obchody Roku Mikołaja Kopernika… Czytaj dalej »
Kodeks Korwina zostanie w Toruniu. Manuskrypt zyskał dodatkową ochronę
2024-02-01, 06:49Jak ustaliło Polskie Radio PiK, w listopadzie minister kultury podjął decyzję o zaliczeniu dzieła do Narodowego Zasobu Bibliotecznego. Oznacza to, że zyskał ochronę przed ewentualnymi próbami wywiezienia z kraju. Czytaj dalej »
Wtorki z klimatem i ekologią. Zaprasza Kopernikański Ośrodek Integracji w Toruniu
2024-01-08, 19:02„Klimatyczne wtorki' mają być cyklem spotkań dla studentów UMK i mieszkańców zainteresowanych tematami takimi, jak klimat, czy zdrowa żywność. Czytaj dalej »
Pomnik Kopernika to kopalnia ciekawostek. Figurę wpisano do rejestru zabytków
2024-01-02, 07:46Ma 170 lat, ale w wojewódzkim rejestrze zabytków jest niecałe dwa tygodnie. To pomnik Mikołaja Kopernika na Rynku Staromiejskim w Toruniu, często fotografowany przez turystów, miejsce spotkań wielu mieszkańców. Czytaj dalej »
Kończą się urodziny Mikołaja Kopernika. W Toruniu obchodzono je bardzo hucznie
2023-12-28, 20:30Kongres naukowy, wystawy, koncerty muzyki z kosmosu, premiery teatralne - w Toruniu dobiegają końca obchody 550. rocznicy urodzin Mikołaja Kopernika. Ten rok był pełen wydarzeń artystycznych, naukowych a nawet turystycznych. Czytaj dalej »
Skóra okładki, pochodzenie papieru i zużycie książki. To wszystko sprawdzi pracownia w Książnicy
2023-12-19, 08:31W pracowni konserwatorskiej Książnicy Kopernikańskiej w Toruniu powstała nowa pracownia badawcza. Wszystko za sprawą pozyskanych na ten cel funduszy. Książnica otrzymała ponad 150 tysięcy złotych dofinansowania z Ministerstwa Kultury… Czytaj dalej »
Gry polityczne, miłość i kościelne intrygi. Kopernik, jakiego nie znacie w Teatrze Horzycy [wideo]
2023-12-14, 16:00„Układ splątany. Kopernik i inni” w reżyserii Macieja Wojtyszki to spektakl o zderzeniu rewolucyjnych idei z walką o władzę, oparty na prawdziwych wydarzeniach. Premiera przedstawienia w czwartek na scenie Teatru W. Horzycy w To… Czytaj dalej »
Najlepsze imieniny to kosmiczne imieniny! Browar B zorganizował zajęcia poświęcone Kopernikowi
2023-12-07, 08:31We włocławskim Centrum Kultury Browar B obchodzono imieniny Mikołaja Kopernika - oczywiście za sprawą mobilnego planetarium i wykładów o astronomii. Do takiego spędzania czasu zachęcał organizator imieninowej imprezy, Piotr Maje… Czytaj dalej »
Badacze z regionu zasilą komitety Polskiej Akademii Nauk. Wyróżniono pracowników UKW i UMK
2023-12-05, 16:20Polska Akademia Nauk opublikowała wyniki wyborów do komitetów naukowych. Badaczy i badaczki z Uniwersytetu wybrano do 32 gremiów, w których zajmą się upowszechnianiem nauki i dostarczaniem ekspertyz kluczowych dla prowadzenia rzetelnej… Czytaj dalej »
Setne urodziny Książnicy Kopernikańskiej! Odznaczono zasłużonych pracowników [zdjęcia]
2023-12-04, 18:11Wojewódzka Biblioteka Publiczna-Książnica Kopernikańska w Toruniu obchodzi jubileusz 100-lecia. Uroczyste spotkanie odbyło się w Centrum Kulturalno-Kongresowym Jordanki. Podczas gali wręczone zostały okolicznościowe nagrody dla pracowników… Czytaj dalej »
Czasy Kopernika, epoka renesansu, obfitowała w geniuszy. Ludzi, jak sławny torunianin, którzy zmienili życie przyszłych pokoleń, ale osiągali oszałamiające sukcesy w wielu dziedzinach. Kopernik staje tu w jednym szeregu z Leonardem da Vinci czy Michałem Aniołem.
„Pozycja Kopernika w historii nauki, a jeszcze bardziej w historii cywilizacji jest szczególnie istotna. Można by zaryzykować twierdzenie, że ze względu na historyczną wartość naukowych idei i ich oddziaływanie na społeczeństwo czasy dzielą się na przed i po Koperniku” - uważa ksiądz Robert Janusz, profesor Akademii Ignatianum w Krakowie.